אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

למה משרד השיכון ממהר להוציא מכרזי בזק לחריש החרדית?

העובדה ששלב ההתנגדויות לתוכנית אטיאס טרם הסתיים לא מפריעה למשרד השיכון לפרסם כבר את המכרזים לבינוי העיר החרדית. זאת למרות שהליכי התכנון של העיר עדיין לא הסתיימו, ותוכניות המתאר עדיין לא אושרו כמתחייב בחוק.

סזאר יהודקין, מתכנן ערים מעמותת במקום, מציין כי פרסום המכרז לתכנון לקראת ביצוע של כ-1,400 יח"ד בטרם הסתיימו כל הליכי התכנון, מהווה הוכחה נוספת לכך שכלל ההליכים לקידומה של העיר חריש לוקים בחוסר מינהל תקין וכי עבודת הוועדות אינה שקופה ופוגעת באמון כלל הציבור במוסדות התכנון."לא ייתכן מצב בו מזמינים קבלנים להציע הצעות למכרז על פי תכנית שעדיין לא אושרה כלל, ואף קיימות שאלות רבות לגביה. אין ספק כי הדיון בהתנגדויות הרבות שהוגשו לתכנית הוכרע מראש והוא מתקיים למראית עין בלבד".

חמי בר-אור, ראש המטה למען עתיד חריש והאזור, אומר: "עוד לא נשמעו ההתנגדויות בנושא תוכנית המתאר וכבר הפקידו את המפורטת. בעיננו זוהי פעולה בחוסר תום לב של הועדה המתכננת ולא בפעם הראשונה. הרי אם מפקידים כבר תוכנית מפורטת, מה הטעם בהתנגדויות לתוכנית המתאר? גם ההתנגדויות לתוכנית המפורטת כנראה שאינן מעניינות את הועדה מכיוון שהם כבר יוצאים למכרזים. זוהי ועדה שנגועה באינטרסים זרים, היא אינה מעוניינת לשמוע את הציבור, מעניין אותה רק דבר אחד – להקים כמה שיותר מהר עיר חרדית בחריש. נושאים כמו מנהל תקין ושקיפות ציבורית אינם מעניינים אותם".

ביום ראשון, ה-19 בספטמבר, קיים משרד השיכון כנס קבלנים בעקבות פרסום מכרז למתן שרותי ניהול פרוייקט ביוזמת השר אטיאס לבינוי העיר החרדית חריש. ב-10 במאי 2010 הפקידה הוועדה המיוחדת בחריש את תוכנית המתאר לעיר החרדית בחריש, ובתאריך ה-4 וה-5 באוגוסט 2010 נקבעו מועדים לשמיעת התנגדויות הציבור בנידון. ואולם בתחילת יולי, עוד בטרם נשמעה התנגדות ציבורית אחת, הפקידה הוועדה את התוכנית המפורטת חריש 1/א'.

במכתב שהוציאה אדם טבע ודין לראש מנהל תכנון ולוועדות המתכננות בחיפה ובחריש נכתב: "קידומה של תוכנית מפורטת טרם אישורה של תוכנית המתאר שממנה היא אמורה ליצוק תוכן – יוצר 'מרוץ תוכניות' פסול, המהווה פגם תכנוני ומנהלי אשר יש לשרשו ומטעם זה לבדו יש להורות על ביטולה של הפקדת תכנית מפורטת מס' חריש 1/א'". יעל דורי, ראש תחום תכנון באדם טבע ודין, אומרת: "משרד הבינוי והשיכון, בחסות משרד הפנים, נוהג בכוחניות, תוך ניצול חופשת הקיץ והחגים לשם החלשת ההתנגדויות להקמת חריש. התנהלות משרד השיכון והעובדה כי פורסמו מכרזים עוד בטרם אושרו התוכניות להקמת העיר, מעידה כי אין בכוונת המדינה לקבל אף אחת מ 600 התנגדויות שהוגשו. פרסום המכרז בעיתוי זה, משדר מסר של זלזול בוטה בציבור ומוכיח כי למקבלי ההחלטות בנושא מובן מאליו שהתכניות להקמת העיר חריש, יאושרו ממילא, על אף ההתנגדות החריפה בקרב הציבור. זהו צעד נוסף במדיניות ההתעלמות וסגירת הדלת כלפי הציבור כולו, ובייחוד כלפי הציבור שייפגע באופן ישיר מהתכניות ומבקש להשמיע את התנגדותו מול גופים מנהליים שעליהם להקשיב בנפש חפצה, ולא רק על מנת לצאת ידי חובתם".

בינתיים, בעקבות פניה לבג"צ של עו"ד תאופיק ג'בארין, בא כוח תושבי הכפר הערבי אום אל קוטוף, הורתה פרקליטות המדינה להקפיא את דיוני הועדה עד לדיון בצו הביניים שביקש בעתירתו. העתירה עוסקת בחוקיות צו התכנון שחתם עליו שר הפנים ואשר מכוחו הוקמה הועדה המיוחדת לתכנון ובניה חריש שהועברו אליה סמכויות הועדה המחוזית חיפה על מנת לעקוף את התנגדות מינהל התכנון ומחוז חיפה לתוכנית הרחבה של חריש.

עו"ד ג'בארין: "תוכנית חריש פוגעת באוכלוסיה הערבית והיהודית באזור ואדי עארה. בתחום התוכנית המופקדת כלולות קרקעות פרטיות של ערבים תושבי כפר אום אלקוטוף והתוכנית מציעה להפקיע אותם מידי בעליהם החוקיים, דבר שיגרום לתסיסה באזור ואדי עארה, מה שמקרב אותנו ליום אדמה חדש באזור".

ביום ראשון, ה-19 בספטמבר, הגיעו לירושלים קבלנים ויזמים מהמגזר הערבי ומאזור ואדי ערה כדי להרשם למכרזים. המכרזים פורסמו רק לפני 7 ימים, מה שהותיר זמן קצר מאוד להתארגנות של קבלני פיתוח מאזור חריש – זאת בניגוד לפרוייקטים דומים כמו במכרז לפיתוח מורדות נווה יעקוב בירושלים, בהם פורסמו המכרזים כ-20 יום לפני כנס הקבלנים, כדי לאפשר זמן התארגנות הולם. עו"ד ג'בארין – "המכרז מפורסם בניגוד לכללי מינהל תקין, התוכניות עדיין לא אושרו. מה עוד שהפרקליטות נתנה הוראה להקפיא את הליכי התכנון, וככל הנראה שפקידי משרד השיכון סבורים כי הם מעל לחוק ומותר להם להפר את הוראות הפרקליטות".

2 תגובות

 1. נוגה
  Posted 5 באוקטובר 2010 at 0:03 | Permalink

  קודם כל: כל הכבוד על הפעילות האתר והעצומה.

  שנית: למי מיועדת העצומה? כמה חתימות נחוצות? והאם תהייה לה השפעה כלשהי על מקבלי ההחלטות?

  שלישית: לדעתי – הבעיה שלנו החילונים והשפויים היא שאנחנו חיים בתוך האינטרנט בעולם וירטואלי
  ובינתיים החרדים משתלטים על השטחים הפתוחים ועל המדינה.
  חייבים לעשות גם פעולות בשטח. עם מצלמות ותיקשורת וכל השאר.
  אחרת אנחנו נישאר הצודקים והם ימשיכו לצחוק עלינו ועל כל החוקים,
  ולא ירחק היום ונצטרך לחפש לנו מדינה אחרת.
  אשמח לעזור במה שאוכל.

 2. נורית (בת 60 על פי ה
  Posted 7 באוקטובר 2010 at 13:11 | Permalink

  נכון שיש למצוא אלטרנטיבה למגורי הסקטור הדתי, נכון גם שעיר שאינה מתירה לבני אנוש אחרים להתגורר בקרבתה גורמת להפרדה גדולה עוד יותר (המתלוננים הם בדרך כלל הדתיים).
  לגופו של מקום – כדאי לחפש קברים יהודיים… אולי זה ישאיר לכולנו את הטבע כמות שהוא.

3 Trackbacks

 1. [...] צריך לציין: התוכנית המפורטת, אליה הגשנו כעת את ההתנגדויות, הופקדה והחלה לצאת לדרכה עוד לפני שנשמעו ההתנגדויות שהגשנו בקיץ לתוכנית המתאר, ובטרם היא עברה הליך אישור כנדרש בחוק. עוד על כך בפוסט למה משרד השיכון ממהר להוציא מכרזי בזק לחריש החרדית?. [...]

 2. By הוועדה שמצפצפת על החוק | on 3 ביולי 2012 at 15:15

  [...] מובהק בהקמת העיר. הועדה לא מעוניינת לשמוע התנגדויות ולראיה הם הפקידו את התוכנית המפורטת ליישוב עוד לפני שש… המופקדת. בעיננו זה היה סימן ברור שהועדה אינה מעוניינת [...]

 3. [...] צריך לציין: התוכנית המפורטת, אליה הגשנו כעת את ההתנגדויות, הופקדה והחלה לצאת לדרכה עוד לפני שנשמעו ההתנגדויות שהגשנו בקיץ לתוכנית המתאר, ובטרם היא עברה הליך אישור כנדרש בחוק. עוד על כך בפוסט למה משרד השיכון ממהר להוציא מכרזי בזק לחריש החרדית?. [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*