אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

למה חייבים לעצור את תוכנית אטיאס

אטיאס נגד מצוקת הדיור: עיר ל-150,000 חרדים, אבל לא לחילונים וערבים.

שר השיכון החליט על הקמתה של עיר לחרדים בלבד בחריש, תוך הרס חסר תקנה של אלפי דונמים של שמורת יער ייחודית, גירוש בפועל של כלל המשפחות החיות כיום בישוב חריש, והפקעת קרקעות חקלאיות וקרקעות פרטיות של קיבוצים ויישובים ערביים בסביבה. והכל בדורסנות וחוסר שקיפות ציבורית. אנחנו, יהודים וערבים, חילונים ודתיים, קיבוצניקים ותושבי יישובי האיזור, דורשים: עיר פתוחה לכולם!

תוכנית השר אטיאס, להקמת העיר החמישית בגודלה בארץ על היישוב חריש מהווה:
* הרס חסר תקנה של אלפי דונמי שמורת יער ייחודית.
* גירוש בפועל של כלל המשפחות המרכיבות היום את הישוב חריש לטובת בניית עיר לחרדים בלבד.
* הפקעת קרקעות חקלאיות וקרקעות פרטיות של קיבוצים ויישובי הסביבה הערביים.
* דורסנות, חוסר שקיפות ציבורית ואי שמירה על כללי מנהל תקין בהכנת התוכנית וביצועה.
* מהלך אנטי-דמוקרטי: בחריש אין ראש מועצה שמונה בבחירות דמוקרטיות – את תושבים "מייצג" נסים דהאן מש"ס, כראש ועדה קרואה, מול שר פנים מש"ס ושר שיכון מש"ס.
* אפליה חמורה בהקצאת קרקעות ומשאבי מדינה לטובתו של סקטור אחד בלבד.
* בזבוז משווע של כספי משלם המיסים – עקירת תשתיות קיימות בעלות של 350 מליון ₪ במקום ליישב אותן.
* פגיעה עתידית בבריאותם של תושבי העיר החדשה – המשוכנת בצמידות למחצבה.

אז מה קורה פה בעצם?
חריש הוא ישוב קטן הממוקם באזור פרדס חנה, בין הקיבוצים מענית, ברקאי ומצר, 5 דקות מכביש 6, ו-45 דקות מתל-אביב. הישוב מוקף שמורת יער גדולה בת 18,000 דונם, שהוגדרה על ידי החברה להגנת הטבע כבעלת ערכיות טבע גבוהה עד גבוהה ביותר. היער הוא האחרון מסוגו. נמצאים בו אלונים עתיקים, צמחים ובעלי חיים נדירים ומגוון ביולוגי מהעשירים בעולם. כדי לא להרוס יער זה, חריש תוכננה במקור כעיר קטנה בת עד 4200 יחידות דיור, רובן צמודות קרקע, על פני 600 דונם בלבד. בחריש כבר הוקמו תשתיות בשטח של כבישים, מים, ביוב וחשמל, בהשקעה של כ -350 מיליון ש"ח.

תוכניות משרד השיכון עבור חריש
למרות שכבר נבנו בה תשתיות ע"י המדינה, גורמים מטעם ש"ס במשרד השיכון ובמנהל מקרקעי ישראל סיכלו במשך שנים כל ניסיון התיישבות בחריש ומניין תושביה נעצר בכ-1300 תושבים. בידינו עדויות של קבלנים וכן פסקי דין של בתי משפט שקבעו פיצויים לאותם קבלנים אשר משרד השיכון טרפד את מכרזיהם בחריש. כיום אותם גורמים ממשרד השיכון טוענים שאיש מעולם לא היה מעוניין לגור בעיר. טענתם צורמת במיוחד מכיוון שחריש נמצאת בלב הארץ, באזור שהפך למבוקש מאוד בשנים האחרונות. הסיבה לטענה כוזבת זו היא שאותם גורמים מתכננים כבר שנים עיר ענקית בת 150,000 איש, המיועדת לחרדים בלבד.

נזק סביבתי-חברתי אדיר
הקמתו של מרכז אורבני גדול ממדים באזור כה ייחודי, תפגע אנושות בטבע באזור, תגרש בפועל את תושבי חריש ותהפוך את הקיבוצים והכפרים הערביים באזור למובלעות מוקפות עיר, תוך הפקעת אדמותיהם ומקור לחמם ופגיעה באפשרויות פיתוח עתידיות של ישובים אלה. ככלל, האזור של ישוב חריש מאופיין באיזון עדין בין תושבים בישובים פרבריים, ישובים חקלאיים וישובים ערביים. תכנית משרד השיכון תפגע ללא ספק באיזון זה ותפר את יחסי הגומלין בין קבוצות האוכלוסייה השונות.

בנוסף לכך, תכנית חריש במתכונתה המוצעת מהווה בזבוז משווע של כספי משלם המיסים, שכן משמעה עקירת התשתיות הקיימות במקום לנצל אותן על ידי תכנון שתואם אותן. כמו כן, אין בתכנית המוצעת ניצול יעיל של הקרקע, כפי שמתבקש מתכנית לפיתוח והרחבת ישוב קיים, שכן הבניה המוצעת תהיה עד 4 קומות בלבד, וזאת כדי להתאים אותה למגזר החרדי שהוא קהל היעד שאמור לאכלס את חריש.

התכנית המוצעת נערכת ללא שיתוף ציבור
מזה מספר שנים אין בחריש דמוקרטיה – ראש מועצת קציר חריש, ניסים דהן, מונה מטעם משרד הפנים, כזכור בראשות ש"ס, ולא נבחר ע"י התושבים. דהאן מצהיר בגלוי שהתושבים הוותיקים לא מעניינים אותו, ומתנכל להם בגלוי בהזנחה פושעת של התשתיות ובגביית היטלים שלא כחוק. לפי הצהרותיו, הדבר נעשה כדי שהתושבים יפנו את בתיהם לטובת החרדים שעתידים להגיע. תושבים אשר ביקשו לקבל פרטים על אופן התקדמות התכנית נענו בתשובות לא ענייניות.

למרות שועדת התכנון הארצית צמצמה את גודל העיר המתוכננת, התוכנית עדיין מקודמת במרץ באמצעות ועדה מיוחדת לתכנון ובנייה ועל ידי וועדת גבולות מיוחדת: אופן הקמתה וקביעת סמכויותיה של אותה וועדה, כינוס ועדת גבולות במקביל להכנת תכנית המתאר על מנת להגדיל באופן משמעותי את השטח המותר לפיתוח, ובנוסף הארכת כהונתו של ראש המועצה הממונה של קציר-חריש, כל אלה מצביעים על חוסר שקיפות ציבורית מצד הרשויות. מישהו אמר רפורמה בתכנון ובניה?

מי אנחנו
למען שמירת הטבע ומרקם החיים הייחודי באזורנו, הקמנו מטה מאבק המשותף לכל המגזרים באזור – יהודים, ערבים, חברי הקיבוצים ותושבי היישוב חריש עצמו. יחד עם ארגוני סביבה, תכנון וזכויות אדם.

אנו דורשים שחריש יהיה יישוב פתוח לכולם, תוך התחשבות בסביבה, בהתאם לתפישה מתקדמת, ותוך התחשבות ביישובים השכנים – ערבים ויהודים.

אנו קוראים לכולם להתנגד להרס של אחד מאזורי טבע המגוונים ועשירים בישראל, והאחרון באזור. אנו קוראים להתנגד לשיטת המחטף ועקיפת חוקי התכנון שעלולה להוות תקדים להרס עצום של הטבע, גירוש תושבים חילוניים מבתיהם, ומהתעלמות מההשלכות של המהלך הן לתושבי האיזור והן לכלל תושבי המדינה ודור העתיד.

מה אפשר לעשות כדי לעזור?
דברו עם חברים, ספרו להם על המאבק. שלחו לאנשים את האתר הזה.כתבו עלינו בפייסבוק, הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו והציעו אותו לחברים. הורידו את המצגת שלנו ושלחו אותה באימייל לכו-לם. הרשמו לעדכונים באימייל. ואם אתם רוצים להיות מעורבים, צרו עמנו קשר כאן.

18 תגובות

 1. Posted 23 בספטמבר 2010 at 22:23 | Permalink

  כולי תקווה שתצליחו במאבקכם , ולא תוקם העיר המתוכננת יש מספיק מקום באלעד ומודיעין לאכלס תושבים עתידיים אלו ואין שום סיבה לבנות עיר חדשה זו.

 2. אברהם להב
  Posted 6 באוקטובר 2010 at 13:39 | Permalink

  בתחילת הדברים נאמר כי אתם רוצים " עיר פתוחה לכולם " , ובהמשך ההתנגדות היא על רקע של חיסול חי צומח ודומם (תשתיות),אם העיר תהיה פתוחה לכולם – לחילוניים ערבים נוצרים מסתננים מדרפור עובדים זרים , ועוד , לא יהיה הרס של איזור טבע מקסים זה?

  אם זו לא אנטישמיות, אודה לקבלת הסבר מהי?

 3. etay
  Posted 6 באוקטובר 2010 at 20:48 | Permalink

  שלום רב אברהם,

  אני מקווה שאינך זקוק להסבר ממני מהי אנטישמיות. אבל אני מבין שאתה מכוון לטעון שהמאבק לעצירת תוכנית אטיאס הוא אנטי-חרדי. אם כך, הרשה לי אכן להסביר לך מדוע הוא לא.

  ראשית, כשאנחנו אומרים שאנחנו רוצים יישוב פתוח לכולם, אנחנו מתכוונים לכו-לם: ליהודים, לערביות, לדתיים, לחילוניות ולחרדים. תושבי חריש אמרו ואומרים שהם מזמינים כל אדם לבוא לגור עמם ביישוב. תושבי יישובי ואדי-ערה הערבים אמרו ואומרים שאין להם התנגדות לכך שחרדים יבואו לגור באזור.

  הבעיה שיש לתושבי האזור ולתושבי חריש היא תוכנית לבניית עיר ענק, של 150,000 תושבים, שמיועדת לחרדים *בלבד* (משמע, חילונים וערבים לא יוכלו לגור שם), תגרום להרס סביבתי עצום, תפקיע אדמות אחרונות של יישובי הסביבה ותגרש בפועל את התושבים הקיימים בחריש.

  אתה לא מאמין שהכוונה היא לגרש את תושבי חריש הקיימים? שאל את פרנסי התוכנית – הם לא יצליחו להכחיש בקלות רבה כל כך, אחרי שאמרו זאת בקול רם לתושבי חריש: "בחריש לא יהיה בית אחד לשימוש חילוני. אם אתה רוצה להישאר תלבש כיפה, אני אגייר אותך", יגאל שחר, ראש המועצה המתכננת, איש ש"ס; "אותי הביאו להקים פה עיר ל-150 אלף חרדים. אם זה לא מתאים לכם, לכו תגורו בפלסטין", ח"כ לשעבר נסים דהאן, מינוי של ש"ס לראש מועצת קציר-חריש.

  מעבר לזה, כדאי לציין תושבי חריש הציעו בעצמם מודל ליישוב משותף, הכולל שכונה חרדית שמותאמת לצרכי האוכלוסיה. הוועדה המתכננת הגיבה בגיחוך.

  ושלא תבין לא נכון – אנחנו בכלל לא טוענים שאין מצוקת דיור במגזר החרדי. להפך – אנחנו סבורים שעל המדינה להציע פיתרון מהיר ואמיתי לכך. אך תוכנית שבאה על חשבון מצוקות של אוכלוסיות אחרות, תוכנית שמנשלת אוכלוסיות אחרות, תוכנית שמגרשת תושבים, שמביאה לחורבן סביבתי, תוכנית שמצניחה אוכלוסיה חרדית חלשה לעימות שהיא כלל לא רוצה בו ולאזור שלא בטוח שיש לה עניין בו – זוהי תוכנית שחייבים לעצור.

  עוד בנושא -
  http://saveharish.co.il/?p=211

 4. הילה .
  Posted 8 באוקטובר 2010 at 16:09 | Permalink

  הגיע הזמן שבו נפעל למען איזון וצדק בחברה שלנו הטוענת לדמוקרטייה ,
  אין לי בעיה עם המגזר הדתי ושאדם באמונותיו יחיה , הבעייה היחידה היא הכפייה הדתית הצועדת יד ביד עם חלק מאוכלוסיה זו , ראה בית שמש וכד ' ,
  סביר להניח שרוב הציבור הדתי איננו כזה ודוגל בשלום ודו קיום ,
  אך מנהיגיהם זה כבר סיפור אחר .
  תפוס כפי יכולתך הוא שם משחקם , וזה גם הדבק החם לשמירת כסאותיהם בממשלה .
  מעבר לכך חשוב לנו מאוד בארץ לשמור על הראות הירוקות במדינה ,ובנית עיר בסדר גודל כזה תבוא על חשבון האיזון
  בין האדם לטבע ולמשאביו . ועלול לגרום לנו החיים פה נזק בריאותי ולחנק אקולוגי .

 5. תמי מאיר
  Posted 8 באוקטובר 2010 at 19:34 | Permalink

  אני יאתכם במאבק

 6. bensadoun rivka
  Posted 14 באוקטובר 2010 at 19:57 | Permalink

  אני איתכם במעבקכם אסור לנו להרוס את פינות החמד שלנו אין לנו הרבה כאלו .

  רבקה

 7. ליאור
  Posted 16 באוקטובר 2010 at 3:03 | Permalink

  נו, אז הפכנו למדינת עולם שלישי. שר השיכון עושה מה שבא לו עם הקרקעות של המדינה ושל התושבים שלה. אז מה אם יש שם יער עצי אלון עתיקים ועצי אורן, שמשמש ריאה ירוקה לכל האזור?! אז מה אם גוזלים מיישובים קיימים ומאנשים פרטיים את הקרקע שלהם?! אז מה אם משנים את חוקי מינהל מקרקעי ישראל באופן חד-פעמי בשביל להעביר תכנית של שר השיכון וחבריו?! אז מה אם עוברים על חוקי הדמוקרטיה בכך שממנים ראש מועצה שלא נבחר על-ידי התושבים ולא מייצג אותם כלל?! אז מה אם פוגעים בחופש הדת, או יותר נכון בחופש מדת, של תושבי חריש ומודיעים להם כי אם הם רוצים למשיך לגור בבית שלהם הם צריכים לעשות "כאילו" שהם דתיים?!
  הכי קל זה להגיד שיש פה אנטישמיות ושנאה כלפי החרדים ולהמשיך בתכנית- זה הכי קל אבל זה לא נכון וזה יביא אסון!!!!! אסון לכל המדינה גם בגלל הפן האקולוגי, וגם בגלל השחיתות והמנהל הלא תקין שבדבר, שמהווה תקדים לכך שאנשים שנמצאים בשלטון ויש להם כוח יעשו מה שבא להם- ובפעם הבאה זה יכול לפגוע בך ובאינטרסים שלך מר אברהם להב.
  מקווה שהמאבק יצליח ואנחנו נחיה במדינה שמכבדת את חוקיה, את אזרחיה (מכל המגזרים) ואת הטבע שבו היא חיה.
  ליאור, רמת גן

 8. רחל
  Posted 21 באוקטובר 2010 at 0:28 | Permalink

  מיום ליום מתגלות שחיתויות חדשות, אני לתומי חשבתי שאטיאס הוא זן אחר בש"ס, שיביא לשינוי מרענן בש"ס.ואיפה נמצא מבקר המדינה בנושא, איפה שר המשפטים, והכי חשוב איפה ראש הממשלה?-נרדם בשמירה.
  אולי נלמד מהצרפתים ונצא לרחובות להפגין, להביע את מחאתינו גם בנושא זה. אם כך-מגיע לנו האזרחים הנאמנים…
  כמובן שאני חותמת אבל איין זה מספיק. רק הבוקר קמנו עם פרשת שחיתות בנדל"ן שאחד העצורים הוא… מנכ"ל משרד הפנים.
  רחל

 9. מוריס
  Posted 27 באוקטובר 2010 at 23:59 | Permalink

  שלום חברים
  במסגרת המאמץ של כולנו כאן, אבקש אם תוכלו למסור ולהפיץ את שמות חברי הועדה כתובותיהם מספרי הטל והמיילים שלהם וזאת על מנת שנוכל לפנות גם אליהם ישירות במטרה להשפיעץ
  בתודה רבה רבה
  מוריס

 10. עדי
  Posted 25 בינואר 2011 at 14:36 | Permalink

  אני לא חרדית.
  אבל ההסטה נגד החרדים כואבת וצורמת לי מאוד , כמדינה שמתיימרת להיות דמוקרטית!
  כל עיר בישראל היתה צריכה לעבור כריתה של עצים וכו' ואף אחד לא פצה פה .
  אז מה אם החרדים רוצים גם עיר ???
  לנו יש את הרצליה, רמה"ש, כפרסבא וכו' וכו' וכו '!!
  הם לא רוצים מכונית בשבת, מוסיקה ובלאגנים – וזו זכותם .
  למה כשהחרדים, שסובלים ממצוקת דיור, רוצים לבנות יישוב, לכולם יש מה להגיד ??
  זה לא פייר, זו אפליה נגד ציבור מסוים.
  וכולנו שטופי מח של החדשות וההסטה נגד החרדים – וזה עצוב, עצוב.

 11. Posted 26 בינואר 2011 at 22:43 | Permalink

  עדי שלום.
  את מתפרצת לדלת פתוחה. אנחנו לא נגד חרדים ולא נגד זה שגם חרדים יגורו בחריש.
  אבל כשראש המועצה בחריש, שהוא אינו ניבחר ציבור, הוא איש ש"ס הממונה על ידי אלי ישי אומר לתושבי הישוב החילוניים שעליהם הוא אמון שלהם אין מקום בישוב, שבחריש יגורו 150,000 חרדים ואם לא טוב להם עם זה אז שילכו לגור בפלסטין, אנחנו מתנגדים לזה. והוא זה שאמור לייצג אותם בועדת התכנון כחוק.
  כאשר כפרים ערבים ביקשו להתרחב לשטחים מסוימים שעליהם מתוכננת העיר החרדית הם נענו בשלילה על ידי ממשלת ישראל מנימוקים של שימור הנוף והסביבה. אותם נימוקים נעלמו כשמדובר בתכנון לחרדים. גם לזה אנחנו מתנגדים.
  לזה שהעיר הזאת מתוכננת בניגוד למדיניות התכנון המוצהרת של מדינת ישראל כפי שהיא מופיעה בתמ"א 35 ובתמ"מ 6 – גם לזה אנחנו מתנגדים.
  אנחנו מתנגדים לכך שהעיר הזאת מתוכננת על חשבון אחת הריאות הירוקות האחרונות שנותרו באזור, פרוזדור אקולוגי יחודי ומיוחד. אגב, אנחנו נגד פגיעה מיותרת בסביבה בכל שטחי מדינת ישראל, לא רק בחריש.
  והרשימה עוד ארוכה – הפקעת קרקעות חקלאיות מקיבוצי וכפרי האזור, בניית העיר בקרבה מסוכנת למחצבה פעילה ועוד ועוד ועוד.
  אני אגיד לך למה אנחנו לא מתנגדים – אנחנו בעד שחריש תהיה עיר פתוחה לכולנו – לכל אזרח במדינת ישראל, גם לחרדים. אבל לא רק לחרדים. ישנם המון זוגות צעירים באזור שמשוועים לפתרונות דיור סבירים לאור מחירי הקרקעות המאמירים – למה לא יכול להימצא להם פתרון בחריש? כי הם לא חובשי כיפה?
  חריש צריכה להיות פתוחה לכל אזרח במדינת ישראל באשר הוא – חילוני , חרדי, יהודי, ערבי – בדיוק כמו בהרצליה, רמה"ש, כפרסבא וכו' וכו' וכו '!!!

 12. עידו
  Posted 17 במרץ 2011 at 22:18 | Permalink

  מצב כתבה מרתקת מעלון עין שמר שהתפרסמה היום
  "עלון עין שמר
  יום חמישי, 17 במרס 2011
  השנה היא 2026. רק 15 שנה מהיום.
  כותרות העיתונות הארצית, מדווחות על מהומות אלימות בין תושבי חריש החרדים לתושבי הכפרים הערבים. בתמונות המלוות – שני הצדדים עטופים בבגדים שחורים. הגברים עטורי זקנים. קשה להבדיל מי יהודי מי ערבי.
  ממשטרת וואדי ערה, חדרה וזיכרון יעקב – מאיימים: "אם יהיה צורך, נמלא את רחובות חריש, קרע ואום-אל-פאחם בשוטרים שישמרו על הסדר".
  בכותרות המשנה, מצוטטים אנשי משרד הרווחה ומחלקות הרווחה של הישובים: "אין לנו אפשרות לטפל באלפי הנזקקים לטיפולנו. כולם ידעו שזאת פצצת זמן מתקתקת".
  ממשרד התחבורה, מדווחים על עליה דרמטית במספר תאונות הדרכים באיזור.
  בבית החולים הלל יפה, כל המחלקות, אבל בעיקר מחלקת היולדות – קורסות. האוכלוסייה גדלה בשנים האחרונות, במאות אלפי תושבים. מי שיכול – מפנה עצמו לבתי חולים מרוחקים.
  ובראש השנה משרד הפנים משחרר הודעה חגיגית: "העיר החרדית חריש היא כיום העיר הרביעית בגודלה בישראל מעל 120.000 תושבים".
  במוסף "הארץ" מראיינים את חמי בר אור מחיפה: "במהלך שנות, המאבק לפני 15 שנה, עשיתי כל מה שיכולתי לנער את תושבי האזור.
  תושבים באזור אמרו במפורש, שמעדיפים פיצוץ אוכלוסיה יהודי, לא חשוב אם אוכלוסיה איכותית או לא, על אוכלוסיה ערבית. אז יש להם היום פיצוץ!
  אמרתי להם ב- 2011, שכתושב חריש היום – אם תוכנית הממשלה תצא לפועל, לי יש לאן ללכת. אני לא בטוח שלהם יש לאן ללכת ולכן כדאי שיתעוררו".
  * * *
  עד כאן תסריט האימה העתידני. מכאן חזרה לעובדות ולמציאות.
  מנהיגי המטה למען חריש והאזור: אריק חצור (מענית) וחמי בר-אור (עדיין מחריש…), עוברים מיישוב ליישוב בניסיון לעורר אותנו למאבק, שחשיבותו לעתידנו ולאיכות חיינו – היא עצומה.
  משל ונמשל
  ב- 1994 החלו בהקמת העיר אלעד, שיועדה לאוכלוסיה חרדית ויהודית לאומית.
  הדתיים הלאומיים – גורשו. לאחר כ- 10 שנים הפכה לעיר חרדית עם צמיחה דמוגראפית מהגבוהות בארץ (6.3% בשנה) עם נטל סוציאלי גדול. כרגע יש דרישה מקיבוצי האזור למסור שטחים חקלאיים – כדי לאפשר התרחבות נוספת של העיר.
  לחריש, הוקמה ועדה מרחבית לתכנון העיר העתידית. סמכויותיה כפולות ומכופלות.
  ועדה מכורה שכל חבריה – קשורים לש"ס.
  על פני השטח מדברים על כ- 60.000 תושבים חרדים (סדר גודל של חדרה). אך זוהי רק ההתחלה.
  כשפותחים את קיפולי המפה מגלים, שאחרי השלב הראשון תשלח העיר זרועות חמדניות לעבר שטחים חקלאיים של ברקאי, אום-אל-קוטוף, מצר, קרע, ברטעה וכל הגבעות הירוקות שביניהם.
  הירוק היום שחור מאוד
  על פניו אומרים לנו "רק" 60,000 תושבים חרדים. אבל לאחרונה הוגשו בקשות לאישור תשתיות מים לעיר של 150,000 תושבים! גדולה יותר מנתניה.
  העיר חריש תאכל ותעכל את השטח הירוק היחיד שנותר "בין חדרה לגדרה". הגבעות הירוקות שבין מצר, קציר וקרע – יאבדו לנצח.
  שכונותיה "יחבקו חיבוק דב" קיבוצים, כפרים ערבים וישובים קהילתיים יהודיים. הכול הולך ללבוש שלמת בטון ומלט כעורים, חלק מחזון "האבות המייסדים". הקו המוביל – להיכנס עם שכונות העיר החרדית חריש לתוך הכפרים הערבים. לנגוש ולנגוס – שלא ירימו ראש.
  חזון האבות המייסדים
  ברור, שאם אנחנו לא נתעורר בזמן מ"סוטול הצהרים" המתמשך שלנו – עסקני ש"ס ושריה הולכים להגשים את חלומם הרטוב: עיר סוציאלית.
  תקראו שוב: לא סוציאליסטית – סוציאלית!
  איך זה יתממש? ככה:
  שר הפנים (מש"ס) יעצב עם יועציו "מסמך נאמנות" המגדיר את האוכלוסייה הרצויה.
  המסמך יכוון לתושבים פוטנציאלים ללא אופק או אמצעי פרנסה, עם בעיות תעסוקה מורכבות, וללא יכולת השתכרות.
  שר הבינוי (מש"ס) – יתכנן, יבנה ויציע להם דיור בזיל הזול.
  וביחד שניהם יסחטו את תקציבי המדינה – באיומים המוכרים על פירוק הגועלציה.
  ושר הרווחה … טוב הוא פה רק עד הג'וב הבא. לא בראש'לו.
  אפשר עדיין לעצור ולשנות החלטות ממשלה
  כצעד ראשון, בא להציע התמחות בעבודה סוציאלית, כי הדרישה באזורנו רק תלך ותגבר.
  אבל אם להיות רציניים, אפשר גם ללמוד מהמאבק המוצלח שהובילו אזרחים אמיצים, שעצרו את התכניות המפלצתיות בחוף פלמחים.
  אריק חצור מזכיר: "כאשר התחיל לפעול המטה למען חריש והאזור – הטרקטורים כבר היו בדרך. הצלחנו לעצור אותם. לכן – אסור להתייאש".
  חמי בר-אור משרטט 3 קווי יסוד:
  1. מאבק על גבולות התכנון – שמירה על גבולות תמ"מ 6.
  2. "חיה ותן לחיות" – דרישה לישוב פלורליסטי, מותאם לכל סוגי האוכלוסייה בסביבה.
  3. מאבק ירוק לשמירת השטחים הפתוחים – מנכסי הטבע האחרונים שנותרו בסביבה.
  צריך להיות ברור, שאם יתממש חזון ש"ס, יהיו כאן 100-150 אלף תושבים חרדים, שימחצו ישובים ותושבים המתגוררים כאן.
  קיימת אפילו סבירות, שיהיו מספר ישובים יהודים, שיינטשו ויהפכו ליישובי רפאים.
  שרק לא נירדם בשמירה.

 13. Posted 13 ביולי 2011 at 13:34 | Permalink

  . מאבק על גבולות התכנון – שמירה על גבולות תמ"מ 6.
  2. "חיה ותן לחיות" – דרישה לישוב פלורליסטי, מותאם לכל סוגי האוכלוסייה בסביבה.
  3. מאבק ירוק לשמירת השטחים הפתוחים – מנכסי הטבע האחרונים שנותרו בסביבה.
  צריך להיות ברור, שאם יתממש חזון ש"ס, יהיו כאן 100-150 אלף תושבים חרדים, שימחצו ישובים ותושבים המתגוררים כאן.
  קיימת אפילו סבירות, שיהיו מספר ישובים יהודים, שיינטשו ויהפכו ליישובי רפאים.
  שרק לא נירדם בשמירה/הבעיה עיר שאף שר לא קם להגן על חריש.האם זה הגיוני?

 14. Posted 7 באוגוסט 2011 at 20:43 | Permalink

  ניסיתי להכנס לעצומה לחתום נגד בניה של חרדים (ימחשמם) ולא הצלחתי. זה חסום.
  אני מקווה שתקראו את ההודעה שלי .
  עידית

 15. Posted 13 באוגוסט 2011 at 22:25 | Permalink

  יהיה חבל מאד אם תוכניתו של השר אטיאס – אדם הסבור שאוי לו ליהודי המפסיק תלמודו בדרך כדי לומר "מה נאה אילןזה" – תתגשם . אני שיכת לאלה המאמינים , שראוי להביע את האמונה באל גם באמצעות ההנאה מהעולם המופלא שיצר ואותו הוא מחדש בכל יום ובכל שעה . רוצה לחתום על העצומה – נסתי כמה פעמים ונכשלתי . אני אתכם מרחוק – מאושפזת בבית-חולים אחרי תאונת דרכים ….

 16. יהודה וידן
  Posted 17 באוגוסט 2011 at 16:29 | Permalink

  שתצליחו במאבק אנחנו איתכם.

 17. Posted 28 באוקטובר 2011 at 17:11 | Permalink

  אני מרגיש שאני מאוד תומך, אבל שאלה אחת מאוד מציקה לי.
  אתם פותחים בדרישה לעיר פתוחה לכולם, ואז מפרטים כמה נזק ייגרם מבחינות רבות עקב בניה מאסיבית באזור.
  דורשים עיר, או דורשים שלא תהיה עיר?
  לא רוצים עיר, או לא רוצים עיר חרדית?
  מחכה לתשובה בהירה :)
  שבת שלום

 18. Posted 30 באוקטובר 2011 at 13:16 | Permalink

  יוחאי שלום.
  התשובה היא פשוטה – רוצים גם וגם! חריש כבר מאושרת להיות עיר למעלה מ-20 שנה. תשתיות רבות כבר הונחו בשטח. אנחנו רוצים שהעיר תתפתח על גבי התשתיות שכבר הונחו ושכספי משלמי המיסים לא ירדו לטמיון. בשטחים אלו ובשטחים החופפים את תוכניות המתאר המחוזיות והארציות אנחנו רוצים שתקום עיר. אנחנו רוצים שהעיר הזאת תהיה פתוחה לכולם – גם לחילונים וגם לדתיים. אנחנו לא רוצים שהעיר הזאת תחרוג משטחים אלו לתוך שטחים ירוקים רבים הגובלים בה, לשטחי יער ולשטחים חקלאיים של ישובי האזור. כלומר אנחנו רוצים עיר קטנה, פתוחה לכולם, שלא פולשת לשטחים הירוקים סביבה.

3 Trackbacks

 1. [...] למה חייבים לעצור את תוכנית אטיאסתמונות [...]

 2. [...] עכשיו הגיע הזמן שאנחנו נספר לחברי הוועדה משהו חדש. בעקבות הצעה של תומך ששלח לנו תגובה כאן באתר, אנחנו מפרסמים כאן את פרטי ההתקשרות עם חברי הוועדה [...]

 3. [...] כל תכנסו לאתר של המטה לעתיד חריש והאזור ותקראו בדיוק על מה אנחנו מדברים, מה התוכניות, מה קרה עד [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*