אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

למה החרדים לא רוצים לגור בחריש

אחת הביקורות נגד תוכנית אטיאס היא שבמקום לפעול לפיתרון מצוקת הדיור האמיתית של המגזר החרדי, היא שולחת אוכלוסיה חרדית חלשה לאזור שבו אין מרכזי תעסוקה שיכולים לספק פרנסה לתושבי עיר כל כך גדולה (150,000 תושבים). כך נידונים מי שיעברו לעיר החדשה להישאר "תקועים" כלכלית.

גם החרדים מבינים שיש מי שרוצה לשחק בהם כמו פיונים על הלוח, ואנחנו שומעים יותר ויותר קולות מהמגזר שיוצאים נגד התוכנית. אראל בן-משה, מנהל המגזר החרדי בחברת תיווך הנדל"ן אנגלו-סכסון אמר לכתבת סופשבוע ליאת שלזינגר: "האם החרדים יבואו? התשובה היא לא. היום החרדים גרים בירושלים, בבית"ר עילית, בית שמש, מודיעין עילית, בני ברק, אשדוד, רכסים בצפון וקצת בנתיבות. אלה הריכוזים הגדולים. רוב הריכוזים נמצאים על הציר של ירושלים-בני ברק. כל מה שחורג בקצוות נוטה לא להצליח.

"אני בעצמי חרדי ואני לא מכיר מישהו שירצה ללכת לשם. החרדים מתחתנים בגיל 18 בדרך כלל, והם חייבים לגור בריכוזים שקרובים להורים מבחינת זמן סביר לנסיעה. הם לא ילכו לחור, אין שם תשתיות, זה בלב אוכלוסייה ערבית, אין שם כלום.

"גם הקרבה לכביש 6 לא מעניינת אותם, כי לחרדים אין הרבה מכוניות. אבל פחות חשוב מהתחבורה והתעסוקה, אין שם מרכז רוחני וזה מה שקובע במגזר החרדי. אני לא שמעתי שאחת מהחסידויות התחייבה ללכת לשם, ואני לא מאמין שמישהו יעשה את זה".

הרב אליהו קאופמן פרסם מאמר שבו קרא למדיניות של משרד השיכון "טרנספר של החרדים ויישובם בשטחי מריבה" והפיכתם ל"בשר תותחים", במהלך שנועד בין היתר להרחיק את החרדים מהישובים החילוניים ולמנוע מהם לגור באזורים שונים כרצונם. במאמר קורא הרב קאופמן ל"כל החרדים לסגת מרעיון הקמת הערים חריש וכסיף, ובמקום זאת לחזור לערים וליישובים שמהם נושלו שלומי אמוני ישראל – ובראשן פתח תקווה, רחובות, טבריה, צפת, ירושלים וכמובן – תל אביב".

קראו עוד:
על מצוקת הדיור במגזר החרדי, על הפתרונות שמדינת ישראל צריכה לתת ועל מודל פיתוח של חריש כיישוב משותף, שהוצע ע"י התושבים לוועדה המתכננת

——
עזרו לנו במאבק לעצירת תוכנית אטיאס: שלחו את המצגת שלנו לכל החברים והמשפחה. חתמו על העצומה, אם טרם עשיתם זאת. הזמינו את כולם לעמוד שלנו בפייסבוק. דברו על מה שקורה פה עם החברים, בעבודה, עם המשפחה.

כעת ניתן גם לשלוח תרומות למאבק – לחצו כאן כדי להגיע לאתר המאובטח

3 תגובות

  1. גאנם כבהה
    Posted 21 באוקטובר 2010 at 13:25 | Permalink

    אני תושב קרוב לחריש ולירק המדהים שמצידה שמדנת ישראל גם רוצה להרוס…אני שואל את הממשלה למה דווקה שם?הרי העיר הזאת קרובה מאד לישובים ערביים וזה עלול ליצור בעיות מרחיקות לכת.למה דווקה להרוס את הירק ולהשטלת על שטחי אדמות ששיכים לתושבים עוד לפני הקמת המדינה?יש הרבה שטח באיזורים כמו ריאשון ליציון ואפילו גם באילת…שילכו לשם

  2. נעם הלל
    Posted 21 באוקטובר 2010 at 17:36 | Permalink

    תמיד ימצאו עסקנים שירקמו תוכנית "שמצילה את האזרחים ופותרת בעיות סביבתיות" בפועל הם רק עסקנים שמומחים בשילשול הכסף לכיסם
    ראו הוזהרתם !!!

  3. יעל פדהצור
    Posted 23 באוקטובר 2010 at 8:40 | Permalink

    מרכז רוחני – אלק! חרדים היום צריכים להיות קרובים לסניף הדאר הקרוב לקבל את קצבתם החודשית. אין מקום, ואסור להקים יישובים לפלחי אוכלוסיה שונים. בכל העולם חרדים מסתדרים יופי – רק בארץ הם ממציאים כל מיני צרכים וחוקים שלא קיימים. עד שלא יהיה פה שרות שווה לכולם ונשיאת חוובת שווה לכולם – ממש לא איכפת לי מהם.

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*