אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

שקרים לכאורה של עובדי מדינה

ביום שני האחרון, ה -28 לחודש, התקיים הדיון השני בועדת הערר של המועצה הארצית בעניין חריש. בדיון הראשון שהתקיים לפני כחודש הצגנו את עמדותינו כמטה ביחד עם כל השותפים שלנו למאבק. ביום שני באנו כדי לשמוע את תגובת הועדה המתכננת בחריש ואת תגובת משרד השיכון לעררים שהגשנו.

באותו הבוקר התפרסמה כתבתה המצויינת של רנית נחום הלוי בדה-מרקר (להלן קישור כאן) על חריש החושפת את הפערים הלא ברורים בעמדת משרד השיכון – מצד אחד מודיעה הועדה המתכננת ואנשי משרד השיכון שיש שינוי מגמה בחריש – העיר תשווק בצורה שיוויונית לכולם, ומצד שני מציגים תוכנית המותאמת לצרכים של חרדים בלבד, בזמן שראש המועצה בחריש(הממונה מטעם ש"ס – ניסים דהאן) מודיע בכנסי שיווק לציבור החרדי שהוא מתכנן לבנות בישוב 400 בתי כנסת.

להלן מתוך עמדת הועדה המתכננת כפי שהוצגה בועדת הערר -

תגובת הועדה המתכננת בחריש לעררים

ניתן לראות את הנטען בסעיפים 3, 4, ו-5 – חשבו בעבר על שיווק לחרדים בלבד, אבל בינתיים שונתה המדיניות, למרות שהשר בעד מדיניות של בניה של ערים לחרדים בלבד בחריש הוא החליט לשווק ללא מגבלה לכלל הציבור, הוועדה אינה מתערבת בשיווק , שטחים ציבוריים יוקצו בהתאם לאוכלוסיה שתתישב במקום ועוד ועוד תופינים. לכאורה, ולא רק לכאורה – הישג משמעותי לפעילות המטה. הלחץ המשפטי המתמיד שהפעלנו מתחיל להניב פרי – משרד השיכון הבין שהוא יכשל במבחן הבג"צ אם ינסה לשווק את העיר לחרדים בלבד. הם נסוגים ומודיעים על שיווק שוויוני של העיר לכלל האוכלוסיה מפחד בית המשפט. כמו כן חזרה וטענה הועדה המתכננת שהם מתכננים עיר קטנה, לא יותר מ-10,000 יחידות דיור, ואין להם מידע על המשך מגמות פיתוח העיר.

מה שביקשנו לראות בועדת הערר הוא אישור רשמי לדברי הועדה. לאחר הדיון במועצה הארצית בדצמבר 2009 בעניין חריש יצאה הודעה מסודרת מדוברות משרד הפנים והכריזה על חריש כעיר חרדית חדשה. החלטת הממשלה במרץ 2010 קובעת שהעיר תיועד לאוכלוסיה בעלת 'צביון דתי'.

אם אכן השתנתה המדיניות, אנו דורשים שתצא לכך הודעה רשמית לכל הפחות מטעם שר השיכון/משרד השיכון/שר הפנים, שמאשר את הדבר ואת שינוי המדיניות המדובר.

הדבר עוד יותר תמוה בעינינו לאור קטעי הוידאו שהגיעו לידנו, בהם נראה ניסים דהאן(שהוא חבר בועדה המתכננת שטוענת שהמדיניות השתנתה) מדבר על חריש בכנסי שיווק לאוכלוסיה חרדית באלעד. להלן מספר קטעים מהכנס -

העיניים מסרבות להאמין – קיצוץ בשליש של מספר החניות בעיר כדי לפנות מקום ל-400 בתי הכנסת המתוכננים בעיר, הבניה לגובה מקסימלי של 4 קומות כדי לא לעבור על הלכות מעלית שבת, רשימת מבני ציבור הכוללים מקוואות, ישיבות, תלמודי תורהף בתי ספר וגני ילדים מופרדים לבנים בנות וכן הלאה.וכמובן שהוא מדבר על עיר ענקית בת 22,000 יחידות דיור .

מה קרה לעיר הקטנה והפתוחה לכולם? נעלמו עקבותיה.

נותר רק להסיק שמישהו פה משקר (לכאורה כמובן) – או ניסים דהאן משקר לציבור החרדי כשהוא אומר שהעיר מיעדת לאוכלוסיה חרדית, או שהועדה המתכננת ומשרד השיכון משקרים לכלל הציבור כשהם אומרים שהעיר תהיה פתוחה לכולם.

הקו הזה של להגיד דבר והיפוכו כל הזמן היה הקו שהוביל את הטיעונים של הועדה המתכננת ושל משרד השיכון בכל הדיונים בועדת הערר.

להלן מקבץ טיעונים משונים כאלו שעלו בדיוני הערר -

1. יגאל שחר טען שהועדה המתכננת היא ועדה מכוונת מטרה להקמת העיר החרדית. שהמטרה נקבעה על ידי ממשלת ישראל ולא על ידי הועדה. הבעיה היא שהועדה הוקמה ושוקדת על תכנון העיר החרדית  מזה  כשלוש שנים, והחלטת הממשלה בעניין נקבעה לפני כשנה – במרץ 2010.

2. אילן טייכמן, משרד השיכון, אמר שהעיר פרוגרמתית מתוכננת עבור אוכלוסיה חרדית, הליך התכנון נשען על סקרים מקיפים של צורכי המגזר החרדי אבל היא תהיה מיועדת לאוכלוסיה הכללית. מה ההגיון? אולי כדי לבצע גם סקרים הבודקים מה צורכי האוכלוסיה הכללית פה באיזור ולהתאים את התכנון גם אליה?

3.קרלוס דרינברג, הארכיטקט הראשי של משרד השיכון הפליא בלהטוטי מילים. הסתבר לנו שהתוכנית של חריש  'הקטנה' נשענת על 'תוכנית שלד' שאותה הוא כתב, אך היקפה לא ידוע לו ,  אין לו מושג מה יעדי פיתוח העיר העתידיים, הוא לא יודע מה היקף האוכלוסיה של העיר תהיה בעוד 20 שנה, פשוט אין לו מושג. כשהוא נשאל לגבי הכבישים הקטועים בתוכנית המתאר(אלו שממשיכים להמשך תוכנית העיר הגדולה) הוא אמר שזהו כביש עתידי המוביל למאגר המים של העיר. זהו כביש שרוחבו 50 מטר בערך, עם שני מסלולים לכל כיוון. ככל הנראה הכביש הרחב ביותר שאי פעם נסלל בישראל כדי להגיע למאגר מים…

והיו עוד רבים כאלו. כשיתפרסם הפרוטוקול המלא נעלה אותו לאתר.

עכשיו ברצינות, בלי כתיבה צינית – זה מדהים לראות את הפקידים ואנשי המקצוע הבכירים ביותר במערכת התכנון של מדינת ישראל, עומדים מול נציגים של ועדת התיכנון העליונה של ישראל ומספרים סיפורי מעשיות שכל בר דעת מבין שהם מופרכים מהיסוד. כל זאת תוך שכנוע טוטאלי בצדקתם ותגובות זעם כל פעם שאנחנו הצבענו על אי הדיוקים המביכים בדבריהם. הועדה המתכננת ומשרד השיכון בנו מסכת שלמה של זריית חול בעיני הציבור שפשוט לא יכולה להחזיק מים.

חברי ועדת הערר שאלו שאלות קשות את אנשי משרד השיכון וגרמו להם לא פעם לזוז בחוסר נוחות על הכיסא. התנהלות ועדת הערר היתה עניינית ומקצועית. הם רצו לראות אם אכן העיר פתוחה לכולם, איך זה מתבטא בתוכניות. הצרה של משרד השיכון היא שהם אומרים שהעיר פתוחה לכולם, אבל אין לזה שום ביטוי בתוכניות בפועל, ולא משנה כמה התפתלויות לשוניות ומשחקי מילים הם ינסו למרוח על המועצה הארצית.

יצאנו המדיון בתחושה טובה. היה נראה שועדת הערר הבינה עם מי יש לה עסק. השאלה עכשיו האם יהיה להם את האומץ הנדרש כדי להחליט את ההחלטות המתבקשות, ולעמוד מול הלחצים הפוליטיים שמשרד השיכון ומשרד הפנים יפעילו עליהם.

2 תגובות

 1. אורי
  Posted 1 באפריל 2011 at 23:33 | Permalink

  משקרים לאזרחים , חילונים וחרדי , ללא הפסק.בשל גחמות של עסקנים , על גבנו יבנו מפלצות חוסר שכל.

 2. נעם הלל
  Posted 2 באפריל 2011 at 19:47 | Permalink

  אני בעד חריש פתוחה ויפה לכולנו לא רק לחרדים
  אדמות המדינה אינן שייכות למגזר זה או אחר ולכל האזרחים, גם לכאלו שמשרתים בצבא ומשלמים מיסים כחוק מגיע חלק מאדמות המדינה.
  חריש ממוקמת במקום אטרקטיבי הן מבחינת הטבע והנוף מסביב והן מבחינת הקירבה לכביש 6,
  היא הרבה יותר אטרקטיבית להרבה ישראלים שאינם חרדים מאשר לאוכלוסיה החרדית שמחפשת קירבה לב"ב או ירושלים.
  אני קורא לממשלה להתעורר ולהפסיק את הקומבינות עם ש"ס על חשבון כולנו, אזרחי המדינה, הפקרנו את משרדי השיכון והפנים בידיים זרות והתוצאות לא מאחרות להגיע – מחירי הנדל"נ מאמירים ופרוייקטי הענק שמשרד השיכון מקדם הם לחרדים בלבד (בית-שמש, ק. גת, אלעד, לוד, נצרת, כסיף, חריש ועוד היד נטויה …).
  צריך לעצור את הקומבינה לפני שיהיה מאוחר מדי – צריך לדרוש את שמגיע לכולנו במדינה – דיור במחיר הוגן כדי שנוכל כולנו לחיות בכבוד במדינה שאנו נלחמנו עליה ונלחמים להמשיך לחיות בה, גם לנו יש זכויות במדינה שלנו !!!!!
  נעם

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*