אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

חריש – עיר מעורבת או עיר חרדית הומוגנית?

היום מתפרסמת בדה-מרקר כתבה על דו"ח חשוב שהפיק המטה – http://www.themarker.com/realestate/1.660144

אריאל אטיאס מתבטא לא פעם שהאוכלוסיה החרדית צריכה לגור לבד. בפגישה סגורה שערך עם תושבי חריש אמר – " החרדים הם מצוינים, מרוב שהם מצוינים הם צריכים לגור לבד. זוהי המדיניות שאני מקדם." אולם האם אטיאס, משרד השיכון, המתכננים השונים העוסקים בתכנון העיר חריש, בדקו אי פעם קביעה זו? התשובה היא לא. קביעה זו לא נבדקה מחקרית מעולם. האם בניית ערים חרדיות הומוגניות טובה למדינת ישראל? האם זה טוב לחרדים עצמם? משרד השיכון לא יודע.
אנחנו, המטה לעתיד חריש והאזור, החלטנו לבדוק את הנושא. ביקשנו מהפרופסורים עזרא סדן, יקיר פלסנר ועמירם גונן, מבכירי החוקרים בארץ בתחום התכנון הכלכלי והחברתי לכתוב דו"ח השוואתי הבודק שאלה זו.

הנה הדוח המלא – חריש נייר עבודה (pdf)

שילוב חרדים בשוק העבודה הישראלי הוא שאלה קריטית לחוסנה הכלכלי של מדינת ישראל לשנים לבוא. זוהי שעולה שוב ושוב בדו"חות ה- OECD לגבי ישראל. נתונים רבים (ולא מעודדים)על הנושא אפשר לקרוא בכתבה שהתפרסה השבוע בגלובס – כאן.

האם יש קשר בין אופי המגורים של  אוכלוסיה חרדית לבין מידת השתתפותם בשוק העבודה? מן הדו"ח עולה תשובה ברורה. בערים חרדיות הומוגניות אחוז ההשתתפות בשוק העבודה נמוך בהרבה מכמות החרדים היוצאים לעבודה בערים מעורבות. משמעות הדבר היא פשוטה – בניית ערים לחרדים בלבד, כמו העיר המתוכננת בחריש, תיצור ריכוזים של עוני, שספק אם מדינת ישראל תוכל לתמוך בהן בעתיד. אלו הן ערים שלא יוכלו להחזיק את עצמם מבחינה כלכלית, וידרשו תמיכה ממשלתית מאסיבית. לעומת זאת בערים מעורבות (כמו אשדוד למשל) אחוז ההשתתפות של אוכלוסיה חרדית גבוה בהרבה. המוביליות החברתית של המשפחות החרדיות גבוהה יותר, וכן החוסן הכלכלי של העיר ככלל.

להלן מתוך הדו"ח –

"האם אין מדינת ישראל חוזרת בשנות האלפיים על הקמת סדרה חדשה של ערים חדשות כפי שהיא עשתה בשנות החמישים והששים של המאה הקודמת ויצרו בעיה חברתית כלכלית כאובה במפת הישובים היהודיים בארץ?

האם הקמת ערים חרדיות הומוגניות חדשות אינה חוזרת על התופעה של משיכת אוכלוסייה חלשה אל יישובים עירוניים חדשים הומוגניים ובכך דנים ערים חדשות אלה לתנאים של מצוקה חברתית- כלכלית נמשכת, ללא יכולת לקיים מערך שירותים ברמה נאותה וללא יכולת לסייע בזימון מקורות פרנסה מתאימים.

האם ראוי שהאוכלוסייה החרדית תעמיק להיכנס למצב בו , בטווח הזמן הקצר, תיפתר מצוקת הדיור המיידית; אבל בטווח הזמן הבינוני והארוך תיכנס האוכלוסייה החרדית היוצאת אל הערים החרדיות החדשות למצוקה כלכלית נמשכת ולאיכות חיים נמוכה ברמה היישובית?

מאחר שפחות או יותר ברורה המגמה בקרב האוכלוסייה החרדית של יציאה לשוליים בעיקר של משקי בית ממעמד חברתי- כלכלי נמוך יחסית יש חשיבות לנהל מדיניות של הכוונה גאוגרפית זהירה, המיועדת לצמצם את הפגיעה האפשרית ברווחתם של משקי בית אלה. שיקול זה עומד גם בבסיס ההמלצה שלא להמשיך בהפניית משקי בית חרדיים אלה אל ערי שדה חרדיות הומוגניות נוספות, כדי לא לחזור על תופעה של ערים הומוגניות של מעמד נמוך בפריפריה."

משרד השיכון מנהל מדיניות שמובילה לבנייתן של ערי עוני, חסרות אמצעים ומקורות תעסוקה מספיקים, שתהווה נטל על מדינת ישראל למשך עשרות שנים קדימה. מדיניות זו תפגע בחוסנה הכלכלי של ישראל, ובאוכלוסיה החרדית עצמה.

האם משרד השיכון לא יודע זאת? הוא כן יודע. להלן מתוך מזכר שכתב ניסים דהאן, איש ש"ס וראש המועצה הממונה בחריש, ממובילי תכנית העיר החרדית בחריש – ""הכנסות עירוניות- חולשתה הכלכלית של האוכלוסייה החרדית באה לידי ביטוי, בין היתר, בהיקף תשלומי ארנונה נמוך לרשות המקומית במקום מגוריהם. ניתן להניח בביטחון רב כי מציאות דומה תתרחש גם בחריש."

מזכר באותה לשון ממש יצא מאת אילן טייכמן מאגף בינוי ערים במשרד השיכון. גם דהן וגם משרד השיכון חוזים עיר עם השתתפות נמוכה בשוק העבודה וחסרת יכולת להחזיק את עצמה כלכלית מבחינת ארנונה. במקום לעצור ולעשות חושבים, אולי לשנות קונספציה, הם רצים ישר עם הראש בקיר. ככה זה כשמה שמוביל את בינוי העיר זו קומבינה פוליטית חפוזה ולא חשיבה תכנונית ארוכת טווח.

עיר לחרדים בלבד בחריש היא מתכון ברור לעיר ענייה, חסרת אמצעים, שתפגע בעתיד ישראל, בעתיד האזור, בסביבה, בתושבי חריש הקיימים, ובאוכלוסיה החרדית עצמה. חריש צריכה להיבנות כעיר פתוחה לכולם המשרתת את כלל תושבי האזור ומשרתת גם את האוכלוסייה החרדית.

ושאלה קטנה לפרופ' רחל אתרמן, המרואיינת בדה מרקר – גם תמכת בהחלטת המועצה הארצית לאשר את הקמת כסיף (עוד עיר המתוכננת לחרדים בלבד) ואת גם חושבת שאותה עיר תהיה "מלכודת עוני, כיוון שהיא ממוקמת רחוק ממקומות תעסוקה." אז למה תמכת בהקמת העיר? הרי אותו הדבר יתרחש גם בחריש.

אם פרופ' אלתרמן, חברת המועצה הארצית לתכנון ובניה, הגוף המתכנן העליון בישראל, יודעת שהקמת ערים פריפריאליות, לחרדים בלבד, ללא מקורות תעסוקה ראויים תהיה בכייה לדורות, למה היא לא מתנגדת לכך? זו או טיפשות מוחלטת או קומבינה מסריחה (לכאורה כמובן).

6 תגובות

 1. שלמה
  Posted 25 ביוני 2011 at 15:03 | Permalink

  האם נבדק בבג"ץ חוקיות האפליה שאינה מאפשרת לחילוני לגור בישוב חרדי – למשל אלעד? למיטב ידיעתי אפליה כזו נבדקה כאשר ערבי רצה לגור בישוב יהודי. האם לא מדובר פה בגזענות?

 2. ניצן אביב
  Posted 26 ביוני 2011 at 6:59 | Permalink

  חריש – עיר חילונית וחופשית לחלוטין ללא חרדים!!! – צו השעה!!!
  הלאה הכפייה הדתית-חרדית הנתעבת והנאלחת!
  הפרדת הדת מהמדינה ל-א-ל-ת-ר – צו השעה!!!!

 3. ניצן אביב
  Posted 26 ביוני 2011 at 7:05 | Permalink

  הלאה הכפייה הדתית-חרדית המתועבת!!!
  פרזיטים-טפילים דתיים חרדים – לא בחריש ולא באף עיר חופשית וחילונית!
  הפרדת הדת מהמדינה ע-כ-ש-י-ו – צו השעה!!!

 4. Posted 26 ביוני 2011 at 22:06 | Permalink

  מה שהולכים לעשות בחריש נורא מחינתי כי יש שם אוכלוסיה כבר,חילונית-זה כאילו לגרש אותה לטובתם
  היום זה חריש-מחר מקום אחר
  ועוד:אדון אטיאס במחילה מכבודו הוא גזען כאשר הוא אומר שהחרדים עולים בערכם על החילוניים
  בנתיים מבחינת התרומה לחברה החילוניים לוקחים מקום ראשון ולו בגלל שהם עובדים ומשלמים מיסים והרבה

 5. ס
  Posted 23 ביולי 2011 at 22:57 | Permalink

  במקרה אני מכיר את העיר אלעד יש לי משפחה רחוקה שגרים שם וזה ממש לא נכון לומר שלא יקבלו שם חילונים רוב רובה של הבניה שם היא ללא שום ועדות וכל מי שרוצה יכול לבוא ולגור השאלה איזה חילוני ירצה לגור במקום שהכל סגור בשבת ואין כבלים… אבל לפני שיוצאים בהצהרות כדאי לבדוק את השטח! לגבי זה שהדתיים לא עובדים יש כאלה אבל לפי דעתי הנשים עובדות אז זה דיי מחפה… כמעט כל הנשים עובדות ויש גם המון גברים שעובדים לא צריך לעשות את החרדים כאלה שחורים! סהכ אנחנו עם אחד כןלנו יהודים וכל הפרוד הזה רק מקלקל לנו בכל מני דברים אם זה עם האויבים שלנו ואם זה בכלכלה שלנו וכו אז נראה לי שהבעיה העיקרית זה השנאה שיש לדתיים

 6. Posted 1 באוגוסט 2011 at 11:39 | Permalink

  החרדים אנשים טובים, הם לא אשמים , מי שגורם לטינה כלפיהם הם חברי הכנסת שלהם שיושבים התפקידי מפתח ותפקידם לפעול לכל אזרחי המדינה כולם, אך הם פועלים במרץ רב למען החרדים ומזניחים את הציבור העובד ומשלם הרבה מיסים

  שר פנים חייב לפעול לטובת כל האזרחים כולם, ולא כך הוא, כמה זמן אפשר להמשיך לפנק ציבור אחד על חשבון ציבור אחר?

3 Trackbacks

 1. [...] הדו"ח תואמות לחלוטין את הדו"ח שכתבו עבורנו הפרופסורים פלסנר, סדן וגונן, שטענו שמדובר ביצירת בורות עוני שמדינת ישראל לא תוכל [...]

 2. [...] במרקם החברתי שלה, ובאוכלוסיה החרדית עצמה. בקישור הזה אפשר לראות כתבה מדה מרקר שהתפרסמה על הדו"ח וכן [...]

 3. [...] עצמה. גם העסקנים החרדים שעוסקים בתכנון העיר מודים בכך. מחקרים שערכנו בעזרת מיטב המומחים בתחום מראים בבירור כי למדינת ישראל [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*