אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

כמה מחשבות ותהיות בעקבות כנס 'מקרו' לענייני דיור חרדי

בשבוע שעבר הינו בירושלים בכנס שנערך על ידי העיתון החרדי  'בקהילה' וחברת משכנתאות המיועדת לציבור החרדי. הכנס היה אמור להציג את כל פרויקטי הדיור המובילים עבור חרדים בשנים הקרובות, וכן הובטח שידברו בו אנשי ציבור מובילים במשק. הבטיחו ואכן קיימו.

בכנס היו דוכני שיווק של פרויקטים המיועדים לדיור חרדי בכל רחבי הארץ – נצרת עילית, בית שמש, אחיסמך שבלוד, הר יונה בירושלים, אלעד ועוד ועוד פרויקטים.

השאלה הראשונה שעלתה בראשנו היא האם טענת אטיאס על מחסור נוראי בדיור לחרדים היא אכן נכונה? אמנם הפרויקטים האלו רובם בפיתוח ועוד לא כולם משווקים בפועל, אך בהחלט הוצג שם שפע של אלטרנטיבות לציבור החרדי.

השאלה השניה שעלתה בראשנו היא – איפה דוכן השיווק של חריש? הרי בשביל זה באנו. חשבנו שחברות המפרסמות ובונות קבוצות רכישה במגזר החרדי למגורים בחריש יתייצבו שם ויחתימו אנשים. להפתעתנו, לא היה זכר להן. כבר בתחילת הכנס התחלנו לתהות האם דבר זה מעיד על מעמדה של חריש כפתרון בר קיימא בתודעת הציבור החרדי? שאלותינו נענו בהמשך הערב.

דרך אגב, אנחנו זה אני ועלי מאום אל-קטף, שבהחלט בלטנו שם בין מאות החרדים על גווניהם השונים שאכלסו את הלובי של בנייני האומה. נכנסנו בחשש קל, אך זכינו לייחס אדיב ומתעניין מכל הנוכחים, אפילו כשניסים דהאן ניסה להלהיט את הרוחות כנגדנו, מאוחר יותר בהמשך הערב.

באי כנס 'מקרו' לדיור חרדי

בכנס דיברו שר השיכון אריאל אטיאס, משה גפני, סגן שר האוצר יצחק כהן, קבלנים גדולים מהמגזר החרדי, וכן היה פאנל של ראשי ערים חרדיות(שבו ישב גם ניסים דהאן כראש העיר החרדית העתידית חריש)

להלן מספר התרשמויות ושאלות שעלו לנו בעקבות הכנס –

 1. הפוליטיקאים – אטיאס, גפני וכהן עלו מהר, דיברו מהר, ונעלמו מהר מאולם המליאה, בלי לאפשר לקהל לשאול שאלות או להגיב לדבריהם. היה לחוש בדקירות סכין קלות שהתחבאו מאחורי מתק השפתיים של הפירגון ההדדי שבין אטיאס וגפני. החבר'ה האלו לא מחבבים אחד את השני במיוחד.היה גם אפשר לחוש את אווירת חוסר האמון והתסכול בציבור באי הכנס שהופנה כלפי נבחרי הציבור שלהם. התחושה הכללית היתה שנבחרי הציבור מנותקים מקרקע המציאות של הרחוב בחרדי. הקהל בעיקר רטן על כך שמה שאטיאס מציג להם הוא מעט מדי, מאוחר מדי. אחד הקבלנים הגדולים של המגזר החרדי עלה לדבר אחרי שהפוליטיקאים התאיידו מהאולם במהירות רבה ואמר את הדברים מעל הבמה – הפתרון הוא בידיים של אטיאס והאוצר, מחיר הקרקע נקבע על ידי המנהל ואינו גזרת גורל, וכן הלאה. הוא זכה לתשואות רמות.
 2. ראשי הערים – ראש העיר של נצרת עילית מדבר על לקלוט 150,000 חרדים בעירו ב – 10 השנים הקרובות. ראש עירית בית שמש דיבר על כך שהעיר תיגדל מ-100,000 תושבים היום ל250,000 תושבים עד-2020. אם נוסיף לכך את כל הפרויקטים שדיברנו עליהם קודם, בקשות הרחבה של אלפי יחידות דיור באלעד, העיר החרדית המתוכננת בכסיף ועוד ועוד, אנו מגיעים להתחלות דיור לכחצי מליון חרדים עוד לפני שהגענו לדבר על חריש! האם המספרים האלו אמיתיים? האם יש כמות דומהשל התחלות דיור לטובת הציבור הכללי ? לטובת הציבור הערבי? מסופקני. אבל אם המספרים האלו אכן אמיתיים, האם חריש נחוצה בכלל? האם צריך להחריב את היער המדהים באזור? לגרש את תושבי חריש מבתיהם? להפקיע קרקעות חקלאיות ולפגוע בפרנסתם של ישובים יהודיים וערבים כאחד? להבעיר את ואדי ערה מחדש? האם בכלל יש צורך בכל זה? או שאולי אטיאס רוצה עיר חרדית על שמו, ולא משנה לו אם צריך או לא צריך.
 3. חריש -  לעומת כל הפרויקטים הגרנדיוזיים שהוצגו בחריש ובית שמש חריש נתפשת כהימור לא ברור. החרדים חוששים מחריש. זהו ישוב שעתידו לוט בערפל מבחינתם. נצרת נחשבת לאופציה מועדפת וזולה, בית שמש היא משאת נפש של חרדים רבים החוששים בעיקר מיוקר הנדל"ן שם, בשל הקרבה לירושלים. וחריש? מי יודע מה יקרה שם. יותר מכל הם חוששים מהבג"צים שיגשו ועלולים לתקוע את פיתוח העיר למשך שנים ארוכות. כמו שאמר לי אחד המתווכים החרדים בכנס – " השיכון שלנו, הפנים שלנו, המנהל אצלנו בידים, אבל הבג"צ הוא שלכם."
 4. ניסים דהאן – כרגיל אצל ניסים דהאן, גסות וקוצר הרוח שלו שהופנו כלפינו, פגעו בעיקר בו. במגזין שהוציא עיתון 'בקהילה' לקראת הכנס דהאן רואיין ארוכות. כרגיל הוא טען שהעיר מיועדת ל-100,000 איש ותגדל בעזרת השם. לא עניין אותו שרק כמה ימים קודם לכן, ועדת התכנון בחריש, שהוא עצמו חבר בה, פירסמה נייר רשמי ובו היא טוענת שוב ושוב ושוב שהעיר חריש מיועדת להיות עיר קטנה,שאוכלוסייתה לא תעלה על 50,000 איש, ואין לה תוכניות הרחבה הידועות לועדה. ברור לכל שמישהו כאן עובד עלינו, או שהועדה המתכננת עובדת על הציבור החילוני כשהיא טוענת שהעיר תהיה קטנה, או שניסים דהאן עובד על הציבור החרדי כשהוא אומר שהעיר תהיה גדולה.אני מניח שניסים דהאן, שהאמת אינה תמיד נר לרגליו, רצה לחזור על דברים דומים ולהלל את העיר הענקית שתקום בחריש. אולם כשהוא ראה אותנו בשורה השניה יושבים מולו, ומצלמים את כל הכנס, הדם בער בעורקיו. הוא התפרץ כלפינו(ראו וידאו מצורף) והפך אותנו משני חילונים שיושבים בשקט ומאזינים, לכוכבי הערב. דרך אגב, אנחנו לא היינו היחידים שישבנו בחזית וצילמנו, היו לפחות עוד שלושה או ארבעה צלמים.
 5. הציבור החרדי – בגלל שניסים דהאן הפנה את כל תשומת הלב אלינו, ברגע שיצאנו מאולם המליאה הוקפנו על ידי עשרות חרדים מבאי הכנס שהיו צמאים לדעת מה באמת קורה בחריש. אורחים בכנס, מתווכים וקבלנים התגודדו סביבנו, ולא נתנו לנו ללכת במשך כשעה וחצי אחרי תום המליאה. הם שאלו עוד ועוד שאלות, לא פעם התווכחו, לרוב בנימוס ובצורה עניינית ואינטיליגנטית, אך שמעו הרבה מהטיעונים שלנו ואף הסכימו לרובם. אנו רגילים לטענה שיש חשש בציבור החילוני ופחד מהחרדים. הופתענו לגלות כמה חשש ופחד קיימים בציבור החרדי מפני הציבור החילוני. לא משנה כמה פעמים שלא אמרנו שאין לנו התנגדות לשכונה חרדית בחריש, לבניה של עיר מעורבת, שכולם יכולים לחיות יחדיו, היה להם מאוד קשה לקבל זאת. גם בשל צרכיהם היחודיים אבל גם בגלל פחד עמוק מפני הציבור החילוני שדוחה אותם לא פעם. אני חושב שהתחושה היתה לאחר דיון ארוך ומתיש שהם מכבדים את כנות כוונותינו. תודה לניסים דהאן שאפשר לדיון זה להתרחש ואפשר לנו לפגוש אנשים רבים בציבור החרדי בצורה ישירה ולשוחח איתם בגובה העיניים!
 6. התרגיל של אטיאס וישי – בכנס נחשפנו לתרגיל מעניין של אטיאס וישי שנועד להכליל את חריש במפת ישובי עדיפות לאומית א', מה שיאפשר לו להיכלל בתוכנית המענקים של אטיאס, למרות שהוא לא ממש ישוב פריפריה. העברנו את החומר ל'כלכליסט' שפרסם את העניין בהרחבה.
 7. הנה יעקב ריבלין, עורך העיתון החרדי 'בקהילה' מספר על התרגיל -
 8. הנה הלינק – http://www.calcalist.co.il/real_estate/articles/0,7340,L-3519441,00.html

לסיכום -  החכמנו, דהאן יצא כשחצי תאוותו בידו, דיברנו עם אנשים רבים בציבור החרדי וזכינו לאוזן קשבת, ואפילו יצאנו עם אייטם בכלכליסט. משתלם לבוא לכנסים חרדיים.

2 תגובות

 1. Posted 9 ביוני 2011 at 18:20 | Permalink

  די מדהים הסיפור הזה
  הציבור החרדי כלל לא מעוניין, שום דבר בחריש לא אטרקטיבי עבורו,
  מספר עסקנים חרדיים שניתן לנחש את המניעים שלהם גורמים למשרד השיכון והפנים לעמוד על הראש ולעשות צ'רקסיה כפולה כדי לנסות להביא לשם חרדים – על חשבון היער, התושבים בחריש, הקיבוצים וישובי הסביבה ובמיוחד על חשבון כל משלמי המיסים במדינה שכספם ירד ועוד ירד לטימיון לתכנון ומימוש תוכנית גרנדיוזית שאינה ברת קיימא לחריש.
  במקום זה אנו טוענים – תנו לכלל הציבור את האפשרות להגיע ולהתיישב בחריש – זה מקום יפה, ירוק באיזור מבוקש שרבים היו רוצים לבנות בו את ביתם,
  חריש לכולם !!!!!!!!!!!!

 2. מירי גיתית
  Posted 10 בנובמבר 2011 at 13:18 | Permalink

  הכנס אורגן ע"י חברת משקלתא -חברה מובילה במיגזר החרדי ואולי בכלל לייעוץ משכנתאות.
  היינו שם, (_לא בהרצאות, כן ביריד)בעקבות קניית דירה ובעקבות הפרסומים על הטבות למשכנתא. יש לציין שהתאכזבנו מהבנקים למשכנתאות שלא ממש הצליחו להציע לנו הטבות, אך בחברת משקלתא קבלנו הבטחות וניסינו אותם.
  בהחלט יצאנו מרוצים מהייעוץ החינמי והתרשמנו מאופי העבודה המקצועי.
  למי שמתעניין, לקחנו משכנתא לבד בסוף .

One Trackback

 1. [...] כחודשיים נכחנו בכנס דיור חרדי שכבר כתבנו עליו. אריאל אטיאס עסק באותם ימים לאישור תכנית מענקים של [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*