אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

מי אמר שאין דיור בר השגה בישראל?

אתמול פנתה האגודה לצדק חלוקתי ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בנוגע להחלטת הממשלה להכליל את חריש במפת ישובי עדיפות לאומית א'.

קצת חומר רקע בענין -

לפני כחודשיים נכחנו בכנס דיור חרדי שכבר כתבנו עליו. אריאל אטיאס עסק באותם ימים לאישור תכנית מענקים של כמאה אלף ש"ח לרוכשי דירה ראשונה בפריפריה ובאזורי עדיפות לאומית א'. כשבועיים לפני כן ,התבטא אטיאס בעיתונות וטען שחריש לא תיכלל בתוכנית המענקים, מכיוון שאינה ישוב פריפריאלי. הופתענו לגלות בכנס שחריש כן מוכללת ברשימת הישובים המיועדים להיות אזור לאומית א', למרות שאינה עומדת בקריטריונים. הכיצד? ישי ואטיאס הכניסו קריטריון מיוחד להחלטת הממשלה בנושא, הקובע שישוב שישנה את צביונו ויכפיל את אוכלוסייתו פי 7 יכלל באזור עדיפות א'. את מפת ההצעה לאזורי עדיפות לאומית אפשר לראות כאן – מפת אזורי עדיפות לאומית – שימו לב לקריטריון המופיע בתחתית המפה.

הנה יעקב ריבלין, עורך העתון החרדי בקהילה מסביר את התרגיל -

איזה ישוב בארץ מתאים לקריטריון החריג הזה? נכון, רק חריש. הנושא נסקר בהרחבה בכלכליסט.

אין גבול לציניות של שרי ש"ס. בזמן שזוגות צעירים ישנים ברחוב, ישי ואטיאס מנצלים כל טריק קיים בספר, כדי לסבסד כמה שיותר דיור לחרדים בלבד. מי אמר שאין דיור בר השגה בישראל? בחריש מוקמת עיר שלמה, שתשווק במכרזי 'דיור למשתכן', מכרזים הנותנים עדיפות לקבלן שיציע את המחיר הנמוך ביותר לדירה עבור הצרכן. משרד השיכון טוען שמכרזים אלו יהיהו פתוחים לכולם. כל זה טוב ויפה, אולם הקריטריונים לזכאות לקניית דירה במסגרת מחיר למשתכן מוטים בקיצוניות לטובת אוכלוסיה חרדית – להלן מתוך כתבה בדה מרקר בנושא משבוע שעבר – "הראשונים לזכות בהטבה הם נכים המרותקים לכיסא גלגלים ואחריהם משפחות חסרות דירה לפי התמהיל הבא: 30% מהדירות נמכרות למשפחות בנות שבעה ילדים ויותר; ו-30% למשפחות בנות ארבעה-שישה ילדים. כלומר, 60% מהדירות מיועדות באופן כמעט בלעדי לאוכלוסייה החרדית. 20% מהדירות נמכרות למשפחות בנות ילד אחד עד שלושה ו-20% מהדירות הנותרות נמכר לזוגות ללא ילדים" – כלומר 60% מהבנין, או מהשכונה כולה משווקים בעדיפות ראשונה לחרדים. מרגע זה ברור שהשכונה המשווקת היא שכונה חרדית, סביר להניח שלא תהיה בה תנועה בשבת וכדומה, וזוגות צעירים חילוניים מדירים את כפות רגליהם מפרויקטים אלו, המשווקים בכל הארץ. הפועל היוצא מכך הוא שבעשור האחרון 67% מהדירות המסובסדות בישראל שווקו לציבור החרדי המהווה 7% מכלל האוכלוסיה. יש דיור בר השגה בישראל , הוא פשוט לא מיועד לנו. העיתונות עוסקת בכך בהרחבה בשבוע האחרון – כאן, כאן, כאן וכאן.

בחריש אטיאס וישי רוצים לעשות כפל מבצעים – גם מכרזי דיור למשתכן, וגם להכניס קריטריונים חריגים כדי להפוך את חריש לאזור פיתוח לאומי א', מה שיאפשר הענקת הטבות לקבלנים שבונים וכרטיס כניסה לתוכנית המענקים של אריאל אטיאס.

פנינו לאגודה לצדק חלוקתי בעניין ואתמול הם פנו ליועץ המשפטי לממשלה להבהרות.

להלן מתוך מכתבם -

"על אף שאין חריש ישוב פריפריה, קידמה הממשלה החלטה שתביא להכללתה של העיר החרדית במפת אזורי עדיפות לאומית, כל זאת במטרה להעניק לתושבי העיר החרדית חריש הטבות בשווי 100 אלף ₪ ברכישת דירה בהתאם לתוכנית ההטבות של שר הבינוי והשיכון".

 • "לצורך החלת תוכנית ההטבות של שר הבינוי והשיכון על רוכשי דירות בעיר החרדית חריש, נעשה הליך מסורבל ומנוגד לכללי מינהל תקין".
 • עוד נטען: "לו הייתה הממשלה שומרת על כללי המינהל התקין, הן מבחינת הפרוצדורה בקבלת ההחלטה והן מבחינת מהות הקריטריונים, הרי לא היה מקום ליישוב חריש במפת אזורי עדיפות לאומית א'".

מהאגודה לצדק חלוקתי נמסר כי "הכללת היישוב חריש הממוקם באזור מרכז הארץ, כיישוב באזור עדיפות לאומית א', תאפשר החלת תוכנית ההטבות על העיר החרדית חריש, דבר זה אינו ראוי ופוגע פגיעה קשה בעקרון השוויון ובשיקולי צדק חלוקתי".

להלן מכתב הפניה המלא – (6) מכתב ליועמ"ש

נמתין לתשובתו ונעדכן אתבם.

6 תגובות

 1. סלינה שולמית שטיינר
  Posted 25 ביולי 2011 at 14:36 | Permalink

  דיור לכולם
  לא רק לבעלי המאה השולטים בחברי כנסת
  חריש אינה למכירה
  חריש היא לב הקונצנזוס
  ישראלים רוצים חופש מאילוצי הרבנים
  ישראלים רוצים מנוחה מאילוצי הדת ושליחי מוסדות הדת
  ישראלים רוצים חופש, שלווה, שיוויון, יחס לאזרחים, התייחסות לדיעותיהם – גם אם אינם חובשי כיפה

 2. דפנה
  Posted 25 ביולי 2011 at 18:17 | Permalink

  אני מוכנה לגור בפריפריה שנקראת חריש .
  אך מדינתינו חוזרת לימי הביניים, כח ושלטון למיעוט,
  ולזעטוטים מתעשית הכיפות ,
  שימלאו את הארץ תהיה האדמה -ולנו האלוהים .
  כי אנו נמות קודם מהטשה, ונוכל לדבר ישירות כשליחי אלוהים עלי אדמות,
  לאומת בעלי השררה המחלקים שלל לצאן מרעיתם שאין להם אלוהים.
  מי נתן לכם את הזכות בכלל.

 3. יונה ניצן
  Posted 25 ביולי 2011 at 19:26 | Permalink

  אני הייתי משאירה את דירתנו לבן והולכת לגור בחריש כעוון שאנו על סף פרישה והנוף קוסם לי והקהילתיות -הבן שלי עירוני במובהק וגם עובד בהייטק וצריך להיות קרוב לעבודה
  כך שלי יש זכויות כמו לחברים של שר השיכון אם לא יותר
  אני עבדתי כל ימי ולא רק שלא נעדרתי מהעבודה אלא לא ניצלתי ימי חופש
  המקצוע בו בחרתי הינו מקצוע קשה מאין כמוהו,עבודה סוציאלית,ודורש התמסרות מוחלטת וזאת אני עושה מגיל 23

 4. יעל פדהצור
  Posted 26 ביולי 2011 at 1:15 | Permalink

  אם כל הבכיינים מתל אביב היו עוברים לגור ביישובים כמו חריש לא היה צורך להציל את חריש. אחת הבעיות שלנו היא שהחרדים הולכים לכל מקום שמציעים להם, אבל החברה שלנו צריכים אבן גבירול-יהודה מכבי ואולי גם בזל. הבעיה בארץ איננה רק דיור אלא תחבורה וניידות. בהעדר אלו נצמדים למקומות מגורים מוכרים. אני גרה בפריפריה ולא הייתי מחליפה אותה בשום הון שבעולם.
  הצעה: קריטריונים לדיור לא יהיו על פי מספר ילדים אלא מבוססי שרות צבא ושרות לאומי(שרות מלא). וגם רווקים וזוגות ללא ילדים יהיו זכאים לדיור בזכות תרומתם.

 5. ניצן אביב
  Posted 26 ביולי 2011 at 9:27 | Permalink

  די לכפייה הדתית-חרדית הנתעבת והנאלחת!!!
  הפרדת הדת מהמדינה לאלתר – צו השעה!!!

 6. Posted 4 באוגוסט 2011 at 6:56 | Permalink

  אנחנו איתכם במאבקכם הצודק.
  ממשלת ישראל הפכה לממשלת חרדיה ומתנחליה, במקום ממשלת כל אזרחיה.
  הניצול הציני של הדמוקרטיה, על ידי אזרחים שבזים לה, חייב להיפסק!

  עמותת חופש: http://www.hofesh.org.il/

3 Trackbacks

 1. [...] מראים שבר-אור צודק. הנה, כך, הוכללה חריש בהטבה בשווי 100 אלף שקל לרוכשי דירות בפריפ… בדצמבר 2009 נעשה תיקו על ידי משרד השיכון בחוק אזורי [...]

 2. [...] לא יוצא לפועל במשך למעלה מ-10 שנים כי מייעדים את חריש לאוכלוסיה חרדית בלבד. פירוש הדבר שעתודת הקרקע הזמינה בחריש לא תהיה זמינה [...]

 3. [...] בעשר השנים האחרונות שווקו כולם לאוכלוסיה הכללית. מי אמר שאין דיור בר השגה בישראל? הוא פשוט הולך למגזר מאוד [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*