אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

שוב שקרים של יגאל שחר, ביקור במאהל בהבימה ואייטם בערוץ 2

בדה מרקר  בסוף השבוע פורסמה כתבה של צפריר רינת בנושא חריש. הוא סייר באזור חריש ביחד עם יגאל שחר, ראש הועדה המיוחדת לתכנון העיר, וכרגיל, יגאל שחר מרח אותו באי דיוקים במקרה הטוב, ושקרים גסים במקרה הרע, מכף רגל ועד ראש. כלהלן קישור לכתבה המלאה –  http://www.themarker.com/realestate/1.669324#haaretz

רצינו להגיב לכמה מהנושאים שמעלה יגאל שחר בכתבה -

על העיר הגדולה הוא אומר – "לא עסקנו ואנחנו לא עוסקים בתכנון עיר כזו, וגם לא הוגשה בקשה כזו לוועדת גבולות…" - שקר – הועדה עסקה בתכנון עיר חרדית גדולה בגודל של 23,000 דונם. הם בנו את תוכנית השלד לעיר ומפות החריש הגדולה נמצאות עד רגע זה ממש באתר משרד השיכון, כמו למשל כאן. הם הגישו בקשה להרחבת תחום התכנון של העיר למועצה הארצית לתכנון ובניה, ומשלא צלחה הדרך ביקשו ניסים דהאן ונציגי משרד השיכון כינוסה של ועדת גבולות להרחבת שטח שיפוט העיר. אולי יגאל שחר פספס את הישיבות של הועדה שעסקו בתכנון חריש הגדולה, גם ככה היתה לו בעית נוכחות קשה בישיבות התכנון ורוב הזמן פורום הועדה היה לא חוקי.

– "אני גם לא בטוח שהחרדים ירצו עיר כל כך גדולה עם כל הבעיות הנלוות לכך" – יגאל, אולי תספר על זה לניסים דהאן, ראש המועצה הממונה מטעם ש"ס ומראשי הדוחפים להקמת חריש הגדולה. הוא חבר בועדה שלך. מה, לא שמעת  אותו אף פעם אומר שחריש צריכה להיות מרכז התורה השלישי אחרי ירושלים ובני ברק? הרי הוא אומר את זה כל הזמן בישיבות הועדה. אם לא שמעת, את יכול לשמוע מה הוא אומר בכנס באלעד לציבור החרדי – הוא מדבר על עיר ענק לחרדים בלבד – הנה – כאן

– "כל מה שהתכוונו לעשות הוא לנצל דרך שכבר תוכננה וסומנה במסגרת תוכנית המתאר של מחוז חיפה, כדי לא לסכל מגמות תכנוניות עתידיות", טוענת רלי פרנגלר, מתכננת סביבתית, העובדת כיועצת של הוועדה המיוחדת לתכנון העיר – רלי מתייחסת לדרך שאמורה להוביל לבריכות המים של הישוב. השאלה היא למה הדרך הזאת צריכה להיות ברוחב של 30 מטר – רוחב של דרך בין-עירונית? אולי כי כי הדרך הזאת מהווה חלק מתוכנית חריש הגדולה? או כמו שאומרת רלי – "מגמות תכנוניות עתידיות" איזה מגמות תכנון עתידיות? חשבנו שאין כאלה. גם חברי הולקחש"פ לא קנו את זה ובינתיים תקעו את הסיפור הזה.

– "שחר ופרנגלר טוענים לעומת זאת שמדובר בשטח שרובו כבר תוכנן ואושר בעבר להקמת עיר, וכי כן נערך סקר נופי וסביבתי שנעזר בממצאי סקר של החברה להגנת הטבע" – שוב שקר גס – הועדה פטרה את עצמה מלערוך סקר סביבתי מקיף באזור כפי שמתבקש בחוק. השטח מעולם לא נסקר. אנחנו, בשיתוף החברה להגנת הטבע וקק"ל, מבצעים עכשיו סקירה מקיפה, במקום הועדה. הסקר שיגאל מדבר עליו הוא סקר ראשוני שערך מחוז צפון של החברה להגנת הטבע. זהו סקר חלקי ביותר שהחברה בעצמה  קובעת שהוא ראשוני ביותר ואינו ממפה את השטח כראוי.

—————————————

היום הלכנו לבקר במחנה האוהלים שהוקם בהבימה. זוהי מחאה ספונטנית שצמחה מלמטה, וסחפה אליה מאות צעירים תל אביבים. אומרים שהיום עתידים לקום מאהלים דומים בירושלים, בבאר שבע ובמקומות נוספים בארץ. בבוקר, אריאל אטיאס כבר החל לתקוף את המפגינים. הוא טען שזוהי מחאה של ילדי שמנת, שרוצים לגור ליד הפאב והאספרסו, ושלח אותם לגור בפריפריה. אבל מה קורה בפריפריה? אין פתרונות דיור, המחירים מרקיעים שחקים, אין תעסוקה, ואם כבר מתוכננים פרויקטים מאסיביים הם מתוכננים לחרדים בלבד.

בזמן ביקורנו במאהל ביקרה שם ועדת הכלכלה של הכנסת. ח"כ כרמל שאמה אמר שהנושא מדיר שינה מעיניו והוא נאבק בהסרת חסמים והקלות המונעים קידום מהיר של התחלות בניה חדשות. תמהנו לשמוע איך תמיד נאבקים חברי הכנסת והשרים ב'חסמים' וכשבונים עיר לחרדים בלבד בחריש אין כל חסם או עיכוב – מקימים ועדה מיוחדת, עוקפים את כל מנגנוני התכנון הקיימים, ותוך פחות משנתיים יש מתאר עירוני שלם לעיר ענקית. למה כשאטיאס וישי פועלים למען הציבור החרדי אין חסמים וניתן לקדם התחלות בניה בכל הארץ במהירות שיא, וכשמגיעים לזוגות צעירים נתקלים בבירוקרטיה בלתי עבירה? המאבק לדיור בר השגה הוא מאבק בכל הארץ, לכל הציבורים. חריש צריכה להיות פתוחה לכולנו – לא לחרדים בלבד! כל הכבוד לחבר'ה הצעירים בתל-אביב. יש שם רוח לחימה אמתית ותחושת דחיפות. הם שמחו מאוד לשמוע עלינו ועל מאבקינו בחריש.

הנה כמה תמונות מהמאהל -

————————————————–

ולסיום – היום בבוקר התארחו חמי בר-אור, ראש המטה לעתיד חריש ויעל דורי מאדם טבע ודין בערוץ 2, בתכנית 'לחיות טוב'. את הכתבה המלאה ניתן לראות כאן.

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*