אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

תושבי חריש לא מוכנים שיזרקו אותם מהבית

ביום א' הוגשה עתירה מנהלית ראשונה על ידי עורך הדין עמנואל סלומונוב כנגד הקמת העיר החרדית בחריש. עו"ד סלומונוב הוא בא כוחה של אגודת 'חריש הירוקה', אגודה התיישבותית שהוקמה על ידי תושבי חריש  לפני כשנתיים, ושמה לה למטרה לפתח את הישוב הקיים. במהלך השבוע צפויות להיות מוגשות שתי עתירות נוספות בעניין – עתירה נוספת מצד תושבי חריש וכן עתירה מטעם תושבי האזור הערבים. העתירה מבקשת לבטל את התכנון הקיים ולהקצות שטחי בינוי גם לטובת אוכלוסיה חילונית בישוב. אגודת 'חריש הירוקה' היא שותפה במטה לעתיד חריש והאזור – קואליציה של יישובים וארגונים הנלחמת על בניית חריש כעיר קטנה ופתוחה לכל.

נעם הלל, ממקימי האגודה ותושב חריש: " אנחנו רוצים לפתח את הישוב, להמשיך לגור בו, זה מקום יפה ומתאים לפיתוח. לאגודה יש שמות של מעל 1000 שמות של משפחות וזוגות צעירים מהאזור שמשוועים לפתרונות מגורים במחיר הגיוני, אך כל בקשה שלנו להקצאת מגרשים בישוב סורבה. כל הארץ בוערת ממחסור בנדל"ן, זוגות צעירים נאנקים תחת עול המשכנתאות הבלתי נסבל. ואז באים ממשרד השיכון ואומרים שבחריש אין ביקושים. כל בן אדם בר דעת מבין שזה שקר. הישוב ממוקם על כביש 6, קרוב לרכבת, איך אין ביקוש? רוצים לבנות עיר ענקית לחרדים, לא סופרים את הזוגות הצעירים באזור, וזורקים את כל תושבי חריש מהבתים בשביל זה. לא נותר לנו אלא לפנות לבית המשפט. מדינת ישראל הופכת אותנו לפליטים. לא ניתן שיזרקו אותנו מהבתים שלנו בשביל הקומבינות של אריאל אטיאס." אתר האגודה - http://www.harish4all.co.il/

להלן מתוך העתירה שהוגשה על ידי עו"ד סלומונוב -

- "התכנית על סעיפיה השונים, אינה מותירה מקום לספק כי אכן עסקינן בתכנית המתואמת אך ורק לאוכלוסיה חרדית."

- לגבי טענת הועדה המתכננת שהישוב מותאם גם לאוכלוסיה שאינה חרדית טוען עו"ד סלומונוב בעתירתו – "זוהי פגיעה בהבנת הנקרא של העותרת ומי מטעמה…קשה להבין הכיצד לא היססה הועדה המיוחדת להגיע למסקנה שבינה ובין המציאות אין דבר, וזאת על אף הוראותיה המפורשות של התכנית."

- ועדת הערר של המועצה הארצית קבעה מפורשות – " לא מצאנו ביטוי במסמך לצרכים ציבוריים האופייניים לאוכלוסיה לא חרדית ושוכנענו באופן מובהק שזוהי התכלית שביסוד תכנון הישוב… אנו בוחרים לאשר את תכנונו של הישוב עבור האוכלוסיה החרדית, חרף הפגיעה האפשרית בתושבים הותיקים…"

- "החלטתה [של ועדת הערר] גוזרת על אוכלוסיה קיימת של 300 בתי אב, להתפנות מהיישוב, שכן אין להניח שהם יוכלו להמשיך ולהתגורר בו, כאשר אין במקום תשתיות המאפשרות לציבור שאינו חרדי להתגורר שם…"

- "אין דומה הקצעת מקרקעין הריקים מאדם לציבור מסוים… למצב בו על המקרקעין מתגוררות כבר כיום 300 משפחות… התעלמות זו מהן הינה תוצאה שאין הדעת סובלתה וראויה אפוא התוכנית להתבטל ולו מטעם זה בלבד… משהותירה [ועדת הערר] את הציבור החילוני ללא כל פתרון מאזן, חטאה בכל הכבוד הראוי לתפקידה."

במילים פשוטות – המועצה הארצית מאשרת ביודעין טרנספר בפועל של תושבי חריש מבתיהם. בית המשפט יצטרך לתת על זה את הדעת.

להלן העתירה המלאה - עתירה מנהלית-חריש

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*