אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

תמונות מהפגנת הדיור אתמול בערב.

תודה לכל תושבי האזור שבאו לצעוד עם הפגנת הדיור המדהימה שהייתה אתמול, ולתמוך בפעילות המטה. אנו, המטה לעתיד חריש והאזור עוסקים בסוגיית הדיור כבר קרוב לשלוש שנים. בזמן שזוגות צעירים באזור ובכל הארץ ישנים באוהלים, בחריש מתכוונים לבנות עיר ענק, שאף אחד מאותם זוגות צעירים לא יוכל לגור בה! זוהי שאלה ברורה של שוויוניות בהקצאת משאבים בין המגזר החרדי לכלל האוכלוסייה. חריש צריכה להיות פתוחה לכלל אזרחי מדינת ישראל.
הנושא סוקר בהרחבה בכתבה שהתפרסמה בסוף השבוע בדה מרקר שכותרתה – " חבית הנפץ של מצוקת הדיור: הקרב בין החילונים לחרדים חי ובועט" -
"המקרה הידוע ביותר שעלה לכותרות הוא של העיר חריש, שם מתגוררות כבר 300 משפחות שהקימו מטה מאבק בשם "שחררו את חריש" נגד הכוונה להפוך את המקום לחרדי, הגישו עתירות נגד התוכניות וארגנו הפגנות מחאה.

"בזמן שראש הממשלה, שר השיכון ושר הפנים טוענים לחסמים ביורוקרטיים ותכנוניים, יש כיום עיר שמוקמת צ'יק צ'ק באמצעות ועדה מיוחדת שעוקפת את כל הליכי התכנון ומסירה את כל החסמים", אומר חמי בר-אור, תושב חריש מהמטה לעתיד חריש והאזור. "שר הבינוי התבטא בעצמו כי עיר רגילה לוקח לתכנן 15 שנה, אך חריש תוכננה בתוך שנתיים. האם נותנים עדיפות בתכנון לציבור החרדי? זו הסיבה שהציבור החרדי ובעיקר ש"ס כלל לא בלטו במחאת הדיור, כי הם יודעים שהמערכת עובדת בשבילם".

הנתונים מראים שבר-אור צודק. הנה, כך, הוכללה חריש בהטבה בשווי 100 אלף שקל לרוכשי דירות בפריפריה: בדצמבר 2009 נעשה תיקו על ידי משרד השיכון בחוק אזורי עדיפות לאומית א', שנותן עדיפות לתושבי חריש. ההחלטה קבעה ארבעה קריטריונים עיקריים ליישובים שיזכו למעמד של עדיפות לאומית א': מדד משולב בין מיקום בפריפריה ואשכול חברתי-כלכלי; רמת איום ביטחוני; מרחק מגבול בינלאומי; ויישובים שהוקמו בחמש השנים שקדמו להחלטה."

את הכתבה המלאה ניתן לקרוא כאן.

והנה  גם התמונות מההפגנה בתל אביב אתמול בערב -

5 תגובות

 1. Posted 31 ביולי 2011 at 15:57 | Permalink

  אין כמו שיר מחאה לתגבור התודעה

  קומו מכורסאות הטלויזיה
  צאו מהבתים
  משהו אמיתי קורה שם בחוץ
  היו שותפים !!!
  כך ביחד, בכוחות משותפים,
  למרות כל הקשיים
  נוכל להתגבר על הרוע והקומבינטורים
  ולבנות לנו עיר פלורליסטית פתוחה וירוקה
  על אפם וחמתם של הרשעים !!!

  חריש לכולםםםםםםםםםם !!!

 2. סלינה שולמית שטיינר
  Posted 31 ביולי 2011 at 21:17 | Permalink

  כולנו מאויימים – כולנו "חריש"
  הממסד מחריש
  אנה אנו באים

  השלטון מחבק את ההון
  ההון מייצר בזיון
  הממסד הדתי שולט
  ולנואין כסא מפלט
  לכן – הקשיבו אזרחים
  לצאת לרחובות מוכרחים
  כי אם אנו נאחר
  המדינה לנו לא תשאר

 3. שבי גיורא
  Posted 4 באוגוסט 2011 at 10:16 | Permalink

  אני אמא לשישה ילדים הגדולה בת 6. אני חרדיה. היכן אני אגור? ריכוזי האוכלוסיה החרדית מלאים על גדותיהם. למה שלא יהיה לי מקום חדש לגור בו?

 4. שבי גיורא
  Posted 4 באוגוסט 2011 at 10:36 | Permalink

  שלא תטעו, ששת ילדיי הם מתוקים ומוכשרים, שריתי הגדולה חברותית ומנהיגה, מאובחנת כמחוננת, לומדת נגינה, יודעת לקרא ברמה של כיתה ג' והיא עדיין לא בכיתה א'. דני בן החמש הוא הילד הכי חברותי בגן, טוב לב, פשרן ואין ילד שלא מחפש את קרבתו, אם תראו את החיוך שלו לבכם יימס. שלומי הצעיר בשנה טיפוס חוקר, יושב שעות על פאזלים, על משחקי דמיון והרכבה, יש לו מבט מהפנט, כשהוא מסתכל עליך אתה מתמלא אהבה. נתי הוא גבר צעיר גבוה ונאה, עוד לא בן שנתיים וכל כיתת המעון מאורגנת בזכותו… הגננת טוענת שהוא העוזר שלה… אפרת ילדת קסמים כל אחד נשבה בקסמיה הסוחפים: יפיפייה, מבריקה ופקחית ומה שהכי מיוחד הצחוק המתגלגל שלה (תאומה של נתי). רותי היא הבונבוניירה של כל המשפחה יש לה שבע נפשות הדואגות לה ומספקות לה מוקדי עניין בכל עת… היא פקחית וחייכנית המשלבת את תכונותיהם המדהימות של כולם.
  מה שרציתי לומר זה שאנו משפחה עם שמונה נפשות, כל אחד מהם עולם מלא, עשיר ומאושר, כל אחד מהם אהוב ואוהב, כל אחד מהם חי ומחייה, כל אחד מהם מקבל וגם נותן, כולם יגדלו בעז"ה להיות בוגרים מאושרים, אוהבים, אנושיים… לכולם יש את הצרכים האלמנטריים שלהם ואנו ההורים משקיעים את מירב מרצנו כדי לספקם, גם את הצורך במרחב מחייה, אנו רוצים לספק. בואו לבקר בערים החרדיות הקיימות, הן כבר מאוכלסות מעל ומעבר, אנו צריכים מרחב מחיה, אני מתארת לעצמי שאינכם מתנגדים לכך…

 5. Posted 4 באוגוסט 2011 at 11:39 | Permalink

  שבי היקרה, אין לנו כל התנגדות שתבואי לגור בחריש. אנו מברכים כל אוכלוסיה שרוצה לגור בישוב. אנחנו רוצים שחריש תהיה פתוחה לכולם. אם מוסדות התכנון היו מתכננים עיר מעורבת שבה יכולים לחיות בשלום ובשלווה כולם היינו הראשונים לברך על כך. אבל, הובהר לנו, לאורך כל הדרך, מראש המועצה החרדי ועד שר השיכון החרדי, שבחריש יגורו רק חרדים ולא אף אחד אחר. הדברים הובהרו בכתובים בהחלטתה של המועצה הארצית שכתבה שחור על גבי לבן , שברור לה שתושב חילוני יתקשה למצוא את מקומו בעיר, שתושבי העיר הותיקים יפגעו, וסביר להניח שיתקשו להמשיך במקום את אורחות חייהם. לשמח שבחריש יתנו לך פתרון מגורים ראוי, אבל למה שלא יתנו בחריש פתרון הולם לאלפי זוגות צעירים שלנים היום ברחובות ומתקשים לעמוד ביוקר המחיה?

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*