אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

דו"ח של משרד הפנים – "לא להקים ערים לחרדים בלבד". את אלי ישי זה לא מעניין.

היום  מתפרסמות בדה מרקר מסקנות של דו"ח פנימי של משרד הפנים שעוקב אחרי יישום מדיניות תמ"א 35 – כלומר, מעקב אחרי יישום מדיניות התכנון הכוללת של מדינת ישראל. הפרק בדו"ח העוסק באוכלוסיה החרדית קובע מפורשות – הקמת ערים נפרדות לחרדים בלבד בפריפריה הוא הפתרון האחרון שמדינת ישראל צריכה להעדיף משלל החלופות הקיימות, ויש כאלה. עוד קובע הדו"ח שהפנית הציבור החרדי לערים נפרדות בפריפריה יפגע באפשרויות ההשתלבות שלו בחברה הישראלית ובכל יפגע במטרות ארוכות הטווח של מדינת ישראל. להלן מתוך הכתבה -

"צוות התכנון שם דגש על נושא האינטגרציה, וקובע כי יש לשלב את האוכלוסייה החרדית ביישובים קיימים. "האפשרויות הפשוטות יחסית הן מיצוי המרחבים החרדיים הקיימים, באמצעות שיקום וחידוש פני השכונות תוך בנייה רוויה והעלאה מאסיבית של אחוזי הבנייה או הרחבת אזורי המגורים הקיימים", נכתב בדו"ח.

"שבירת מחסום גובה הבנייה עשויה להיות תקדים ליתר המרחבים החרדיים, ואלה כוללים גם את הערים החרדיות החדשות שבהן קיים פוטנציאל גדול למיצוי זה". עוד נכתב בדו"ח: "מומלץ לתת העדפה למענה לצרכים הגדלים למגורים של האוכלוסייה החרדית ביישובים קיימים ובשכונות נבדלות, הן בסביבה הבנויה והן בהרחבת היישובים, ולהימנע ככל הניתן מהקמת ערים נבדלות בכלל ובפריפריה בפרט".

מנגד, על הקושי בהקמת ערים חדשות כותב הצוות: "במאבק הכוחות בין אינטגרציה להתבדלות יש המנצלים את ייחוד היישוב החרדי כדי להגביר דווקא את הנתק. דואגים לתחבורה ציבורית ייחודית ולמערכות של אספקת שירותים ייחודית לחרדים. אלה ואחרים ממזערים את המגע של האוכלוסייה החרדית עם החברה הישראלית. אנו סבורים כי חלופת הערים החדשות לחרדים אינה שוזרת בין צרכי הפיתוח של המגזר החרדי לבין יעדים לאומיים ארוכי טווח".

"הקמת ערים חדשות והרחקת הקהילות החרדיות מחוץ למרכז תקטין את הסיכוי ליחסי גומלין בין החרדים לקבוצות אחרות ואת האפשרות לשלבם בכוח העבודה", נכתב בדו"ח. "ראוי שיהיו יחסי גומלין עם המגזר החרדי שבמסגרתם הוא גם יידרש לעמוד בתביעות מסוימות, ולא רק יתבע את מילוי צרכיו. דרישות כאלה עשויות להציב, בין היתר, מידה של תהליכים אינטגרטיביים בין המגזר האמור לבין המדינה".

להלן הדו"ח המלא – הפרק העוסק בחרדים מתחיל בעמוד 98 -

דוח- תמא 35

מסקנות הדו"ח תואמות לחלוטין את הדו"ח שכתבו עבורנו הפרופסורים פלסנר, סדן וגונן, שטענו שמדובר ביצירת בורות עוני שמדינת ישראל לא תוכל לצאת מהם, כמו שעשתה בעירות הפיתוח לפני 60 שנה.

את דו"ח פלסנר-סדן-גונן המלא ניתן לקרוא כאן -

חריש נייר עבודה

אבל את אלי ישי, אריאל אטיאס, ניסים דהאן וכל החונטה מש"ס שמקדמת את חריש וערים נוספות זה לא מעניין. בוער להם להקים את העיר כמה שיותר מהר. מה יקרה לעיר ולתושביה בעוד 10-20 שנה לא מעסיק אותם. גם הפגיעה בעתידה הכלכלי והתכנוני של מדינת ישראל לא מעניין אותם, כפי שלא מעניינים אותם אלפי זוגות צעירים שישנים ברחוב ואין להם פתרונות דיור. אפילו הציבור שלהם, שהם גוזרים עליו עוני, אי השתלבות בחברה, חוסר מוביליות כלכלית ועוד לא מעניין אותם. זוהי הציניות בהתגלמותה. מעניין אותם לגזור קופון פוליטי וכלכלי על חשבון כלל הציבור במדינת ישראל ועל חשבון הציבור החרדי עצמו. במקום שמנהיגי הציבור החרדי ינהיגו אותו, יובילו אותו לעתיד טוב יותר, שפוי יותר של אינטגרציה, פתיחות, צמיחה כלכלית, השתלבות, הם עוסקים בקומבינות ובהגבהת חומות הגטו החרדי. הגיע הזמן שיקומו גורמים בציבור החילוני והחרדי כאחד ויגידו די!

חריש צריכה להיות עיר פתוחה לכולם, שיודעת לשלב בתוכה גם ציבור חרדי ולענות על צרכיו. זה נכון יותר לאזור, זה נכון יותר לפתרון מצוקת הדיור בישראל וזה נכון יותר גם לאוכלוסיה החרדית! אלי ישי, אולי תתעורר?

2 תגובות

 1. ניצן אביב
  Posted 9 באוגוסט 2011 at 11:17 | Permalink

  הפלת ממשלת הזדון והרשע הקפיטליסטית=החזירית של ביבי נתניהו וחבר מרעיו, לאלתר – צו השעה, ויפה שעה אחת קודם!!!
  יש להמשיך במאבק הציבורי לצדק חברתי וסוציאלי עד להשגת כל המטרות ולא לחדול!!!

 2. דפנה
  Posted 10 באוגוסט 2011 at 22:30 | Permalink

  מסכימה למילות הדו"ח אך אומרת למתישבים קבלו גם אותנו הותיקים הנאורים והפנסיונרים הצעירים ,
  כי אינטגרציה וניסיון חיים, יעזור לכם לילדים ולנו, בחיבוק גדול ואהבה לכולם , בת 64 צעירה ברוחי ,ונאורה
  בתפיסת החיים ושינו חיובי לעתיד האדם על הפלנטה הכחולה שלנו,
  גם לי אין דיור עקב אסון אנושי ,ובשמחה אבוא לגור ולתרום ממרצי ורוחי לכולם קטן כגדול.

One Trackback

 1. [...] הומוגניות חרדיות כפי שמתוכנן בחריש. מחקרים אחרונים של מנהל התכנון של משרד הפנים עצמו מצביעים בדיוק על אותם ממצאים. מדובר בבידוד [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*