אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

חריש דורשת צדק חברתי – עצרת המחאה אתמול

אתמול (27/8), במקביל לעצרות המחאה בכל הארץ, נערכה עצרת מחאה אזורית למרגלות הישוב חריש. את העצרת ארגן המטה למען עתיד חריש והאזור. מעל ל-1000 איש מכל האזור התאספו לעצרת תחת הכותרת – "חריש דורשת צדק חברתי". המפגינים קראו להקמת עיר פתוחה לכולם בישוב חריש. תוכנית שר השיכון אריאל אטיאס, להפוך את חריש לעיר ענק המיועדת לחרדים בלבד, מקוממת את תושבי האזור, החוששים לעתידם באזור ולשינוי צביון החיים בו.
בעצרת היתה נוכחות גם מכל מאהלי תנועת האוהלים באזור – מפרדס חנה, חדרה , אור עקיבא, ובאקה אל גרביה. אנשי המטה לעתיד חריש והאזור ציינו כי בחריש ישנה אפשרות מיידית לבניה של 5000 יחידות דיור. בחריש ישנה עיר שלמה שהוסתרה מעיני הציבור למעלה מעשור. מדינת ישראל השקיעה מאות מליונים בתשתיות קיימות בעיר! ישנם כבישים, צינורות מים, ביוב , חשמל, ואין בתים! ישנה תכנית סטטוטורית מאושרת שמאפשר בינוי מיידי, ללא עיכובים וללא חסמים.

בזמן שעשרות אלפי צעירים בכל הארץ, וגם באזור חריש, ישנים באוהלים בגלל מחסור בדיור זמין וזול בחר שר הפנים אלי ישי לחתום על תוכנית העיר החרדית בחריש . חריש ממוקמת על כביש 6, וקרובה מאוד לקו הרכבת. היא נגישה ביותר לכל אזור החוף מת"א ועד חיפה. מחירי הנדל"ן באזור חריש כמעט ושילשו את עצמם בשנים האחרונות, בגלל מחסור בעתודות זמינות לבניה. חריש יכולה להיות עיר פרוורית זמינה וזולה לאלפי זוגות צעירים. הפגינים נשאו שלטים שבהם נכתב – "פרדס חנה בעד חריש לכולם", "לא נאמר קדיש על חריש" ועוד.
בעצרת הופיעו איה כורם ונעם רותם, להקת פלסטר וזמרים נוספים מהאזור. ברשימת הדוברים היו נציגים מישובי ומכפרי האזור, מהמאהלים ומארגונים מקצועיים המלווים את המטה.

להלן מספר דברים שנאמרו בעצרת -

שי אביבי – "אני מאמין באלוהים שמשותף לכולם – יהודים, אינדיאנים , בודהיסטים, אלה שמברכים את השמש, ואלה שמנשקים מזוזות. פחות מאמין באלו שמנשקים רק את עצמם. אני חושב שאלוהים היה שמח שכולנו נחייה יחד בשלום על האדמה הזאת שהוא יצר לנו. חריש לחרדים בלבד נראית לי כמו עולם ישן,מפולג."

חמי בר-אור – ראש המטה לעתיד חריש והאזור – "באנו לכאן היום כדי לדבר על עיר שלמה שממשלת ישראל רוצה להסתיר מעיני הציבור. בחריש הולכת ומתוכננת במהירות הבזק עיר ענק, שאף אחד מאיתנו לא יוכל לגור בה. הממשלה הזאת אינה רואה אותנו. אנחנו כולנו שקופים בעיניה. בזמן שזוגות צעירים בפרדס חנה, בחדרה, באור עקיבא, בעפולה ובכל הארץ ישנים ברחובות, אלי ישי חותם על הקמת אלפי יחידות דיור לחרדים בלבד בחריש. בעיר זאת יהיה דיור בר השגה, מסובסד לעילה ולעילה, אבל לא בשביל אף אחד מאיתנו. אין גבול לחוצפה. באנו לכאן כדי להגיד לאלי ישי, לאריאל אטיאס, לביבי נתניהו שנמאס לנו מההתנהלות הסקטוריאלית הזאת! אנחנו באנו לכאן היום להגיד לא לעיר סקטוריאלית! באנו לכאן היום כדי לשים את חריש על המפה! ישנה תכנית מאושרת המאפשרת הקמה מיידית של 5000 יחידות דיור בחריש מחר בבוקר! זה מה שממשלת ישראל לא רוצה שתדעו! כל התשתיות קיימות – מים, חשמל, ביוב, כבישים, ממשלת ישראל השקיעה בתשתיות חריש כ-100 מליון דולר! אנחנו לא מתכוונים לוותר על חריש! חריש שייכת לכולנו! היא לא מגרש המשחקים הפרטי של ש"ס! אנחנו נמשיך ונזכיר לממשלת ישראל ולש"ס שחריש שייכת לכלל הציבור הישראלי! לא ניתן שימכרו אותנו! לא ניתן יד לספינים, לשקרים, לגזל, לגירוש, לסיפוח אדמות, לכריתת יערות, להרס העתיד של כולנו באזור! העתיד של חריש הוא העתיד של כולנו! העתיד של חריש הוא העתיד של ילדינו באזור הזה!לא נשתוק יותר! אזרחי ישראל לא נשארים יותר בבית! " את הנאום המלא אפשר לקרוא כאן - חריש דורשת צדק חברתי – חמי בר-אור

אריק חצור – חבר קיבוץ מענית – "אנחנו נאבקים כדי שחריש תהיה פתוחה לכולם. עיר שתיתן תשובה לכל תושבי האזור , ולכל מי שמעוניין בחיים עירוניים, תרבותיים ופתוחים לכולם!"
אחמד מלחם – הועד הציבורי של ואדי ערה – "האוהל בחריש הוא שונה מכל אוהל אחר במדינה הזאת. האוהל בחרי שנבע מהצוך והמחויבות שלנו באזור ואדי ערה, יהודים וערבים. אל תפגעו בנו. אל תפגעו במרקם החברתי שמתקיים לאורך דורות פה באזור."

תאיר ענבר – מקימת מאהל פרדס חנה – "בחריש תהיה עיר מסובסדת שיכולה לענות על כל כך הרבה בקשות שלנו, והיא מיועדת רק לחרדים. זה דבק שפשוט אי אפשר להבין. חשוב שכולנו עכשיו נתמוך גם בחריש, ובאופן כללי נעמוד על הזכויות שלנו."

גדי הרן – תנועת עמ"י -" אנחנו לא ניתן לזה לקרות כאן. המאבק של חריש יצליח! אתם נחושים ויש לכם הנהגה מצוינת והצדק אתכם!"

רצינו לומר תודה לכל מי שטרח רבות על העצרת – לאריק חצור, אורי אופיר, יובל בראס, אלכס הילבורן, דורון ליבר, עופר וגשל, לקיבוץ מענית שתרם רבות למען האירוע, לאחמד מלחם ולעלי כבהה, שותפים לדרך הארוכה הזאת. לליאור ולשזס ולמור ולכל החבר'ה המופלאים של מבואות עירון שהם חוד החנית של המחאה הזאת, לכל הארגונים שחברו אלינו, לכל הקיבוצים ששותפים ומסיעים, למאהלים של פרדס חנה, אור עקיבא, חדרה, באקה אל גרביה ובכל הארץ שנותנים רוח גבית מדהימה לכל המחאה הזאת! ותודה לכל מי שהגיע!

את כל התמונות מהאירוע אפשר לראות בפייסבוק שלנו – כאן

מחר נעלה פוסט עם כל קטעי הוידאו מהאירוע.

נפגשים ב-3/9 לצעדת המיליון – לא נשארים בבית!

2 תגובות

 1. ד"ר צופיה מלר
  Posted 29 באוגוסט 2011 at 1:07 | Permalink

  יישר כוחכם!!! אל נא תרפו ואל תתייאשו!!! מאבקכם צודק ואין סיבה להרפות ממנו. תנצחו רק אם לא תוותרו. הכנסו לאתר חופש ויסתבר לכם שאינכם לבד!
  http://www.hofesh.org.il

  צופיה מלר

 2. Posted 29 באוגוסט 2011 at 11:30 | Permalink

  האם ידעתם שתחומי העיר חריש מתוכננים להשתרע מצופן לכביש ואדי ערה (65), מגיעים עד לפאתי כפר קרע ותופשים שטח המיועד למלאכה, מסחר ותעשיה. אלא שהארנונה עבור קרקעות אלה תלך לקופת העיר חריש במקום לכפר קרע, שימשיך להתקיים על הקשקש וללא עתודות קרקע ראויות לשמן. כך מנציחה החברה היהודית השלטת את המסכנות של המיעוט הערבי ומגבירה רגשות ניכור ושנאה מוצדקים כלפיה.

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*