אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

ישובי ואדי ערה מזדהים עם מאבק תושבי חריש והאזור – ארוחת רמדאן של דו קיום במאחז 'חריש החופשית'

אתמול בערב נערכה במאחז 'חריש החופשית' ארוחת רמדאן משותפת ליהודים וערבים מאזור חריש וואדי ערה. את הארוחה אירגן אחמד מלחם, ראש הועד הציבורי של ואדי ערה, כהזדהות עם המטה לעתיד חריש והאזור. כ-200 איש הגיעו לארוחה מכל ישובי האזור – כפרים , קיבוצים ומחריש עצמה. כמו כן נכחו פעילים ממאהלי ת"א, פרדס חנה ובבקע אל גרביה, מלוד, סכנין, יפו, ירושלים, מתנועת סולידריות שייח'- ג'ראח ועוד רבים שבאו להזדהות עם מאחז המחאה בחריש. לאירוע הגיעו גם חברי הכנסת דב חנין ואחמד טיבי, וכן ראשי המועצות של אזור ואדי ערה.

חבר הכנסת חנין בירך את הבאים ואת הפעילים העוסקים במאבק על חריש. הוא אמר שזהו מאבק אזרחי חשוב, ושהוא מאחל לכולם שבשנה הבאה נשוב וניפגש בחריש ונחגוג את הניצחון על התכנית הסקטוריאלית והמפלה אותה מובילים אלי ישי ואריאל אטיאס.

מאחז המחאה בחריש הוקם לפני כשבועיים, עקב חתימתו של שר הפנים אלי ישי, על תוכנית המתאר להקמת העיר החרדית בחריש. תושבי האזור, שמנהלים מאבק ארוך ועיקש נגד תוכנית העיר החרדית, קוראים להקים בחריש עיר פתוחה לכולם. החלטתו של ישי, במהלכה של מחאת הדיור הארצית, הביאה לתגובה מיידית של מטה המאבק של חריש – כל קיבוצי האזור נרתמו, קיבוץ מצר תרם מכולת מטבח ומכולת מגורים, יתר הקיבוצים דאגו לרשתות צל, גז, גנרטורים, וכל הלוגיסטיקה הנדרשת והמאחז עלה לקרקע. המאחז בחריש הוקם בלב התשתיות הריקות בישוב. בחריש ישנן אלפי דונמים של תשתיות מוכנות – כבישים, מים, חשמל, ביוב, הניתנים לבניה מיידית. אולם, בשנים האחרונות, משרד השיכון ומנהל מקרקעי ישראל לא מאפשרים שיווק מגרשים בחריש, בגלל הכוונה להפוך את הישוב לעיר חרדית גדולה. למרות מצוקת הדיור והמחסור החמור בקרקעות לבניה באזור משרד השיכון ממשיך לטעון שבחריש אין ביקושים לקרקע, ולכן בכוונתו ליישב את העיר בחרדים.

למרות הוראת ראש הממשלה שלא לפנות מאהלי מחאה, ולמרות מדיניות המשטרה שלא להתעמת עם פעילי המחאה בכל הארץ, בחריש מפעיל מנהל מקרקעי ישראל לחץ רב לפינוי המאחז ומאיים בפינוי בכוח אם לא יפונה המאחז עד השבוע הבא.

להלן מתוך הדברים שנאמרו במהלך הערב -

דורון ליבר, חבר קיבוץ מצר – " אנחנו לא נירתע מכל המניפולציות שעושים עלינו החרדים שבידם משרד הפנים ומשרד השיכון ומנהל מקרקעי ישראל. אנחנו, קיבוצי האזור, ביחד עם כל השותפים שלנו למאבק נלך עם זה עד הסוף. אנחנו נאבק בתכנית הזאת. כל תושבי האזור ביחד רוצים להמשיך לחיות בשלווה, בדו קיום ובסביבה כפרית."

אחמד מלחם, ראש הועד הציבורי של ואדי ערה – " יהודים וערבים חיים כאן, באזור ואדי ערה בשקט כבר הרבה שנים. פה, בחריש, הבנתי שמישהו שטף לנו את הראש כדי שנשנא אחד את השני ולא נוכל לראות את הדו־קיום. התוכניות לעיר יכולות לפגוע בכפרים, בקיבוצים ובתושבי חריש באותה מידה. אנחנו לא מדברים פה על ימין ושמאל ועל אוניות וחנין זועבי. אנחנו מדברים על זה שאנחנו רוצים לחיות בשקט, יהודים וערבים בוואדי ערה. אני אופטימי עכשיו, כי אחרי רוטשילד המדינה הזו תיראה אחרת. אנחנו מקווים שתקום בחריש עיר פתוחה לכולם שתשמור על הדו קיום באזור – יהודים וערבים, חילניים וחרדים. למה שלא יגורו כולם ביחד?"

חמי בר-אור, המטה לעתיד חריש – " אלי ישי ואריאל אטיאס מקדמים תוכנית סקטוריאלית שתפגע בכל תושבי האזור. עיר לחרדים בלבד בחריש תפגע בכל מה שהושג פה באזור בשנים ארוכות של עמל. העיר הזאת תפגע בתושבי חריש, תפגע בקיבוצים  ובכפרים, תפגע בשטחים הפתוחים והירוקים סביב חריש, וגם תפגע באוכלוסיה החרדית שתבוא לגור כאן – זו תהיה עיר חסרת מקורות ארנונה וחסרת מקורות פרנסה, אשר תדון את הציבור החרדי שיגור בה לעוני ולמצוקה. אלו דברים שהעסקנים החרדים המובילים את התכנית הזאת יודעים היטב. דו"חות מקצועיים של משרד הפנים עצמו ממליצים לא להקים ערים לחרדים בלבד באזורי פריפריה, אבל את ישי ואטיאס זה לא מעניין. אין גבול לציניות שלהם. הם ממשיכים לטעון שאין ביקושים למגורים בחריש בזמן שעשר דקות מכאן – בפרדס חנה, בחדרה, באור עקיבא ובכל הארץ זוגות צעירים ישנים באוהלים. חריש פתוחה לכולם יכולה להיות פתרון דיור מצוין לכל תושבי האזור, שישמור על מגמת הפיתוח של האזור, על הדו קיום ועל השטחים הפתוחים. למרות כל האיומים של המנהל, אנחנו ממשיכים קדימה!"

תודה לכל מי שהגיע!

את כל התמונות מהערב אפשר לראות בפייסבוק שלנו - כאן.

4 תגובות

 1. דפנה
  Posted 18 באוגוסט 2011 at 17:10 | Permalink

  המאבק חייב להראות ולהצתלם לטלויזיה לחדשות חסיקור והסברים מספיק פעמים, שיכנס לתודעת הע.
  כי רוב האנשים מחוץ לאיזור אפילו לא שמעו על חריש ותוכניותיה.
  אז דרך המדיה ,כי כרגע אתם ניראים כגוף השמאלני, וזה רק מגביר את ההתנגדות של הדתיים- והחזירים הפוליטים.
  אז צאו לאור ובגדול העם יהיה איתכם, ורובו לא יסכים כעיקרון לישוב לדתיים בלבד על חשבון המעמד התורם לחברה.
  עלו והצליחו.

 2. Posted 19 באוגוסט 2011 at 11:01 | Permalink

  מרגש מאוד.

 3. יונה ניצן
  Posted 21 באוגוסט 2011 at 20:50 | Permalink

  לא מבינה גם מה הבעייה עם דעות שמאליות.
  המאבק של האוהלים הפיח דווקא חיים בשמאל החברתי שבהחלט נלחם על דברים צודקים

 4. שי
  Posted 15 בספטמבר 2012 at 20:40 | Permalink

  מעוניין בטלפון או מייל ליצירת קשר

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*