אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

אמנון כהן, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, סרב לקבל החלטה בענין דחיית הבחירות בחריש קציר. ח"כ ברוורמן – "זוהי שערורייה".

דיון סוער היום בועדת הפנים של הכנסת. הועדה התכנסה היום (26/9/11) בזמן הפגרה לדיון דחוף בענין בקשת שר הפנים, אלי ישי, להארכת כהונת ראש המועצה הממונה בחריש-קציר, ניסים דהאן, איש ש"ס. דהאן מכהן למעלה מחמש שנים בראש ועדה קרואה במועצה חריש קציר.

למרות שהמועצה מאוזנת תקציבית כבר למעלה משנתיים, למרות טענות תושבים על התנהלות כושלת של המועצה, ולמרות דוחות חמורים של מבקר המועצה המצביעים על חשדות כבדים לשחיתות שלטונית של בכירי המועצה, שר הפנים אלי ישי, בהמלצת מנכ"ל משרד הפנים חיים קלעג'י, ביקשו את הארכת כהונת ניסים דהאן.

למרות הפגרה בכנסת, חברי כנסת רבים הגיעו לדיון. בלטו בהיעדרם חברי הכנסת של הליכוד ורבים מחברי הכנסת של הקואליציה.

נכחו בדיון חברי הכנסת ניצן הורוביץ, דב חנין, אריה ביבי, אבישי ברוורמן,איברהים צרצור, אורי מקלב ויושב ראש הועדה אמנון כהן. עשרות תושבים מחריש, מקציר ומתושבי האזור מלאו את חדר הועדה, שהיה מלא עד אפס מקום. ח"כ חנין, ח"כ הורוביץ וח"כ ברוורמן דרשו מיו"ר הועדה לאפשר בחירות דמוקרטיות בחריש קציר במועדן. ח"כ ביבי הציע למצוד מועד שיהווה פשרה בין בקשת משרד הפנים לבין זמן סביר לבחירות שיהיה מקובל על התושבים.

דב חנין אמר שבחירות הן היסוד הבסיסי של ממשל דמוקרטי. כשראש העיר הממונה של ערד, אשר כיהן במשרתו כשנתיים בלבד, ביקש את הארכת כהונתו, דחתה ועדת הפנים את בקשתו בשם הדמוקרטיה. מדוע בערד כן ובחריש לא? ועדת הפנים כבר החליטה בעבר על נושא זה, האריכה כבר פעם אחת את כהונת דהאן, כבר הגענו לסיכום בעניין, ועכשיו שר הפנים מבקש שוב הארכה של כהונת דהאן. זוהי זילות של החלטות ועדת הפנים.

ח"כ הורוביץ טען שהסיבה המרכזית שמשרד הפנים מבקש שוב ושוב את הארכת כהונת דהאן הוא 'הפיל הלבן' שנמצא במרכז החדר ואף אחד לא רוצה לדבר עליו – השאיפה של ש"ס להקים את העיר החרדית בחריש. זו הסיבה שלמרות שיש טענות כבדות של תושבים על התנהלות לא תקינה של המועצה, משרד הפנים רוצה את דהאן.

לשאלת יו"ר הועדה את האחראית על הבחירות במשרד הפנים, הסתבר שלמרות החלטת הועדה הבחירות  במועצה נקצבו לינואר השנה, משרד הפנים לא החל בצעדים הדרושים כדי לממש בחירות במועצה, ולא פתח את ספר הבוחרים.

אמנון כהן חתם את הדיון ללא קבלת החלטה ואמר שיקבע דיון נוסף בעניין.  הוא סרב לתת זכות דיבור לנציגי ההתושבים שהגיעו מחריש ומקציר.מהומה פרצה בחדר הועדה. התושבים טענו שזוהי סתימת פיות ומעולם לא ראו דיון שמנוהל בצורה מזלזלת כזאת כלפי הציבור. ח"כ ברוורמן אמר "זוהי שערוריה, תושבים שהוזמנו לדיון ועשו את כל הדרך לירושלים מחריש קציר ונמנעת מהם הזכות הבסיסית ביותר להשמיע את קולם. זהו דיון שמנוהל בצורה לא דמוקרטית ולא מכבדת.”

תושבי חריש קציר קיימו הבוקר הפגנה מול משכן הכנסת בה נכחו עשרות מתושבי המועצה. תמונות מצורפות להלן(קרדיט לתמונות – המטה לעתיד חריש והאזור). כמו כן הגישו הבוקר תושבים מהישוב קציר עתירה דחופה לבג"ץ כנגד שר הפנים ומנכ"ל משרד הפנים בבקשה למתן צו על תנאי וצו ביניים כנגד בקשת משרד הפנים,  בדרישה להימנע מכל צעד שיש בו כדי לבטל את ההחלטה בדבר קיום הבחירות ובכך לנגוס בזכותם הבסיסית של אזרחי קציר- חריש לבחור ולהיבחר עד לדיון בעתירה.

גם האגודה לזכויות האזרח פנתה היום במכתב ליו"ר ועדת הפנים – " מינוי ועדה ממונה הינו צעד העומד בסתירה לעקרונות הדמוקרטיה הבסיסיים ביותר… יש לבחון האם אין בהארכת כהונת המועצה הממונה מטרה אחת בלבד – למנוע את התנגדות התושבים למהלכים המתוכננים לישוב זה…על הועדה לפעול בדרך שתבטיח שלא יגזלו זכויות היסוד הדמוקרטיות של תושבי חריש קציר לבחור ולהיבחר."

זאת בנוסף למכתב שהוציא יו"ר עמותת אומ"ץ , אריה אבנרי, בשבוע שעבר – "תנועת אומ"ץ סבורה שיש קשר ישיר בין כוונתך להאריך את כהונו של דהן לבין הצעדים הננקטים בימים אלה על ידי משרד הבינוי והשיכון שבראשו עומד השר אריאל אטיאס מש"ס לאכלס את חריש באלפי משפחות חרדיות, חלקן הגדול קשור לש"ס על מנת להעניק ליישוב צבין חד גווני שידחק את האוכלוסיה החילונית מחוץ ליישוב".

תושבי חריש-קציר יצאו זועמים מן הדיון והבטיחו שלא ישבו בשקט. הם מתכננים כבר ביום רביעי, ערב ראש השנה, לערוך סדרת הפגנות בכל הצמתים המרכזיות על כביש 65 וואדי ערה ולחסום את התנועה. דף האירוע בפייסבוק – כאן.

פיצ'י דובינר – תושב קציר – " לא יעלה על הדעת שידחו את הבחירות פעם נוספת. הם מבקשים לדחות את הבחירות ל-2013 – אם בקשתם תתקבל פירושם שתושבי קציר לא יוכלו לבחור לעצמם ראש מועצה כ-10 שנים! בזמן הדיקטטורה בארגנטינה לא היו דברים כאלו! אנחנו הגשנו היום בבוקר בג"ץ, ונדרוש את הזכות הדמוקרטית שלנו. נמאס לנו לחיות תחת הדיקטטורה השלטונית של ש"ס!"

חמי בר-אור – תושב חריש – " אמנון כהן ראה שאין לו רוב בועדה ולכן החליט לדחות את הדיון. במהלך הדיון הסתמן רוב ברור של חברי כנסת שלא תומכים כלל ועיקר בבקשת משרד הפנים להארכת כהונת דהאן. דהאן הרס לנו את הישוב, הרס את המועצה וכל מה שמעניין אותו הוא הקמת העיר החרדית. חברי הכנסת של ועדת הפנים ראו שאין ממש בבקשת אלי ישי חוץ מלהמשיך את נסיון ההשתלטות של ש"ס על חריש. אמנון כהן שמר על הגב של הבוס שלו  - אלי ישי, ולא איפשר קיום הצבעה ומתן זכות דיבור לנציגי התושבים שבאו לדיון. זוהי סתימת פיות ומניעת הזכויות הדמוקרטיות הבסיסיות של האזרח מבית המדרש של ש"ס. זהו דגל שחור לדמוקרטיה הישראלית.לא נשתוק! ביום רביעי נוציא הפגנה גדולה לכל צמתי האזור ונחסום את ואדי ערה! "

סיקור היום בדה-מרקר לקראת דיון הועדה – כאן.

5 תגובות

 1. אלון בן-ארי
  Posted 26 בספטמבר 2011 at 14:56 | Permalink

  אין לי בעיה עקרונית שחרדים יגורו בכל מקום בארץ. הבעיה היא הדרך הדורסנית, האלימה והמניפולטיבית בה פועלת הממשלה הזו בראשות בנימין נתניהו. אסור להסכים לזה!

 2. סלינה שולמית שטיינר
  Posted 26 בספטמבר 2011 at 22:32 | Permalink

  לפני כ40 שנה הצביעה שולמית אלוני באחד מהרצאותיה על התופעה בה חרדים מתיישבים סביב מרכזי ישוב חילוני, אם בשכונות ואם בישובים וגורמים להפעלת חוקים התואמים את דרך החיים החרדית, למורת רוחם של התושבים החילוניים המקוריים, הבעיה היא בפסיביות ובהתנצלות מתמדת שהחילונים חווים כלפי החרדים.
  לדעתי יבוא יום ו"השתלטות" זו של החרדים תגרום (יחד עם בעיות חברה וכלכלה נוספות) לחזרה למצב בו היה הישוב החילוני במיעוט ורוב התושבים חיו מכספי יהודי חו"ל (בין אם דתיים ובין אם חילוניים).

  אנו (החילונים אזרחי המדינה) חיים באפולוגטיקה ונגיע למצב של ערב הסעודית או תימן בהן שולט החוק הדתי מצד אחד וההון הקשור בשילטון (עם השחיתות) מצד שני

  חריש היא רק סמל וסימן לבאות (יש עוד כמה וכמה סימנים כאלה לאחרונה…)

 3. דמיטרי
  Posted 26 בספטמבר 2011 at 22:38 | Permalink

  לי יש בעיה שחרדים יגורו בקבוצות גדולות כי כאשר זה קורה הם חושבים שמותר להם הכל במדינה שלנו. החל מחסימת כבישים בשבת עד לזריקדת אבנים. כמו כן, חרדים רואים בנו חילוניים כמשהו רע והם יעשו הכל על מנת להפוך את המדינה לחרדית דתית שרב ישלוט בה. הם רוצים לכבוש עירעיר עד שכל הערים בישראל יהיו דתיים חרדים. אסור שזה יקרה כי אז זה יהיה סימן לסוף דמוקרטיה שלנו.
  בכתבה אנו רואים עד כמה החרדים מזלזלים בזכויות האזרח כי מחילוניים להם ממש ממש לא אכפת

 4. Posted 27 בספטמבר 2011 at 7:55 | Permalink

  כל הכבוד על המאבק הערני!!

 5. דניאל לבנון
  Posted 7 באוקטובר 2011 at 16:23 | Permalink

  התנהגות החרדים ונציגיהם בכנסת ובצבור אינה עולה בשום אפן עם מְחֻיָּבוּת של אזרחים בִּמְדִינָה דמוקרטית (יהודית או כלשהי) לְשִׁלְטוֹן הַחֹק. הרפיסות של הימין כלפי מרכיבי קואליציה חובשי-כפות בטענה של אלוצים קואליציוניים זורעת זרע פֻּרְעָנוּת שבימים הבאים אי-אפשר כלל יהיה להתמודד עם עשבי הפרא שיצמחו ממנו.
  רק שנוי הרכב בית-המחוקקים יכול, אולי, להטות נהרות ממהלכם.

  בינתים, החובה היא לחשף ולהוקיע נבזותם וחצפתם של צבועים אלו מעל כל במה. עם שמות!

  שבו ימי יל"ג שכתב את "אשקא דרספק", "קוצו של יוד" ושאר פואמות המוקיעות את הרסנותו של הממסד החרדי. הוא כתב בתקופת ההשכלה, במפנה המאות השמונה-עשרה והתשע-עשרה. אנו בתחלת המאה העשרים ואחת.

3 Trackbacks

 1. [...] העיר החרדית בחריש. התושבים יזמו את ההפגנה בעקבות המחטף שיצר אמנון כהן(ש"ס), ראש ועדת הפנים, בדיון בבקשת ישי להארכת כהונת [...]

 2. [...] לתכנון מהיר של חריש ללא פיקוח וללא מעורבות תושבים, מניעת בחירות דמוקרטיות בחריש כדי שלא יהיה ייצוג מקומי בהליכי [...]

 3. [...] ש"ס נערכת למלחמה כוללת על המשך כהונתו של דהאן. לאחר שאלי ישי נכשל בועדת הפנים של הכנסת, הוא רוצה להטיל את כל כובד משקלו על המשך [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*