אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

השפעות רוחב של הפיכת חריש לעיר חרדית, וגם, למה באמת אלי ישי מתנגד לטרכנטברג?

בחודשים האחרונים, מאז פרוץ המחאה החברתית, אנו שותפים לפורומים רבים העוסקים בנושא המחאה, הדיור, צדק חברתי וכיוצא בזה. לא פעם נשאלת השאלה מה בין סוגיית חריש, שנתפסת לעיתים כמאבק מקומי של תושבים על צביון ישובם, לבין האינטרס של כלל הציבור? כאן המקום להזכיר בקצרה מהן ההשלכות של תכנון חריש במתכונת המוצעת על ידי משרד השיכון.

מעבר להשפעה המיידית של חירוד חריש – שמשמעותו בפועל היא גירוש של 300 המשפחות הקיימות בחריש מבתיהן, לנושא תכנון חריש כעיר חרדית גדולת מימדים(היעד ארוך הטווח של משרד השיכון הוא עיר בגודל של 150 אלף איש, גדולה יותר מנתניה) יש השפעות רוחביות מרחיקות לכת ברמה האיזורית ואף הלאומית.

להלן בקצרה, מספר סוגיות שלהן תהיה השפעה רוחבית על כל אוכלוסיית אזור חריש, וכן על עתיד מדינת ישראל –

1. חריש היא עתודת הקרקע הזמינה לבינוי עירוני מהגדולות הקיימות כרגע בארץ לבינוי מיידי. משמעות הדבר היא שאם ממשלת ישראל היתה רוצה לייעד את חריש להקלה על מצוקת הדיור, היא היתה יכולה להתחיל לבנות בחריש מחר בבוקר דיור לטובת כלל האוכלוסיה באזור ובכלל(חריש נגישה ביותר לת"א ולחיפה בשל סמיכותה לכביש6. בתוכנית האב שלה אמורה להיות תחנת רכבת בחריש וכן מחלף חיבור ישיר לכביש-6, כלומר היא אלטרנטיבת מגורים נגישה לכל אזור שפלת החוף). כל התוכניות והאישורים הסטטוטוריים הנדרשים קיימים. הדבר לא יוצא לפועל במשך למעלה מ-10 שנים כי מייעדים את חריש לאוכלוסיה חרדית בלבד. פירוש הדבר שעתודת הקרקע הזמינה בחריש לא תהיה זמינה לאף אוכלוסיה באזור, פרט לחרדים כמובן. משמעות הדבר שיוקר המחיה הגבוה באיזור פרדס חנה-כרכור, ישובי הסביבה ועד חדרה יישמר, ולא יבוא לידי פתרון. תכנית הפיתוח המרכזית הנידונה כרגע של חדרה היא לבניית מסות של מגדלים של דירות 4-5 חד' לכיוון הים. מדובר בפרוייקטים יקרים שלא יתנו מענה לצעירי האזור, בוודאי שלא מדובר על דיור ציבורי או דיור בר השגה. חריש יכולה להוות פתרון מרחבי אמיתי ומהיר לסוגיות אלו.

2. דבר נוסף הוא השלכת מאות מיליוני שקלים שהושקעו בתשתיות קיימות בחריש לפח האשפה. היום קיימות בעיר תשתיות של כבישים, מים, חשמל, ביוב וכבלים לבניה של כ-3000-4000 יח"ד. תשתיות אלו אינן מתאימות לתוכנית בינוי העיר החרדית. מדובר בכ-100 מליון דולר מכספי משלמי המיסים שירדו לטמיון. במקום להשמיש את התשתיות לטובת פתרון מצוקת הדיור באזור, הן יעקרו החוצה.

3. הקמת עיר לחרדים בלבד בחריש פירושה יצירת עיר עוני, חסרת משאבים, שאינה יכולה לקיים את עצמה. גם העסקנים החרדים שעוסקים בתכנון העיר מודים בכך. מחקרים שערכנו בעזרת מיטב המומחים בתחום מראים בבירור כי למדינת ישראל בכלל ולאוכלוסיה החרדית בפרט עדיף לתכנן ערים מעורבות, ולא ערים הומוגניות חרדיות כפי שמתוכנן בחריש. מחקרים אחרונים של מנהל התכנון של משרד הפנים עצמו מצביעים בדיוק על אותם ממצאים. מדובר בבידוד האוכלוסיה החרדית לגטאות ענק שיעודדו אי תעסוקה, עוני, ואי השתלבות החברה הישראלית. ערים כאלו יהוו נטל כלכלי אדיר על כלכלתה של מדינת ישראל לשנים רבות קדימה. חריש צריכה להיות מתוכננת כעיר המשלבת את האוכלוסיה החרדית ביחד עם אוכלוסיות נוספות מהאזור אם רוצים ליצור מודל דיור בר קיימה לעתיד.

4. פירוש הדבר המצוין בסעיף 3, מעבר למענקי האיזון האדירים שהעיר תדרוש מאוצר המדינה, הוא הכוונה של מתכנני העיר לנסות לגזור גורמים מייצרי ארנונה ממועצות שכנות (בעיקר מ"א מנשה) ולהעביר אותם לחריש. לדוגמה – בקשה שעלתה מטעם מתכנני העיר החרדית בחריש להעביר את מחצבת ורד ממ"א מנשה לרשות המוניציפלית של חריש. משמעות הדבר תהיה העברת מליוני שקלים של ארנונה מהשקעה בישובי מנשה להשקעה בחריש, וירידה ברמת החיים בישובי מנשה. תהליך דומה מנוהל היום על ידי אלי ישי בבית שמש – שם הועבר אזור תעשיה שלם ממועצה אזורית מטה יהודה לרשות בית שמש המתחרדת, כדי לספק יותר משאבי ארנונה לעיר.

5. לעיר חרדית כפי שמתוכננת בחריש יש קצב גידול גבוה ביותר. גם גובה הבניה המתוכנן בחריש לחרדים לא יעלה על 4 קומות בשל בעיות בהלכות מעלית שבת. משמעות הדבר הוא עיר שצורכת שטח רב, הרבה יותר מהשטח המקורי שהוקצה לה. אי לכך העיר תביא לפגיעה מהותית בשטחים ירוקים ושטחים פתוחים ייחודיים העוטפים את חריש, אולי הראה הירוקה האחרונה שנותרה באזור שפלת החוף הצפונית. שוב – פגיעה קשה בנכסי טבע שהם הנכסים של כולנו.

6. הרחבות מסיביות של חריש יביאו גם להפקעות קרקע ניכרות מכפרים ערביים רבים באזור וכן קרקעות חקלאיות של קיבוצים שמטה לחמם ייפגע. הכפרים המדוברים, ובעיקר ברטעה, ביקשו לא פעם בעשרים השנה האחרונות הרחבה של תכנית המתאר של הכפר. הם נענו בשלילה על ידי היועץ המשפטי לממשלה בטענה שמדובר בפגיעה נופית חסרת תקנה בשטחים ירוקים. משום מה כהחרדים מבקשים תכניות הרחבה על גבי אותם השטחים ממש, הנימוק הסביבתי לא עניין אף אחד. והיה ומדינת ישראל תחליט להפקיע קרקעות אלו לטובת העיר החרדית, הדבר יכול להביא להתלקחות מחודשת של ואדי ערה כפי שקרה לפני כעשור.

7. כמובן שעיר ענק חרדית שתקום בחריש תשפיע על אורחות החיים של כל האזור. יש יסוד סביר להניח שפרדס חנה כרכור למשל, שתהפוך למין עיירת לווין לכרך חרדי, תלך אט אט ותתחרד גם כן. האם מרכזי הקניות באלונית בכרכור ובגן שמואל, הפתוחים במהלך השבת יוכלו להמשיך להישאר פתוחים? לא בטוח.

כל זה כמובן בלי להתייחס לאי תקינות תכנונית, שימוש לרעה בחוקי התכנון והבניה כדי להביא לתכנון מהיר של חריש ללא פיקוח וללא מעורבות תושבים, מניעת בחירות דמוקרטיות בחריש כדי שלא יהיה ייצוג מקומי בהליכי התכנון ועוד תופינים רבים.

_________________________________________

ועוד משהו קטן לסיום. דפני ליף נפגשה בימים האחרונים עם אלי ישי לאור התנגדותו לדו"ח ועדת טרכטנברג. היא חשבה שהוא"יצא גבר" לדבריה. עם זאת, פרסומים בעתונות החרדית מראים שלאלי ישי יש כמה סיבות אחרות לגמרי לנסות לטרפד את טרכטנברג, וזה לא קשור לשום דבר שדפני ליף תומכת בו. זה גם לא קשור לכך שש"ס דואגת לשכבות החלשות, או לדיור הציבורי. שימו לב מה באמת מטריד את ש"ס -

4 תגובות

 1. ברכה ברטוב
  Posted 11 באוקטובר 2011 at 23:53 | Permalink

  נקעה נפשי מכל מהלכי ש"ס ורבניה. לצערי הרב הארץ הולכת ומתחרדת ואף פוזלת לחשכת ימי הביניים.

  אקווה שתצליחו במשימתכם ותנצחו במאבקיכם נגד עיר חרדית בחריש.

 2. ניצן אביב
  Posted 12 באוקטובר 2011 at 9:40 | Permalink

  ל-א להפיכת חריש לעיר חרדית, רחמנא ליצלן!
  הלאומנות הימנית הקיצונית, הגזענות הנפשעת והפשיזם היהודי-הדתי-חרדי הנתעבים והנאלחים – לא יעברו!!!

 3. אורי אביגור
  Posted 13 באוקטובר 2011 at 20:03 | Permalink

  גם אם תיבנה עיר חילונית יהיה בינוי לגובה , אולי יותר מעיר חרדית. זה יהיה שינוי גורף בנוף . מה שהיה קורה בהרחבה של ברטעה יכול היה להיות בבניה נמוכה יותר.. אז לא דתי ולא חילוני בחריש.. אלא בתי ברטעה הם הרצויים.
  בחריש יש תשתיות (הסתובבתי , ראיתי), וכואב הלב על הבזבוז שלהן כעת , ויתר על כן אם יושחתו. מי יזיז את אנשי הארץ הזאת להפוך את חריש לעיר העתיד הישראלית , לא לעיר העבר העיירתית שמתכננת ש"ס ?

 4. אבי
  Posted 11 בנובמבר 2011 at 19:13 | Permalink

  פוחדים מהאויבים מעבר לגבולות

  האויבים שלנו כאן.כמה אומללים המצביעים העניים והבורים של ש"ס הם אפילו לא מבינים את הנזק שלכם למדינת ישראל.

  יתכן שגם אתם לא יודעים את נזקיכם

One Trackback

 1. [...] תגידו, מישהו ממכם חשב ברצינות שמשהו מהמלצות ועדת טרכטנברג ימומש? מישהו חושב שש"ס יתנו להעביר משהו מההמלצות הנוגעות לטיפול באוכלוסיה החרדית בדו"ח? [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*