אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

מחר – דיון ראשון בעתירה מנהלית של תושבי חריש כנגד תכנון עיר לחרדים בלבד.

מחר, בשעה 12:30, בביהמ"ש המחוזי בחיפה יתקיים דיון ראשון בעתירת אגודת 'חריש הירוקה' כנגד כוונת משרד השיכון לבנות בישוב חריש עיר המיועדת לחרדים בלבד. העותרת היא אגודההתישבותית, שהוקמה על ידי תושבי חריש לפני כשנתיים, ושמה לה למטרה ליישב את הישוב חריש( עוד על האגודה ניתן לקרוא באתר – http://www.harish4all.co.il/). העתירה הוגשה החודש יולי השנה לאחר החלטת ועדת העררים של המועצה הארצית לאשר את קידום העיר חריש לטובת בינוי עירוני לחרדים. החלטות ועדת הערר קובעות בצורה ברורה כי תוכנית העיר מיועדת לאוכלוסיה החרדית ואינה מציעה שירותים מוניציפליים לאף אוכלוסיה אחרת. כתוצאה מכך, מכירה המועצה הארצית כי סביר להניח שהעיר תאוכלס על ידי חרדים בלבד, וכי תושב חילוני שירצה לגור בעיר יתקשה לקבל את השירותים העירוניים שיאפשרו לו לנהל את אורחות חייו במקום. אי לכך, הכירה המועצה הארצית בכך שתושבי העיר הקיימים יפגעו, וסביר להניח שלא יוכלו להמשיך את אורחות חייהם בעיר. בחריש כיום, מתגוררות למעלה מ-300 משפחות , רובן המכריע חילוניות, אשר חוששות שלא יוכלו להמשיך לגור בעיר, והיה ותמומש תוכנית משרד השיכון.

מחלוקת נוספת שעולה שוב מהעתירה היא לגבי היקף בינוי העיר. לאורך השנה האחרונה מכחישים שר השיכון אריאל אטיאס, שר הפנים אלי ישי והועדה המתכננת שבחריש מתוכננת לקום עיר חרדית גדולה. לטענתם, בחריש מתוכננת עיר של כ-50 אלף נפש ולא יותר מכך. תושבי האזור טוענים לשכוונת משרד השיכון להקים עיר גדולה הרבה יותר, של כ-150 אלף איש, אשר תגרום לנזק סביבתי וחברתי אדיר לכל ישובי הסביבה. למרות הכחשות משרד השיכון, בתשובת המשרד משבוע שעבר לעתירה, נכתב שיעד הפיתוח של העיר חריש הוא לכ-25 אלף יחידות דיור, שמשמעותן עיר ענק, של למעלה מ-150 אלף תושבים.

נעם הלל, אגודת 'חריש הירוקה', תושב חריש – " אגודת 'חריש הירוקה' הוקמה על ידי תושבי חריש כדי לקדם ולפתח את הישוב שסבל לאורך שנים מהזנחה ממשלתית מכוונת כדי לשמור את חריש לחרדים בלבד, ולא לאפשר לזוגות צעירים מהאזור להתישב בעיר. האגודה מחזיקה שמות של למעלה מ-1000 משפחות מהאזור ומכל הארץ,שמעוניינות לבוא לגור בחריש והמדינה לא מאפשרת להן. חריש היא מקום אטרקטיבי, היא נגישה ביותר לכל חלקי הארץ בגלל מיקומה על כביש 6, ולמרות שקיימות תשתיות בשטח שמאפשרות להתחיל בינוי כבר מחר, משרד השיכון טוען שאין ביקושים בחריש, ורק החרדים יסכימו לגור בה. אחרי שקיץ שלם אלפי זוגות צעירים בארץ גרו באוהלים ברחובות, אחרי שמאות אלפים יצאו להפגנות בגלל בעיית הדיור, מישהו באמת חושב ברצינות שאין ביקושים בחריש? משרד השיכון באופן שיטתי הכשיל כל נסיון פיתוח של הישוב בעשור האחרון. כאשר ביקשנו הקצאת שטח לבינוי לטובת המשפחות החברות באגודה נעננו בשלילה. משרד השיכון והועדה המתכננת מנסות ליצור מצג שוא שאו שייתנו פתרון לחרדים בחריש, או שישארו שם 300 משפחות ואף אחד לא יבוא לגור בישוב. זהו שקר גס, זוהי הונאה של הציבור! יש ביקושים בחריש, וניתן לחיצור בה פתרונות דיור הנותנים מענה גם למצוקת הדיור של תושבי האזור, וגם למצוקת הדיור החרדית. למה בחריש לא יכולה לקום שכונה חרדית ושכונה חילונית זו לצד זו? משרד השיכון זורה חול בעיני הציבור! אגודת 'חריש הירוקה' עתרה נגד החלטת המועצה הארצית ודורשת הקצאת שטח מהותי בתוך תכנית העיר לטובת בניה לכלל הציבור. נקבל בברכה גם את הציבור החרדי לחריש, אבל לא ניתן שיזרקו אותנו מהבית! אנו מקווים שבית המשפת ייתן לנו את הסעדים והפתרונות שהמערכת התכנונית לא השכילה לייצר ולא בכדי!"

חמי בר-אור, המטה לעתיד חריש והאזור, תושב חריש – " החלטת ועדת הערר יוצרת מצב של טנספר יזום של תושבי חריש, רובם ככולם, מבתיהם. לא יתכן שועדה תכנונית מקדמת הליכים שזוהי משמעותם בפועל. כאשר רצו לפנות את גוש קטיף, התקבלה החלטה ממשלתית מסודרת בעניין, נחקק חוק, הוקמה מנהלת ונעשו כל הצעדים הנדרשים. בחריש – עולם הפוך – הועדה המתכננת קובעת עובדות בשטח, ואחרי כן ועדות ממשלתיות שמות חותמת גומי, ותושבים, שהשקיעו את כל חייהם וכספם במקום יזרקו מהבית! איפה נשמע דבר כזה? זה מה שקורה כשש"ס שולטת ביד רמה בכל מנגנון התכנון במדינת ישראל. תושבי חריש אינם רוצים פיצויים ואינם רוצים לעזוב את בתיהם, אנחנו מעוניינים שיתנו לנו אפשרות להמשיך את אורחות חיינו ביישוב שלנו."

בואו והצטרפו אלינו מחר!

להלן דף האירוע בפייסבוק – https://www.facebook.com/event.php?eid=292838504077558

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*