אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

הדיון היום בועדת הפנים – תושבי חריש מתכוונים לעתור לבג"ץ.

היום התקיים דיון חוזר בועדת הפנים של הכנסת, כדי לדון בבקשת אלי ישי להאריך את כהונת ניסים דהאן בחריש בשנתיים נוספות. לאחר יומיים של שיחות נמרצות שניהלנו עם חברי הכנסת החברים בועדה, אתמול בערב הוטלה משמעת קואליציונית. הדבר נעשה בהוראה ישירה של ביבי נתניהו, תחת הלחץ של אלי ישי, שחשש שנשחזר את המחטף הקודם שעשינו בועדה.

זה דבר אחד לדעת שהוטלה משמעת קואליציונית, וזה דבר אחר לראות איך זה מתנהל בפועל. ההדיון התקיים לאורך שעתיים. השתתפו בו נציגות נרחבת של מועצה אזורית מנשה, נציגים מחריש, מקציר ועוד. בדיון השתתפו בעיקר חברי כנסת מהאופוזיציה – ניצן הורוביץ, דב חנין, אבישי ברוורמן ואיברהים צרצור. מנשה העלו טיעונים מקצועיים רבים אשר מראים שקליטת קציר, בטווח הזמן שהוקצה לכך, אינו אפשרי, ושהמשמעות הכללית של קליטת ישוב בסדר גודל כזה במנשה משמעותו הרס מוחלט של המועצה. חברי הכנסת הקשיבו בקשב רב והתפתח דיון בענין. יו"ר הועדה, אמנון כהן (ש"ס), ביקש לצאת להפסקה של רבע שעה כדי לבחון אם יש אפשרות להגיע לפשרה בין התושבים, המועצה, ודרישת משרד הפנים.

לאחר ההפסקה חזר כהן, והודיע שלא נמצאה פשרה אפשרית. לאולם נכנס זאב אלקין, יו"ר הקואליציה, ואחריו כל חברי הועדה מהליכוד, ישראל ביתנו והסיעות החרדיות, אשר לא ישבו כלל בדיון ולא שמעו אף אחד מהצדדים, ואישרו כולם פה אחד את עמדת השר אלי ישי. יתכן שחברי כנסת מהסיעות השונות לא יסכימו לטיעונים, יחשבו שיש מקום לשיקול אחר, אבל מפגן הכוח והזלזול היה כל כך בוטה שכל הנוכחיםבחדר(שאינם פוליטיקאים שרגילים לזה)  נשארו המומים.

בשורה התחתונה – הוחלט שקציר תועבר בטווח זמן מיידי למנשה, כך שקליטתם במועצה תושלם לפני מועד הבחירות שנקבע במנשה. כהונתו של דהאן תוארך עד 2013, והוא ינהל ישירות את חריש, ואת פרויקט הקמת העיר החרדית ללא עול קציר על ראשו.

אנחנו מתכוונים בימים הקרובים לעתור לבג"ץ בנושא. הרי כל הדיון שהתקיים היום נועד כדי לייתר את העתירה שהגישו בעניין תושבי קציר. תושבי קציר דרשו בחירות – או מיידית בחריש קציר, או להסתפח למנשה ולבחור שם. משרד הפנים מוכן לעשות הכל כדי להשאיר את דהאן במקומו, למען המשך פיתוחה המהיר של העיר החרדית כמובן. מצד משרד הפנים, הם גם היו מחריגים את חדרה וטוענים שהיא ישוב כפרי שמתאים למנשה אם זה היה נדרש. משרד הפנים טען שנר הדמוקרטיה לרגליו והוא אינו יכול לעמוד בפני הזכות הדמוקרטית של תושבי קציר. נשאלת אם כן השאלה מה לגבי הזכות הדמוקרטית של תושבי חריש? הרי דין קציר כדין חריש – גם הם וגם הם תושבי אותה המועצה נכון לרגע זה. מכיוון שהועדה סרבה לענות על שאלה זו, לא נותר לנו אלא לשאול שאלה זו את הבג"צ. בימים הקרובים נגיש עתירה בשם תושבי חריש בענין.


נעדכן אתכם בהמשך ההליכים.

One Trackback

  1. [...] המנוהל כבר למעלה מ-6 שנים על ידי מועצה ממונה. זאת בעקבות דיון התיעצות שקיים שר הפנים עם ועדת הפנים של הכנסת לפני [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*