אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

זוכרים שהיתה מחאת דיור בקיץ? אריאל אטיאס כבר שכח.

לפני שלושה חודשים, בשיאה של מחאת הדיור ששטפה את רחובות ישראל, אריאל אטיאס הודיע על לא פחות ממהפכה בשיווק הדירות בישראל- שינוי מהותי בקריטריונים של מכרזי מחיר למשתכן – העדפה מתקנת בדיור המסובסד על ידי המדינה,לטובת כלל הציבור בישראל.

מה זה מכרזי מחיר למשתכן? זהו כלי בידי המדינה המאפשר לצאת למכרזים ולהוזיל את מחירי הדירות לצרכן. איך? המכרז עובד הפוך. זוכה במכרז לא הקבלן שמציע את המחיר הגבוה ביותר עבור המגרש, אלא הקבלן שמתחייב לספק את מחיר הדירה הנמוך ביותר לצרכן. עד כאן הכל טוב ויפה. איפה כאן הבעיה? הבעיה היא שקריטריונים של מי שזכאי לקנות את אותן הדירות המוזלות נותנים העדפה מהותית לחרדים. לשם ההמחשה, זוג צעיר חילוני שהיה ניגש לקנות דירה מוזלת במסגרת מכרזים אלו, היה מגלה ש-30% מהדירות הראשונות משוווקים לזוגות צעירים עם 8 ילדים ומעלה, ה30% הבאים לזוגות עם 6 ילדים ומעלה והיתר לכלל הציבור. כמובן שאחרי ש-60% מהדירות שווקו כך לזוגות חרדים, רוב השכונה היא חרדית ואפשר לסגור אותה בשבת וכן הלאה. למעשה, מכרזי מחיר למשתכן הפכו לכלי מרכזי לסבסוד דיור לאוכלוסיה החרדית – למעלה מ-67% ממכרזי מחיר למשתכן בעשר השנים האחרונות שווקו כולם לאוכלוסיה הכללית. מי אמר שאין דיור בר השגה בישראל? הוא פשוט הולך למגזר מאוד מסוים.

לפני שלושה חודשים כל הארץ רעשה בגלל זה. אין כלי תקשורת שלא עסק בזה (דוגמאות כאן, כאן, כאן וכאן), ואריאל אטיאס, תחת הלחץ הודיע מיד על מהפכה! שינוי בקריטריונים! לא עוד העדפה לחרדים אלא העדפה מתקנת לטובת יוצאי צבא! מצוין לא?

בכלכליסט הבינו כבר יום אחרי ההצהרה של אטיאס שמדובר בספין – זה קריטריון שלא יעבור בג"צ ונישאר עם הקריטריונים הישנים.

אבל מי צריך קריטריונים כשאפשר לעשות דילים? היום התפרסם בדה-מרקר הדיל החדש של אטיאס וביבי – להלן מתוך הכתבה – "לפי ההבנה בין נתניהו לאטיאס, הממשלה תחליט שמועצת מינהל מקרקעי ישראל היא שתקבע את הקריטריונים. בכנסת מעריכים כי מועצת מינהל מקרקעי ישראל – שבראשה עומד שר השיכון, ויש לו השפעה רבה על החלטותיה – תחליט שלא לכלול את הקריטריון של "מיצוי כושר השתכרות" במסגרת הקריטריונים לזכאות לרכישת דירה." כלומר לא שינוי בקריטריונים אלא שימור ההעדפה למגזר החרדי.

רגע , אבל ועדת טרכטנברג המליצה על שינוי בקריטריונים שיעודד את החרדים לצאת לשוק העבודה, זאת על ידי כך שתינתן העדפה לזוגות הם שני בני הזוג מועסקים, מה קרה לזה? שוב מהכתבה – "ועדת טרכטנברג הציעה לקבוע בין הקריטריונים לזכאים "מיצוי כושר השתכרות", כלומר ששני בני הזוג עובדים. אטיאס וש"ס מתנגדים לקריטריון משום שהוא מקטין את הסיכויים של חרדים לענות על הקריטריונים ולהיות זכאים לרכישת הדירה. המשמעות: אי הכללת קריטריון "מיצוי כושר השתכרות" יגרום לכך שחרדים, ובעיקר משפחות ברוכות ילדים, ימשיכו ליהנות בעיקר מהמכרזים להקמת דירות מוזלות לפי "מחיר למשתכן".

תגידו, מישהו ממכם חשב ברצינות שמשהו מהמלצות ועדת טרכטנברג ימומש? מישהו חושב שש"ס יתנו להעביר משהו מההמלצות הנוגעות לטיפול באוכלוסיה החרדית בדו"ח?

לנו בחריש היה ברור מהתחלה שלא יתכן שיחול שינוי אמיתי מצד אטיאס בקריטריונים של מחיר למשתכן. אטיאס מתכנן לשווק את כל העיר החרדית בחריש במכרזי מחיר למשתכן. שינוי מהותי בקריטריונים משמעו שמיטת חריש כעיר חרדית ומתן העדפה מתקנת לכלל הציבור לבוא ולגור בה. שינוי בקריטריונים של מחיר למשתכן יכול להפוך את חריש לאלטרנטיבה אמיתית לדיור בר השגה לכלל הציבור בישראל. לא חשבנו שאטיאס יוותר כל כך בקלות על הכלי המרכזי שלו להעברת מכרזים לידי אוכלוסיה חרדית. חיכינו ליום שיצא המרצע מן השק. מה לעשות, כשנותנים לחתול לשמור על השמנת, הוא לא נוטה לחלוק אותה עם אף אחד. זה הרי בדיוק אותו אטיאס שמצהיר כבר שנתיים בתוקף שאין שום כוונה לבנות בחריש עיר חרדית גדולה אלא עיר קטנה בלבד, אך הפקיד לפני שבועיים בביהמ"ש מסמכים שמציינים שוב שיעד פיתוח חריש הוא ל-25,000 יחידות דיור,המספר שהוא טוען כבר שנתיים שאנחנו בודים מליבנו.

ואם כל זה לא מספיק מעצבן – לפני כמה ימים התפרסמה בגלובס כתבה המספרת על עבירות הבניה של השר אטיאס עצמו, הנה כאן.

5 תגובות

 1. סלינה שולמית שטיינר
  Posted 7 בנובמבר 2011 at 18:43 | Permalink

  מדינת מדחי אל דחי
  כמו שאמרתי וכתבתי במספר תגובות (במקומות אחרים…) סוף המדינה יהיה כמו לפני הכרזת ה עצמאות – "הישוב הישן" – יהיה דתי-לאומני בגיטאות שיחיה מצדקה ו"שנור" וכל האזרחים הנאורים, לא יוכלו יותר לחיות בארץ הכפיה הדתית לאומית…
  לצערי זקנתי מידי ומלאתי את חיי בישראל בתקוות שווא…ולכן אסיים את חיי כאן כאזרח סוג ב, (חילוני, שמאלני ועוד כהנה וכהנה מילות "גנאי")

 2. Posted 7 בנובמבר 2011 at 18:55 | Permalink

  נמאס כבר מהחרדים אוכלי החינם! צאו לעבוד, הפסיקו עם הכפייה הדתית, תתחילו לעשות צבא, ואז נדבר………. מחכה לרגע שיגיע מנהיג אמיתי עם ביצים, שיסגור סוף סוף את הברז לציבור החוצפן הזה, שנהנה מכספי משלמי המיסים, הפרייארים, אנחנו. דייייייייי כבר נמאסתם!

 3. yosefa
  Posted 8 בנובמבר 2011 at 16:47 | Permalink

  מדינת ישראל מדינת כל אזרחיה , זה היה החזון. בפועל מדינה שהופכת להיות מדינת הלכה בדמות זו שמפניה מפחידים אותנו השכם והערב,אירן הפונדמנטליסטית.את זאת כבר ניבא עמוס קינן לפני שלושים שנה ,בספרו הדרך לעין חרוד ,שם נמצא את עצמנו ,בזמן הקרוב וזה יהיה סופה של זו המכנה עצמה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

 4. נעם הלל
  Posted 8 בנובמבר 2011 at 21:39 | Permalink

  אין לנו את מי להאשים אלה את עצמנו !
  אם היינו מתלכדים כולנו סביב מה שחשוב לנו באמת
  אם היינו עומדים על זכויותינו הבסיסיות
  אם היינו משכילים להבין שבזמן שכולנו נלחמים על הביטחון ועל מי ימין ומי שמאל, אחרים באופן שיטתי חיים על חשבוננו ומגדילים את כוחם עד ליום שבו אנו מוצאים את עצמנו כמו בחריש כמיעוט נרדף שאפשר בנקל לדרוס את זכויותיו
  אם היינו מעורבים קצת יותר ומנסים להשפיע, אולי לא היינו מוצאים את עצמנו במצב האומלל הזה עכשיו.
  אבל דווקא עכשיו אסור לוותר, מחריש צריכה לצאת זעקתנו ולסחוף את הרוב הדומם להתחיל ולפעול למען עתיד פני המדינה אחרת ילדינו לא יוכלו לגדל בה את נכדינו !!!
  חריש לכולנו !!!

 5. ניצן אביב
  Posted 10 בנובמבר 2011 at 14:34 | Permalink

  די לכפייה הדתית-חרדית הנתעבת והנאלחת!
  הפרדת הדת מהמדינה לאלתר – צו השעה!!!

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*