אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

אומ"ץ עתרה היום לבג"ץ – דורשת קיום בחירות מידיות בחריש.

היום עתרה עמותת אומ"ץ לבג"צ בדרישה לקיים בחירות בישוב חריש המנוהל כבר למעלה מ-6 שנים על ידי מועצה ממונה. זאת בעקבות דיון התיעצות שקיים שר הפנים עם ועדת הפנים של הכנסת לפני כשבועיים(30/11/11), בבקשה להאריך את כהונתו של ראש המועצה הממונה  ואיש ש"ס – ניסים דהאן. בינואר הקרוב היתה אמורה לתום תקופת המינוי של דהאן. זאת הפעם השניה שכהונתו של דהאן מוארכת, והבחירות במועצה אינן מתקיימות.

"בכל פעם שתקופת כהונתו של דהאן מתקרבת לקיצה פונה משרד השיכון בבקשה להאריך את כהונתו ולמנוע את הבחירות בישוב." אומר חמי בר-אור , תושב הישוב חריש. הסיבה, לטענת התושבים היא השאיפה של משרד הפנים ומשרד השיכון, שניהם נשלטים על ידי ש"ס, להפוך את חריש לעיר חרדית. מי שמוביל את הפרויקט הוא הרב ניסים דהאן – ראש המועצה הממונה שלטענת התושבים כלל אינו מייצג אותם.

"ניסים דהאן יושב בועדות התכנון ומוביל מהלכים שיגרמו בסופו של יום לטרנספר של כל תושבי חריש הנוכחיים מבתיהם. הוא יושב על תקן נציג ציבור שלי בועדה’ בזמן שהוא אינו מייצג אף אחד ביישוב כלל." אומר בר-אור. "מדובר בראש מועצה שאמר לתושבים בחריש שמצידו הם יכולים ללכת לגור בפלסטין, הוא בא לייצג את החרדים לדבריו. מדובר בראש מועצה שאמר שיכניס לכלא כל מי שיעמוד בדרכה של התוכנית להקמת חריש החרדית. בזמן שהוא עוסק בתכנון בנית חריש לחרדים בלבד, הישוב מוזנח, יש בו בורות ניקוז פתוחים ברחובות , עמודי תאורה לא פועלים במרבית שטח הישוב וגני שעשועים מוזנחים עד כדי סכנת נפשות.  דהאן הפסיק כמעט את כל השרותים המוניציפליים בישוב, ובו בזמן העלה לנו את הארנונה לרמה הגבוה ביותר שניתן. אנחנו חיים בתנאים של עזה ומשלמים ארנונה יותר גבוהה מבקיסריה. הוא מנסה לגרום לנו ללכת. ובכל פעם שמגיע מועד הבחירות מוצא משרד הפנים תירוצים כאלו או אחרים להאריך את תפקידו. עכשיו מבקשים להאריך את תפקידו עד 2013. מדובר ב-10 שנים ללא זכות דמוקרטית לתושבי חריש!"

דהאן מונה לראשות חריש רשמית בשל גרעונות שצבר ראש המועצה שקדם לו, יעקב עמור. עם זאת המועצה, כפי שהעיד חשב המועצה בועדת הפנים אינה סובלת מגרעון תקציבי כבר למעלהמשנתיים. יתר על כן, היא נמצאת בעודף תקציבי בסיום כל שנה מאז 2009. אם כן מהו הנימוק להארכת דהאן?

נימוק נוסף שטען מנכ"ל משרד הפנים, מר עמרם קלעג'י, להארכת כהונת דהאן מדבר על הטמעת נורמות התנהלות למינהל תקין אותם מטמיע דהאן בפעילות המועצה. עם זאת , שורת דוחות שפרסם מבקר המועצה ביולי האחרון מטילות צל כבד על תפקוד המועצה תחת דהאן. בין היתר עוסקים הדוחות בבניה לא חוקית על ידי המועצה במוסדות החינוך שלה, באי סדרים כספיים בתשלומים לרכז שרותי הדת במועצה, בחשדות כבדים להטיית מכרזים בישוב קציר על ידי עובדי מועצה בכירים ועוד.

לטענת התושבים, הסיבה האמיתית היא השאיפה של ש"ס להפוך את חריש לעיר חרדית. " הם לא יתנו לשום דבר לעמוד להם בדרך" אומר בר-אור. "שר השיכון מטעם ש"ס מקדם עיר לחרדים. איש הביצוע שלו בשטח הוא ראש המועצה הממונה מטעם ש"ס, והוא לא יוותר עליו, ולכן שר הפנים מטעם ש"ס יאריך לו את הכהונה ככל שידרש עד אחרית הימים. הם לא יתנו למשהו קטן כמו בחירות דמוקרטיות בחריש לקלקל להם את החגיגה."

חיזוק לדברים נמצא בעתירה נוספת לבג"צ בנושא שהגישה בשבוע שעבר מועצה אזורית מנשה.העתירה הוגשה עקב העברת הישוב קציר למועצה אזורית מנשה וגריעתו מהמועצה בחריש. בעתירה מצוטט ראש מ"א מנשה ממכתב שהפנה למנכ"ל משרד הפנים בעקבות פגישה שקיים עימו. במכתב כותב שדה – "נדהמנו לשמוע שהסיבה לאי קיום הבחירות נובעת מכך שהובע חשש שתושב קציר יבחר לראשות המועצה הקיימת "ויפריע" בכך לפיתוח העיר החרדית המתוכננת בחריש".

התושבים טוענים שגם ב-2013 אין בכוונת משרד הפנים לקיים בחירות בעיר ושאין בכוונת שר הפנים לקיים בחירות עד שלא יובטח הרוב החרדי בעיר. ב-2013 צופה שר השיכון התחלת איכלוס העיר החרדית. הדבר יאפשר למשרד הפנים להכריז על חריש כעיר בהקמה ולדחות את הבחירות ב-4 שנים נוספות עד ל-2017.

בעקבות החלטת ועדת הפנים לאשר את בקשת ישי ולהאריך את כהונת דהאן פנו תושבי חריש לעמותת אומ"ץ. אומץ הגישה היום עתירה לבג"צ בנושא בשם התושבים.

בעתירה נאמר –

"שלילת הזכות לבחור ולהבחר, מתושבי חריש אינה סבירה אינה מידתית ונובעת משיקולים זרים…שינוי הרכב האוכלוסיה במועצה המקומית קציר חריש – מן הסתם ישפיע על תוצאות הבחירות, ומטרתו לדחוק את תושבי היישוב חריש…אשר על כן, החלטת המשיב 1 נגועה בחוסר סבירות ובשיקולים שאינם ממן העניין…הזכות לבחור ולהבחר היא מנשמת אפה של הדמוקרטיה. זכות בסיסית ראשונה במעלה, שנרמסת ברגל גסה כבר בפעם השניה בעניינם של תושבי חריש.

…הדעת אינה סובלת מצב שבו במקום לקיים בחירות, יוארך תוקף הכהונה של ראש ראשות פעם אחר פעם. הדברים מקבלים משנה תוקף כאשר אין מדובר בראש ראשות שנבחר על ידי תושבי היישוב, אלא באדם שנבחר משיקולים נסתרים על ידי שר הפנים, ובאופן ברור ומובהק אינו מייצג את האינטרסים של תושבי הישוב."

מצורף להלן נוסח העתירה המלא- עתירה חריש .

3 תגובות

 1. פאולה
  Posted 20 בדצמבר 2011 at 17:12 | Permalink

  שערוריה!!!!! החרדים אינם תורמים למדינה מאומה לא פיננסית ולא בטחונית אלא רק נהנים מכספי המדינה וגם לא מוכנים להכיר בה רק לסחוט אותה ואנו החילונים שותקים ,המצב כבר בלתי נסבל !!!!!

 2. אדם רובינשטין
  Posted 21 בדצמבר 2011 at 9:00 | Permalink

  הטריקים והשטיקים של משרד הפנים בראשות ש"ס אינם חדשים, וכבר היו דברים מעולם.
  לפני שנים רבות ניסה שר פנים אחר מש"ס – אריה דרעי – למנוע בחירות בישוב מכבים-רעות כדי שלא יפריעו לו לבנות את העיר מודיעין, שבעצמה נבנתה בהליך מאד מפוקפק, ול"ל, כשכונה של מכבים, וזאת מבלי להביא קודם לכן לאישור תוכניות בניה כחוק. אמנם אז לא היה מדובר על עיר חרדית, אבל הטכניקה הייתה דומה. למכבים רעות היה אז ראש מועצה מטעם ש"ס שעסק בבנית העיר והתעלם לחלוטין מהיישוב שלכאורה היה אמור לנהל אותו. בסופו של דבר תושבי מכבים רעות קיבלו מבג"צ את זכותם לבחירות, כנראה בין השאר בזכות טעות טקטית של פקיד במשרד הפנים שהסכים לבחירות וחזר בו, ואז משרד הפנים החליט על תרגיל אחר, והקים עיריה עם ראש עיר לעיר חסרת תושבים, ועדיין בנה את העיר בלי ביסוס חוקי מתאים, כשמצד אחד היא נבנית בהליך ול"לי כשכונה של מכבים-רעות, ומצד שני היא מתנהלת כיישוב עצמאי ריק מאוכלוסין. גם על זה הוגש בג"צ, אבל בית הדין העדיף להתעלם מהאספקט החוקי העקרוני, האם ניתן לבנות עיר בהליך ול"לי, ובחר לעסוק במהות, האם מגישי הבג"צ מתנגדים לבניה עצמה (לא) או רק להליך, והחזיר את התכניות למשרד השיכון למקצה שיפורים.
  ההיסטוריה חוזרת, גם אם בווריאציה שונה במקצת.

 3. רעות
  Posted 3 במרץ 2012 at 14:29 | Permalink

  אולי צריך להגיש גם עתירה- על לאן הכספים הגבוהים מארנונה הולכים- אם אין פיתוחים בישוב אז לאן הם נעלמים

2 Trackbacks

 1. [...] אתמול היתה המדינה אמורה לתת את תשובתה לבג"צ בנוגע לעתירה שהגשנו כנגד משרד הפנים ושר הפנים בהחלטתם להאריך את כהונת ראש [...]

 2. [...] כן, ביום שני הבא, ה-4/6, בשעה 9:00 יתקיים דיון בעתירה לבג"צ שהגשנו בדרישה לסיום כהונתו של ניסים דהאן בחריש, וקיום [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*