אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

האם חריש עיר לחרדים בלבד או האם תהיה פתוחה לכלל הציבור? מחר דיון נוסף בבית המשפט

מחר, ה-16/1/12 , בשעה 15:00, יתקיים דיון נוסף בעתירה המנהלית שהגיש 'המטה לעתיד חריש והאזור' כנגד תכנון העיר חריש לחרדים בלבד. העתירה נידונה בבית המשפט המחוזי בחיפה. בדיון המקדמי שהתקיים לפני כחודשיים, השופטת וילנר נטתה לכיוון תושבי חריש וביקרה את התנהלות המדינה בנושא. השופטת וילנר אמרה שהמדינה חייבת להבטיח אורחות חיים חילוניים לתושבי חריש – "צריך לאפשר להם [לתושבי חריש] אורחות חיים חילוניים לחלוטין, לא ייתכן שאנשים שגרים שם למעלה מעשר שנים לא יוכלו לצאת מביתם בשבת. כשאני מדברת על אורחות חיים חילוניים אני מתכוונת לנסיעה בשבת, מוסדות חינוך מתאימים, מתנ"סים, בתי קפה, בתי קולנוע. אני מצפה לראות אפשרות עתידית לצרכי ציבור חילוניים. נקודת המוצא של כל הדיון היא שכל צד יוכל להמשיך את חייו במקום, צריך לדאוג שזה יתאפשר באופן חוקי ואפשרי במסגרת תכנית העיר. צריכות להיות גם עתודות קרקע לפיתוח עתידי. אני לא רואה מניעה שתהיה שכונה חרדית ושכונה חילונית בעיר. אין מניעה שכולם יחיו יחד. בהנחה שתהיה הפרדה תכנונית מוסכמת בין השכונות. יש הבדל גדול בין להקים עיר חדשה כמו אלעד לבין מקום קיים שיש בו תושבים. צריךלתכנן במחשבה תחילה. לא ייתכן שיחליטו מראש באופן כללי שיש בית-ספר, ואחר כך נראה אם הוא לחרדים או לחילונים. אני לא רואה שהציפו את העניין בהחלטות המועצה הארצית.".

לנוכח דברי השופטת , הבטיח פרקליט הועדה המתכננת שהדברים יבואו לידי פתרון בהחלטות המועצה הארצית לגבי התכנית המפורטת של העיר, ואי לכך  הסכימו כל הצדדים לדחות את הדיון עד לאחר פרסום ההחלטות, לתאריך שנקבע למחר.

מאז אכן התפרסמו החלטות ועדת הערר, והפלא ופלא, אין שם כל זכר לדברים. ועדת הערר רק המשיכה את הקו שהתוותה ועדת התכנון  - עיר לחרדים בלבד. להלן מתוך החלטת ועדת הערר – "התכנון אינו להקים במקום עיר מעורבת(או מעין שתי ישויות תכנוניות/מוניציפליות) שחלק מהותי ממנה בעל אופי חילוני או שאינו חרדי וחלקה המשמעותי (חצי או שני שליש ממנה) ישוב חרדי. קבענו כי אפשר ונכון לתכנן את הישוב כולו לאוכלוסיה החרדית."(ההדגשות במקור) הדברים עומדים כמובן בסתירה מוחלטת לכיוון הראשוני אותו התוותה השופטת וילנר.

מענין איך יתרץ הפעם פרקליט הועדה את ההתבטאויות הנ"ל והאם ימשיך בטיעוניו שהעיר תהיה פתוחה לכולם, למרות שאין לכך כל זכר בתכניות העיר או בהחלטות ועדת התכנון. נותר לנו לקוות שהשופטת וילנר לא תקנה את ההתפתלויות הללו של הועדה המתכננת כפי שלא קנתה זאת גם בפעם שעברה.

העתירה הזאת נידונה במקביל לעתירה נוספת שהוגשה בשבוע שעבר לבג"צ על ידי תושבי חריש ועמותת אומ"ץ שעניינה קיום בחירות מידיות בחריש וביטול כהונתו של ניסים דהאן. העתירה אוחדה עם העתירה של מועצה אזורית מנשה בענין ושתי העתירות יידונו יחדיו לקראת סוף החודש.

בימים אלו הכריזה ועדת התכנון בחריש שהיא נערכת לישורת האחרונה לקראת הוצאת התרי בניה לעיר החרדית בחריש. תושבי חריש מתכוונים לדרוש צו מניעה מבית המשפט והיה ואכן תקדם הועדה המתכננת הוצאת התרי בניה ללא מתן פתרון הולם לתושבים הקיימים בחריש. האפשרות להוצאת צו מניעה , כמו כן הצלחה בעתירה הנידונה בבג"צ לקיום בחירות בישוב וסיום כהונתו של נסים דהאן,  מדאיגים מאוד את משרד השיכון ואת ועדות התכנון. הם חוששים שמהלכים מעין אלו יגרמו לרתיעה בציבור החרדי שתביא לכישלון בשיווק העיר לציבור זה.

עם זאת, במטה לעתיד חריש והאזור לא מבינים ממה הפחד. אומר חמי בר-אור – ראש המטה – " המטה ותושבי חריש מעולם לא התנגדו להקמת שכונה חרדית בתחומי הישוב. הבעיה התעוררה כאשר אריאל אטיאס ואלי ישי, באמצעות נסים דהאן, לקו בשגעון גדלות והתחילו לקדם עיר המיועדת אך ורק לחרדים ולא לאף אחד אחר. אנו מקווים שבית המשפט ימנע את המהלכים השערוריתיים שתוצאותיהם, בסופו של יום, תהיה לדחוק את תושבי הישוב הותיקים מבתיהם. אם יהיה בחריש תכנון נכון ומושכל, תוכל לקום שכונה חילונית לתפארת לצד שכונה חרדית לתפארת. החרדים שיבחרו לבוא ולגור בשכונה החרדית בחריש ימצאו שכנים לבבים היודעים לגלות סובלנות ולגשר על המחלוקות הן בישוב חריש עצמו והן בכל האזור. אבל אם באים ואומרים לתושבי חריש והאזור שבעיר שלהם יגורו רק חרדים, אז תהיה פה מלחמה. הצענו אין ספור הצעות הן למוסדות התכנון, והן לשר השיכון, שיכלו לקדם את פיתוח היישוב כבר לפני 3 שנים. לצערי, ש"ס מתנהלת כשיכורת כח, והדבר הביא לסחבת, להתנגדויות, לזעם ציבורי, ולבסוף לעתירות משפטיות. אולי בית המשפט יעזור לש"ס להתפקח מעט."

אתם מוזמנים להצטרף אלינו מחר לדיון בבית המשפט.

להלן דף האירוע בפיסבוק – https://www.facebook.com/events/321923587838089/

One Trackback

  1. By אין חדשות היום מבית המשפט. | on 3 ביולי 2012 at 13:43

    [...] חדשות היום מבית המשפט. הדיון היום בבית המשפט המחוזי בחיפה היה דיון טכני מעיקרו על צירוף [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*