אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

היום בדה מרקר – "רוצים לגור בחריש? תביאו המלצה מהרב "

היום מתפרסמת בדה מרקר כתבה מקיפה על המנגנונים הפועלים מאחורי הקלעים כדי לוודא שחריש תהיה עיר לחרדים בלבד. כזכור, אריאל אטיאס מנסה למכור לנו שהעיר, כביכול, תהיה פתוחה לכלל הציבור. הכתבה בדה מרקר מראה אחרת – להלן מתוך הכתבה -

" בשורה טובה לזוגות צעירים המחפשים דיור בר השגה: באזור ואדי ערה לא רחוק מכביש שש, בונים כעת 6,000 דירות חדשות במחירים אטרקטיבים למדי: 400-500 אלף שקל לדירת שלושה חדרים.

רגע לפני שאתם מוציאים את העט כדי לחתום, כדאי שתציצו בשאלון שצירפה החברה הקבלנית בינו עמי לעלון המכירה של הפרויקט הנושא את השם "קבוצת בינו עמי בונה את העיר חריש – העיר החרדית החדשה". מעבר לשאלות הרגילות (מספר ילדים, מספר תעודת הזהות) תידרשו להשיב גם על שאלות כמו לאיזה מגזר אתם משתייכים – ספרדי, ליטאי, חסידי או דתי תורני. האופציה "חילוני" לא קיימת.

בנוסף, תישאלו באיזה כיסוי ראש (כובע/פאה או מטפחת) בוחרת לעטות על ראשה אם המשפחה. זה לא נגמר בכך: עליכם לציין מה מספר שעות קביעות עתים לתורה (או במלים אחרות כמה שעות ביום אתם מקדישים ללימודי תורה) וגם מי הוא הרב שממליץ עליכם.

הפגנת הזדהות ואדי ערה

הפגנת הזדהות ואדי ערה
צילום: נמרוד גליקמן ואיציק בו מלכי

המשמעות היא שאם אתם חילונים אין לכם הרבה מה לחפש בפרויקט החדש והאטרקטיבי של בינו עמי.

חריש, הנמצאת מזרחית לכביש 6 וליד היישובים ברקאי ומענית, הוצגה על ידי שר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס, כאחת מעתודות הקרקע שיגדילו את היצע הדיור בישראל, ויסייעו בפתרון בעיית יוקר המחיה והדיור. אלא שכפי שהיה ברור לכל – וכפי שעולה מפורשות מעלון המכירות של בינו עמי, חריש מהווה פתרון לאוכלוסייה החרדית בלבד.

זאת, אף שתושבי חריש הוותיקים, שנלחמו בתכנון העיר החרדית, קיבלו מכתב מעו"ד עודד פלוס, המייצג את הוועדה המתכננת להרחבת היישוב חריש, שבו נכתב כי "הרעיון של עיר חרדית, המיועדת לכ-150 אלף איש, אכן עבר בראשם של היזמים, אלא שבינתיים שונתה המדיניות, שטח העיר הוגבל למרחב התכנון והוחלט על שיווקה לכל, ללא מגבלה".

עוד הבטיח פלוס: "לפי הצהרות של משרד הבינוי והשיכון, לא יהיה שיווק סלקטיבי, אלא שיווק חופשי לציבור הכללי. אטיאס הנחה מפורשות את פקידי משרדו ובכך החליט לתת לכוחות השוק לעשות את שלהם. מדובר במדיניות ברורה שחוזרים עליה כמה חודשים טובים במשרדי הפנים והשיכון".

אבל למרות הצהרותיו של פלוס, שנסמכו על הצהרות משרד השיכון כי חריש תהיה פתוחה לכלל הציבור, הצטברו הוכחות שהיא תיועד למגזר החרדי בלבד, החל מתוכנית הבנייה שהקצתה שטחים נרחבים למבני ציבור כמו מקוואות וישיבות, ובסוף 2012 פורסמה התוכנית להפקדה באתר מינהל מקרקעי ישראל, שמטרתה "הקמת שכונת מגורים בהיקף של כ-6,000 יחידות דיור עם השירותים הנלווים, בעלת מאפיינים עירוניים המותאמים לאוכלוסייה בעלת צביון חרדי".

_______________________________________________________________________

את הכתבה המלאה אפשר לקרוא כאן.

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*