אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

תשובת המדינה לבג"צ דהאן

תשובת המדינה בגצ דהאן

Inline image 5
השבוע התקבלה, סוף סוף, לאחר עיכובים רבים תשובת המדינה לבג"ץ שהגישו תושבי חריש ביחד עם עמותת אומ"ץ כנגד הארכת כהונת הרב ניסים דהאן בחריש.

להלן תשובת המדינה המלאה – תשובת המדינה בגצ דהאן

המסמך הוא מסמך ארוך מאוד, העברנו את הערותנו לעורכת הדין מטעם אומ"ץ שמייצגת אותנו ועושה עבודה מצוינת.

ראוי לשים לב לכמה נקודות מרגיזות במיוחד -

1. שימו לב לנאמר בסעיף 15 המתאר את הרכב המועצה הממונה בחריש -

Inline image 3

בואו נקרא שוב את הרכב המועצה – ראש המועצה – הרב ניסים דהאן, חברי הועדה הממונה – הרב אברהם שוורץ, הרב דוד בלויגרוינד, הרב מורדכי ממליה, הרב יצחק קריסטל ומר דני בוסטין(עלה התאנה החילוני). כלומר חמישה רבנים ודני בוסטין, אכן הרכב מאוזן שמתאים ומשקף את אוכלוסיית המקום.

2. בהמשך טוענת המדינה שלתושבים יש ייצוג נרחב, אולי אפילו ייצוג עודף בועדה המתכננת בראשות יגאל שחר, להלן פירוט הנציגים בועדה -

Inline image 4

כאן נמצא האבסורד העיקרי שבגינו ממשיכים להאריך את כהונת דהאן. בועדה יושבים ארבעה נציגי הרשות המקומית – כביכול יש יצוג מהותי לרשות המקומית. אולם מיהם נציגי הרשות המקומית? שוב – הרב דהאן(שאמר לתושבי חריש "אתם יכולים ללכת לגור בפלסטין מצידי"), הרב שוורץ, הרב בלגרוינד ודני בוסטין. בראש הועדה עומד יגאל שחר שאמר לנו שאםהתושבים יחזרו בתשובה נוכל להישאר בעיר. זוהי ועדה מוטה בצורה קיצונית שאין בה למעשה שום יצוג אמיתי לתושבי חריש. הועדת תופרת בקצב מהיר תכנית לעיר חרדית ענקית שתושבי חריש לא יוכלו לגור בה, ולא אמורים לגור בה להשקפת חברי הועדה. תושבי חריש הם סרח עודף שאף אחד לא מתייחס אליו. שימו לב להרכב הועדה המפורט – מתוך 13 חברי ועדה, 8 נציגים הם מינויים של משרד הפנים ומשרד השיכון, שבראשם שרי ש"ס המקדמים את התכנית. בחירות של מועצה נבחרת של תושבים אכן תכניס נציגים אמיתיים של התושבים ותוך הועדה המתכננת. זה בדיוק מה שמשרד הפנים מנסה למנוע בדחותו את הבחירות ללא קץ.

3. סעיף 54 – כאן מופיעות ההנחיות של מנכ"ל משרד הפנים לניסים דהאן  לטובת תושבי חריש- להלן ההנחיות – פשוט לא יאומן–

1.      דהאן יפגש עם נציגות התושבים בחריש ליצירת ערוץ תקשורת ישיר מול התושבים –  זהו אותו דהאן ששלח אותנו לגור בפלסטין ואמר שהוא יכניס לכלא כל מי שיעמוד בדרך להקמת העיר החרדית הגדולה. הוא נמצא בנתק מוחלט עם התושבים כי הם פשוט לא מעניינים אותו.

2.      רו"ח פ' חנא ימונה על ידי המחוז להיות אחראי לממשקים בין תושבים לועדה שאחראית עליהם – לשם מה דרוש איש מיוחד מטעם המחוז שיהיה ממונה על ממשק עם התושבים? כי לועדה הממונה אין כל ממשק עם התושבים. היא לא רואה אותם. הם שקופים בעיניה. הועדה בראשות דהאן עוסקת בדבר אחד בלבד- הקמת העיר החרדית. לא צריך אחראי על ממשק של הועדה עם התושבים. צריך נציגי תושבים אמיתיים במועצה – קוראים לזה בחירות דמוקרטיות.

3.      הועדה הממונה ביחד עם המחוז בשיתוף נציגות תושבים יחשבו על סוגיות המטרידות את התושבים – האם הם באמת מצפים שהתושבים יבואו ויעלו בעיות בנושא פינוי אשפה וגזם למשל או תיקון פנסי רחוב שבורים? אלו הם נושאים ראוים, ולא חסר כאלה בחריש. הישוב הוזנח בצורה חסרת תקנה לאורך שנות כהונת דהאן. אולם זהו בסופו של דבר לעג לרש – בזמן שדהאן עוסק בתכנון עיר חרדית שתדיר את רגליהם של רוב תושבי חריש היום מבתיהם, עיר שבפרוגרמה שלה מצוין במפורש, בהחלטות המועצה הארצית, שלא תשרת את תושבי חריש הנוכחיים, ושמעמדם והיכולת שלהם להמשיך את אורחות חייהם בעיר תיפגע, בזמן שנאמר במפורש שאין בכוונת המתכננים לבנות עיר מעורבת בחריש, דהיינו, לדעת המתכנן אין מקום לקחת בחשבון בתכנון צרכים של אוכלוסיה חילונית. כלומר, בזמן שדהאן וייגאל שחר מקדמים טרנספר כפוי של תושבי חריש הנוכחיים, ישבו נציגי התושבים עם נציגי המחוז והועדה ו"יתממשקו" להם בעיניני טיפוח השצ"פים בעיר? האם הכוונה היא להנעים את זמנו של הנידון למוות?

4.  סעיפים רבים בתשובת המדינה עוסקים בשאלת המשילות וסמכותו של שר הפנים להחליט בדבר רשויות מקומיות. אנו רוצים להעיר באופן כללי כי כל העברת קציר למנשה ודחיית הבחירות בקציר היא שימוש לרעה בסמכותו של שר הפנים שלה תכלית אחת בלבד – קידום הקמת העיר החרדית בחריש(אנחנו מצטערים שאנחנו חוזרים על עצמנו כל הזמן בנקודה הזו אך זוהי באמת תכלית כל המהלך). תושבי קציר מבקשים מזה זמן רב לערוך בחירות ולהתנער מהתעמרויותיו המתמשכות של דהאן. אלי ישי התעלם מהם באורח גורף לאורך השנים האחרונות. גם לאחר המלצות ועדת הגבולות לא טרח משרד הפנים לקדם את העברת קציר למנשה. רק כאשר עתרו תושבי קציר דובינר ושער לבג"צ אחרי החלטת הארכת כהונת דהאן בפעם נוספת, הזרדז אלי ישי להעביר את קציר למנשה. כל זאת כדי למנוע קיום בחירות בחריש וכדי לשמור את דהאן ואת הרכב הועדה הממונה והרכב ועדת התכנון המיוחדת המקדמת את העיר החרדית. יוזמה זו היא שימוש ציני בסמכות השר שנולדה בחטא ותיצור המשך לעיוותים הקיימים.
5. אולי הסעיף המרגיז מכל את תושבי חריש –

Inline image 6

אפשר להבין מתשובת המדינה שהמועצה ברשות דהאן עסקה יום ולילה בטיפוח חריש ושפכה פה כספים רבים. למעשה מדובר בטיפה בים. הישוב חריש מוזנח בצורה חסרת תקנה מזה שנים תחת כהונת דהאן. תושבי חריש משלמים את אחת הארנונות הגבוהות ביותר בארץ ומקבלים כמעט 0 שרותים לתושב. אם נחשב את הסכומים המצוינים להלן ונחלק אותם על פני 6 שנות שלטונו של דהאן נקבל השקעה שנתית של כ-160 אלף שקל בתחזוקת הישוב – סכום שואף לאפס במונחים מניציפליים. ספק רב אם אותם סכומים אכן הושקעו בישוב, מספיק לעשות סיבוב קצר בחריש כדי להבין איפה הדברים עומדים.
יש עוד הערות רבות תשובת המדינה. נעדכן אתכם כשיקבע דיון בבג"צ.

תגובה אחת

  1. רעות
    Posted 3 במרץ 2012 at 13:48 | Permalink

    בושה וחרפה שזה קורה במדינתנו.
    צריך לצאת שוב להפגנה ולעורר את הציבור החילוני לעזור כדי לגנוז תוכנית פסולה זו

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*