אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

תושבי חריש מערערים לעליון – "הפסיקה שניתנה טובה, אך אינה מספקת".

בעקבות פסיקתה של השופטת וילנר בשבוע שעבר(1/5) בעתירתם של תושבי חריש, מודיעים היום התושבים על ערעור על החלטת השופטת, והם פונים לבית המשפט העליון.

תושבי חריש עתרו לפני כחצי שנה לבית המשפט המחוזי בחיפה על פגיעה בזכויותיהם וביכולתם להמשיך להתגורר בישוב עקב תכנית משרד השיכון להפוך את חריש לעיר חרדית. השופטת קבעה שהשינויים שהכניס משרד השיכון בהגדרות התוכנית, בשל ההליך המשפטי שניהלו התושבים, משנים את תפישות היסוד של התכנית. למעשה, הכריז משרד השיכון שהעיר תשווק באופן שיוויוני לכלל הציבור, ושהשרותים העירוניים יסופקו בעיר על פי האוכלוסיה שתגיע להתגורר בישוב, ללא תכנון מחייב לטובת אוכלוסיה חרדית בלבד. להלן מתוך הפסיקה – " תיקון התכנית באופן הנ"ל משנה למעשה את תפישת היסוד של התכנית לפיה יועד הישוב מלכתחילה לאוכלוסיה החרדית בלבד ללא התחשבות באוכלוסיה קיימת… משמעות הדבר היא כי לא תהיה כל מניעה תכנונית לספק את צרכי האוכלוסיה שאינה חרדית, בהתאם לאורחות חייה." (סעיפים 38-39, הפסיקה המלאה מצורפת להלן). עקב שינויים אלו החליטה השופטת לדחות את העתירות, אך לא חייבה את התושבים בהוצאות. עם זאת, החליטו התושבים לערור על ההחלטה ולפנות לבית המשפט העליון.

חמי בר-אור, מראשי אגודת "חריש הירוקה" ותושב חריש אומר – "  פסיקתה של השופטת טובה. היא מקבעת בפסיקה שני עקרונות חשובים – 1. ששיווק העיר יערך בצורה שיוויונית לכל דורש, ו-2. שיוקצו מבני ציבור לכל אוכלוסיה שתגור בעיר בהתאם לאורחות חייה. עם זאת, יש מקום להרחיב את היריעה. העיר תוכננה כחרדית בכל פרמטר שלה ולא די אך ורק בהסרת מסמכים, אולי רק למראית העין, על ידי משרד השיכון. יש להחזיר את התכנית לועדה המתכננת כדי שיערכו כבר עכשיו את השינויים הנדרשים בתכנית, אשר יאפשרו לתשבי חריש, ולכל תושבי האזור, להיות שותפים ולהנות מפירות פיתוח העיר. יש לנו היום למעלה מ-1000 משפחות המתעניינות במגורים בחריש, ועוד רבים יבואו בעקבותיהם. הגיע הזמן שתכנון חריש יפתח באמת לכלל הציבור, המשווע לפתרונות דיור באזור. אנו מברכים את השופטת וילנר על פסיקתה, אך זהו צעד ראשון בלבד. אנו נערער ערעור חלקי על פסיקתה ונבקש מבית המשפט העליון להמשיך את המלאכה בה התחיל בית המשפט המחוזי."

את התושבים מייצגים עורכי הדין עמנואל סלומונוב ואהוד גרא.

ממשרדו של עו"ד סלומונוב נמסר – "בית המשפט לעניינים מינהלים אשר דן בעתירות שהוגשו לו כנגד התכנית לייעד את היישוב חריש לאוכלוסיה חרדית בלבד, דחה אומנם את העתירות, אך בצידה של הדחייה, קבע קביעות חשובות ביותר לעתידו של הישוב.

את פסיקתו ביסס הוא על שתי עובדות:

האחת, הצהרת משרד השיכון שנמסרה לבית המשפט, כי שיווק הקרקעות והדירות בישוב, לא יוגבל לאוכלוסיה החרדית, אלא יהיה פתוח לכל.

השניה, כי וועדת המשנה לעררים במועצה הארצית, קבעה כי צביונם של מוסדות הציבור שיוקמו בחריש, יוכתב על פי צורכי האוכלוסיה. משמע, יינתן מענה לשתי האוכלוסיות החרדית והחילונית ועל פי גודל אוכלוסייתן.

העותרים סוברים, כי אין די בשני הנושאים הנ"ל כדי להבטיח את קיומן של 300 המשפחות המתגוררות בישוב ובעתיד, את הרחבתו על ידי קליטת אוכלוסיה חילונית נוספת והיה ראוי כי בית

המשפט יפסע צעד נוסף, שיש בו כדי להבטיח כי האוכלוסיה החילונית לא תפגע.

העותרים סוברים, כי על בית המשפט היה ליתן משקל רב יותר לעובדה שבישוב מתגוררות 300 משפחות שרובן ככולן אינן חרדיות, כמו גם להתפתחותו
מטעם זה, הוחלט להגיש ערעור לבית המשפט העליון." העתידית של הישוב ואפשרות קליטתן של משפחות נוספות, ולהורות למוסדות התכנון לכלול בתכנית כבר עתה, פתרונות באמצעות הקצאת מוסדות ציבור לאוכלוסיה זו, וכן פתרונות תחבורתיים.

עו"ד אהוד גרא מסר – "פסק דינה של השופטת יעל וילנר משפר בהרבה את מצבם של תושבי חריש מול התכנית להקים בחריש יישוב חרדי, אך לא די בו, ויש להגיש ערעור חלקי שישלים את ההגנה על זכויותיהם ".

הערעור יוגש בימים הקרובים.

One Trackback

  1. By האם המאבק בחריש נגמר? | on 30 ביולי 2012 at 17:34

    [...] כאילו גורל חריש נחרץ, ויש כאלו, מן הצד השני, שסברו שלאור ההישגים המישפטיים שהיו לנו, לא נותר אלא לחכות לכך ש העיר תיפול לידינו בצו [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*