אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

דיון סוער בבג"ץ, תושבי חריש מחכים לפסק הדין – עדכון מאוחר.

שלום לכולם. קודם כל התנצלות למנויים באתר – הפוסט הזה הוא עדכון מאוחר שעולה היום לאחר שהתמודדנו בשבועות האחרונים עם מספר תקלות טכניות באתר, שלא אפשרו לנו לעדכן בזמן אמת. נכון להיום האתר חזרת לתפקוד מלא ונמשיך לעדכן אתכם כמקודם. העדכונים עלו בשוטף בדף הפיסבוק שלנו – https://www.facebook.com/SaveHarish, אתם מוזמנים לעקוב ולהתעדכן גם שם.

ב – 4/6 נערך הדיון בבג"ץ בדרישת התושבים לסיים את כהונתו של ראש המועצה הממונה בישוב, ניסים דהאן.

בית המשפט ישב בהרכב של שלושה שופטים – השופטת ארבל, השופט מלצר והשופט סולברג. עשרות מתושבי חריש וקציר נכחו בדיון, יחד עם נציגים ותושבים של מוא"ז מנשה שגם הם צד בעתירה. הדיון היה ארוך, מתוח וסוער לעיתים. כל הצדדים הציגו את עמדותיהם. את תושבי חריש יצגה עו"ד ישראלה אלימלך, מטעם עמותת אומ"ץ. כאשר השיבה עו"ד מטעם משרד הפנים בענין חריש, השופט מלצר ביקר אותה חריפות ואמר לה שעמדת משרד הפנים כלפי תושבי חריש היא עמדה מתנשת ופטרנליסטית. הוא שאל אותה שוב ושוב מה מציעה המדינה לתושבי חריש, אשר נמצאים בין הפטיש לסדן. "איך את מבטיחה שבחריש לא ישנו על עצמם המראות אותם ראינו בבית שמש? מה חשבתם, שתושבי חריש פשוט יתנדפן משם?" שאל השופט מלצר. נציגת משרד הפנים נראתה אובדת עצות.
לאחר דיון ארוך הציע בית המשפט הצעת פשרה לצדדים השונים – בית המשפט הציע שתאריך הבחירות יקבע סופית למועד שנקבע לו בועדת הפנים – אוקטובר 2013, שיצורפו 2 נציגים מטעם תושבי חריש למועצה המקומית בראשות דהאן, שקציר תעבור למועצה אזורית מנשה, ושהבחירות במנשה ידחו לשנת 2014 כדי לאפשר להם זמן התארגנות לקליטת קציר. בית המשפט נתן שעה לצדדים השונים לדון ולהשיב לו האם מקבלים את ההצעה.
בהחלטת פה אחד ענו כל העותרים כי הם דוחים את הצעת הפשרה ומבקשים לקבל פסק דין בנושא.

חמי בר-אור, תושב חריש, 'המטה לעתיד חריש והאזור' – " בית המשפט האזין לטענותינו וישקול אותן בכובד ראש. השופט מלצר הציג עמדה חריפה מאוד כלפי יחס משרד הפנים לתושבי חריש, ואנו מקווים שדבריו יהדהדו גם בפסיקה. לא מצאנו טעם בהצעת הפשרה שהציע בית המשפט. אין טעם במינוי 2 נציגים מטעם התושבים שיהיו 2 מתוך 9 חברי מועצה, שרובם חרדים. השפעתם בטלה בשישים. כמו כן, להצעת בית המשפט, שהפסיקה תקבע את תאריך הבחירות בחריש לאוקטובר 2013, כפי שקבעה ועדת הפנים, היא הצעה שאין לה תוקף רב מבחינתנו – שהרי ב2013 לא יגרע ולא יתווסף מגרש אחד לבניה או תושב אחד חדש בחריש. מספר התושבים ישאר כפי שהוא היום. אם כן, כל מה שניתן לעשות ב-2013, ניתן לעשות עוד היום. כהונתו של דהאן כבר ארכה הרבה מעבר לכל עקרון של מידתיות או סבירות. אנו רוצים בחירות בטווח הקצר ביותר הניתן לביצוע."

ועוד משהו אחד, רק כדי להבין מי זה דהאן ואיך הדברים מתנהלים בחריש – לאחר שהציע השופט מלצר את הצעתו והצדדים יצאו להתיעצויות, ניגשה לאה פרי, מהנדסת המועצה במנשה, ביחד עם עו"ד ברק כהן, תושב תלמי אלעזר, לניסים דהאן ואמרה לו – " אז מה ניסים? יצרפו לך עוד שני נציגים למועצה?", דהאן לא חשב פעמים וענה לה – " מה איכפת לי? אחד אני קונה בכסף ואת השני אני קונה באיזו משרה במועצה." הוא היה לגמרי רציני. אכן, מיטב הניהול התקין וטוהר המידות מבית מדרשה של ש"ס.

למחרת הדיון הבג"ץ הוציא צו על תנאי ודרש ממשרד הפנים לנמק תוך 45 יום מדוע לא יערכו בחירות בחריש בטווח הקרוב . כמו כן ביקש הבג"ץ את תשובת משרד הפנים באשר לבקשתו לצרף שני נציגים מטעם תושבי חריש למועצה הממונה. עתירות מוא"ז מנשה נדחו וקציר תופרד מחריש ותועבר לשיפוט המוניציפאלי של מנשה.


הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*