אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

האם המאבק בחריש נגמר?

לא  נמתח אתכם,ניתן מיד את התשובה -לא! בודאי שלא!

בשבועיים האחרונים יצא לנו לפגוש כל מיני פעילים, גם במישור המקומי וגם במישור הארצי, ששאלו אותנו את אותה השאלה – "האם המאבק שלכם נגמר?"

היו בשטח דיבורים על כך שהפרדת קציר מחריש, והעברתה למנשה, מסמנת את סופו של המאבק על דמותה ואופיה של העיר בחריש. יש המנסים לצייר את את תמונת המאבק כאילו גורל חריש נחרץ, ויש כאלו, מן הצד השני, שסברו שלאור ההישגים המישפטיים שהיו לנו, לא נותר אלא לחכות לכך ש העיר תיפול לידינו בצו בית המשפט. לשני הצדדים יש לומר – לא כך ולא כך!

המאבק על חריש לא נגמר. הדרך עוד ארוכה לפנינו ורצופה באתגרים לא פשוטים. בשנה האחרונה עסקנו בהרבה הליכים משפטיים – עתירה מנהלית בבית המשפט המחוזי, ערעור לבית המשפט העליון, וכן עתירה בבג"צ כנגד משרד הפנים לקיום בחירות בחריש. ההשתקעות בהליכים המשפטיים שאבו האבה מהזמן והקשב שלנו, והכניסו את המאבק הציבורי לשנת חורף. ההליך המשפטי הכניס את המאבק לאינטרוולים אחרים של זמן , הנערכים בפער של חודשים בין דיון לדיון. בתוך כל זה זנחנו את הזירה הציבורית.

אז בואו נעשה קצת סדר בענין (וגם נקרא לכם לפעולה בסוף הפוסט)-

נכון, קציר הופרדה מחריש והועברה למנשה. זה היה אקט מתוכנן של משרד הפנים שכל מטרתו היתה לייצר הפרד ומשול בין תושבי חריש לתושבי קציר, ולדאוג להארכת כהונתו של ניסים דהאן בשנה וחצי נוספות. למרות דחיית עתירת מנשה בענין על ידי הבג"ץ, עתית התושבים של חריש לקיום בחירות בישוב לא נדחתה, ואנו מחכים לתשובת בית המשפט בשבועות הקרובים. קיום בחירות בישוב וסיום כהונתו של דהאן יעבירו לידינו קלף חשוב במאבק על עתיד העיר.

ונכון, שר הפנים , אלי ישי, חתם על תכנית העיר החרדית ואישר אותה. אז מה? תכנית העיר המקורית של חריש נחתמה לפני עשרים שנה, וכמעט שום דבר ממנה לא מומש עד עצם היום הזה. המטה, בפעילותו ,מצליח בצורה מרשימה לעכב את תכנית העיר כבר למעלה מ-4 שנים. כבר ב-2008 בישר לנו ניסים דהאן שתוך חצי בנה הוא יוצא למכרזים. הוא אמר את זה גם ב-2009, 2010 ו-2011 בהתאמה. השנה הוא אמר שמיד אחרי פסח יתפרסמו המכרזים, ובינתיים שום דבר עוד לא קרה. האמת שהמצב המשפטי שנוצר גורם להם לבעיה קשה – הם מחויבים על ידי בית המשפט לפרסם מכרזים שיהיו שיויוניים לכלל הציבור. כמו כן מכרזי מחיר למשתכן (שבמסגרתם תכנן אטיאס לשווק את חריש) נמצאים תחת מתקפה משפטית של גורמים אחרים – עיריית רעננה למשל, בשל טענה לאפליה לטובת חרדים.

מעבר לכל הסבך המשפטי, אנו עוסקים בגיבוש ואירגון של קבוצות חילוניות אשר יתחרו בפועל על המכרזים, ברגע שיתפרסמו. בראש מובילה קבוצת 'חריש הירוקה' שהיא הוותיקה מכולן, אך בחודשים האחרונים אנו מלווים את הקמתן של מספר קבוצות נוספות אשר רוצות לחבור אלינו ולהתמודד על קרקע בחריש. אז נכון, גם החרדים מקימים קבוצות, ויש שינסו לנכלל את דרכם כדי להביא להטות את המכרזים לטובתם , אולם אנו יכולים להעמיד להם אלטרנטיבה חילונית ראויה, וגם לתקוע להם מקלות בגלגלים בבית המשפט בבוא העת.

ישנם עוד כלים רבים שניתן להפעיל כדי לעכב, למנוע את הקמת העיר במתכונתה הנוכחית, ולפעול ליצירת תכנית אלטרנטיבית של עיר מעורבת אשר מתאימה לכלל הציבור בישראל ובאזורנו בפרט.

עוד שלושה דברים שצריך לזכור –

1. מועצה אזורית מנשה הולכת לבחירות בתוך חצי שנה. כל המועמדים באשר יהיו יצטרכו להתייחס לסוגיית חריש ולתת עליה את הדעת, ולא יוכלו לטאטא אותה מתחת לשטיח. הדבר יוצר

אילן שדה, ראש מועצת מנשה, בביקור במאחז חריש בשנה שעברה.

התעוררות וקשב רב בשטח ונכונות לפעולה. חשוב להדגיש כאן – מועצה אזורית מנשה כמעט וכילתה את כל עתודות הקרקע העומדות לרשותה. בתוך כמה שנים ספורות, לרוב ישובי המועצה לא יהיו יותר מגרשים להקצות לטובת פיתוח. הדבר קורה היום במועצה אזורית עמק חפר השכנה, שבה הקרקעות אזלו כליל, ומחירי הנדל"ן עולים ללא הפסקה. אין צורך להרחיב בנושא מצוקת הדיור הכלל ארצית. למעשה, חריש, הנמצאת בליבה של מוא"ז מנשה, מהווה את הסיכון הגדול ביותר למנשה ואת הסיכוי הגדול ביותר של מנשה. עיר מתוכננת היטב, השומרת על נכסי הטבע של האזור, ופתוחה לכולם, תהווה עתודת קרקע מהותית ואפשרות לצמיחה ופיתוח עבור האזור כולו, ותוכל להשפיע על מחירי הנדל"ן מחדרה ועד עפולה. היא יכולה להוות מנוף לפיתוח תשתיות אזוריות שכל כך חסרות במרחב הזה – החל במרפאה אזורית, דרך מוסדות להשכלה גבוה וכלה באזורי בילוי ומסחר. עיר חרדית, שתהפוך לבועת עוני זוללת קרקע ומשאבים, תהווה אסון לאזור כולו וליכולת הפיתוח שלו. כל מי שמתמודד על ראשות מוא"ז מנשה יצטרך להתמודד עם השאלות האלו, ואנו בהחלט נהיה היכן שצריך כדי להעלות אותן על פני השטח!

2. הקואליציה מתערערת, הגזרות מחריפות, אפילו ש"ס מנסה שוב לשחק אותה חברתית לרמוז שהמדיניות הנוכחית לא לרוחה. ייתכן שאנו מתקרבים בצעדי ענק לבחירות ארציות לקראת שנה הבאה. בחירות יכולות שוב לעכב תהליכים בחריש, ומי יודע מי יהיה שר השיכון הבא?

3. המחאה החברתית, שנתנה לנו בשנה שעברה רוח גבית רצינית עם הקמת המאחז, לא מתרוממת גבוה בשדה הציבורי. כלי התקשורת שתמכו בה לפני שנה מתעלמים ומזנבים בה. עם זאת, עדיין מרבית הציבור הישראלי תומך במחאה והערכים אותה היא מבטאת. במסגרת מפגשים שיש לנו עם פעילים רבים ברחבי הארץ, רבים מכירים את המאבק שלנו, מוקירים אותו ותומכים בו.

אז מה עושים עכשיו?

הדבר הראשון – הגיע הזמן לחזור לשטח! אנחנו נערכים בתקופה הקרובה להקים מחדש את מאחז חריש! אנחנו נמצאים בעיצומה של היערכות לוגיסטית, והמאחז יעלה לשטח שנית בתאריך קרוב.

נזמין למאחז תקשורת, חברי כנסת, פעילים חברתיים, ראשי מועצות, ומתמודדים לראשות מנשה, להיפגש עם הציבור. בימים הקרובים נפרסם פרטים נוספים, אם כי  את פרטי מועד העליה לקרקע והמיקום לא נפרסם פומבית אחרי ההקמה עצמה.

אתם יכולים לעקוב אחרי העידכונים גם בקבוצת הפייסבוק שלנו – https://www.facebook.com/SaveHarish

מעוניינים לעזור?

קודם כל הפיצו פוסט זה הלאה לכמה שיותר אנשים! תסבירו להם שהמאבק לא תם, הוא מתחדש עכשיו, והוא רלווטי יותר מתמיד!

אתם יכולים גם להדפיס אותו ולתלות אותו בישוב שלכם, בקיבוץ, במושב ובכל מקום!

הפיצו את התכנים שאנו מעלים בפייסבוק שלכם, במייל ובכל מדיה אחרת!

מעוניינים לעזור בהקמה, תפעול , ארגון המאחז? צרו קשר עם חמי, המייל hemybaror@gmail.com או בטלפון 054-6222783.

פרטים נוספים בימים הקרובים.

להלן תזכורת למאחז בשנה שעברה –
הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*