אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

אילן שדה במאחז חריש – "אנחנו כמועצה, השגנו את כל היעדים שהצבנו לעצמנו בענין חריש"

אתמול (שלישי 21/8/12) התארח אילן שדה, ראש מוא"ז מנשה, לשיחה במאחז המחאה בחריש. לשיחה הגיעו כ- 15 איש מהאזור ועוד מספר תושבים מהישוב. שדה מתארח מזה שנה שניה

אילן שדה במאחז בחריש

במאחז.

שדה, בתחילת דבריו,  סרב להגיב לביקורת שהטיחה בו מיכל שקד, סגניתו ומתמודדת לראשות המועצה בבחירות הקרובות. לדבריו – "אני לא מתכוון להפוך את חריש לנושא של פוליטיקה פנימית של מנשה. אני לא מתכוון לרדת למקומות האלה של פופוליזם וסיסמאות, זה לא מועיל למאבק."

שדה נתן סקירה מפורטת של ההיסטוריה של ענין חריש, החל בהקמת חריש כקיבוץ של השומר הצעיר, דרך תכנית הכוכבים של אריאל שרון ועד התכנית הנוכחית להקמת העיר כעיר חרדית.

לגבי תכנית חריש הגדולה סיפר שדה – " כשזה הוצג, התכנסנו באזור כל ראשי הראשויות והחלטנו להתנגד. ביחד קבענו את האסטרטגיה שהיא לא הדבר האידאלי אבל מה שהאמנו שהוא הדבר האפשרי, בכוחות הפוליטיים הקיימים היום בקואליציה. הכוחות  שהיו לצידנו לא היו חזקים. ברור שהיינו מעדיפים שתקום פה עיר קטנה, במתכונת שתוכננה בעבר, ולא עיר חרדית. בסופו של דבר הקו שגיבשנו הוא שהעיר צריכה לקום בגבולות תמ"מ 6, ללא פגיעה בקרקעות חקלאיות, ללא פגיעה בקרקעות פרטיות של כפרי האזור ובשמירה על השטחים הירוקים. השגנו את כל היעדים האלו.

אנחנו החלטנו להיאבק על מה שניתן להשיג. קיבלנו החלטה שאנחנו לא מתנגדים לאוכלוסיה חרדית בחריש, כי חשבנו שאם נתנגד לזה נפסיד את כל מטרות המאבק. אטיאס מוביל את הקו הזה של עיר נפרדת לחרדים. הוא אמר לי שהוא מבחינתו לא מוכן להיכנס למכולת ולראות עיתון כמו ידיעות אחרונות שבשבילו זה תועבה. יש שם גם גישות אחרות. ישי אומר, בוא נתיישב בכל מקום , גם ככה החילוניים יברחו ברגע שתהיה נוכחות חרדית במקום. היה אפשר לתכנן את את זה ככה שלא יהיה חיכוך בין האוכלוסיות."

אחמד מילחם, ראש הועד הציבורי של ואדי ערה שנכח בארוע קרא לאילן שדה לחזור ולכנס את ראשי המועצות ולחזור ולהיאבק על עתיד חריש – " לאילן פעם היה הרבה כוח פה. הוא היה מקובל

אחמד מילחם, ראש הועד הציבורי של ואדי ערה

ומגובה על כל ראשי הראשויות באזור.עם הזמן השתנו הדברים, ובענין חריש הקשרים לא הסתדרו. אילן, אתה יכולת לעצור את זה אבל פתאום החלטת לחבור לש"ס, לישי ולאטיאס, למרות ששמעת את ההצהרות הגזעניות שלהם כלפי הערבים, ואת ההצעות שלהם לתושבי חריש לעבור לפלסטין. היה חשוב לנו שאתה תוביל את המהלך הזה. לא היית צריך לחכות לא לאחמד ולא לחמי. עדיין ניתן לשנות את הדברים. עזבו את הערבים, תנו חלק לחילונים וחלק לחרדים. אם יהיה חלק חילוני בחריש, כל הצעירים פה באזור יוכלו למצוא בה פתרון. אתה יכול לעשות את זה, אנחנו ניתן לך את הכוח."

בתגובה השיב שדה – "צריך להבין שחריש בתפיסה של הממשלה של היום אכן הוקמה כדי לבלום את הערבים בואדי ערה. ככה הם רואים את זה. אני לא בכיוון הזה . אנחנו כמועצה העברנו מאות דונמים לבינוי ללא תמורה לכפר קרע, לבקעה, לג'ת, כמו גם לחדרה ופרדס חנה.

מה שאפשר לעשות פה זה לנסות לפעול בערוצים הפוליטיים. אני פניתי בזמנו לאהוד ברק. הוא היה חלק מאוד מרכזי במהלך שעשיתי. הוא ויתר על שטחי אימונים של הצבא לטובת הרחבה של העיר אלעד בתמורה לזה שנקבל בחריש את מה שרצינו כמועצה. זה הכל סחר מכר. ככה זה עובד."

שאלנו לגבי החשש של ישובי האזור שהעיר החרדית הקטנה שמדובר עליה לא תישאר קטנה אלא תמשיך ותגדל ותפר את כל ההסכמות וכל האיזונים באזור.

שדה – "אני לא חושש מתכנית העיר הגדולה. המועצות האזוריות במרכז נמצאות כל הזמן במאבק מול ערים גדולות שרוצות להתרחב. מה שצריך להוביל אותנו במאבק הוא ההבט האנושי של האנשים שחיים פה. זה שעוד 20 שנה אולי יהיו פה 100 אלף איש זה לעתיד. המאבק האנושי הוא מהיום למחר. זה המוטו המרכזי שצריך להוביל את כולם."

שאלנו את אילן שדה מה לראיתו ניתן להשיג עדיין בחריש מבחינת המאבק.

שדה – "המינימום שאפשר לצפות לו פה בחריש הוא שלא יגעו באף אחד מהתושבים פה ויתנו להם להמשיך את חייהם.

המקסימום שניתן לבקש הוא לקבל פה אזור שתהיה בו הקצאת קרקע לאזור/רובע/שכונה חילונית, שיהיה אפשר לשכן בה מינימום של אוכלוסיה שמאפשרת חיי קהילה עצמאיים." כמו כן אמר שדה "אני חושב שחריש במיקום הזה בהחלט יכולה להיות עיר לכולם, בתנאים בלתי רגילים. הקרקע באזור שלנו יקרה. פה בהחלטת ממשלה יקבלו תנאים בלתי רגילים ואין שסיבה שבני האזור לא יהנו מזה."

שדה הבטיח לנסות לקדם פניה לשר השיכון עם הצעה להקמת איזור בחריש שיתוכנן לטובת כלל הציבור.

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*