אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

מיכל שקד בחריש – " המאבק הזה לא נגמר.אילן שדה טמן את ראשו בחול. אני מתכוונת לייצר מנהיגות אזורית אחראית ולהוביל את המאבק הזה".

היום (ראשון), נערך מפגש של מיכל שקד, סגנית ראש מוא"ז מנשה, במאחז בחריש. במפגש נכחו כ-20 איש מישובי האזור ומחריש. הפגישה עסקה בהיבטים העתידים של פיתוח חריש וההשקהשלה עם מועצה אזורית מנשה. שקד תקפה בחריפות את המדיניות שהוביל אילן שדה, ראש המועצה המכהן בענין חריש.

להלן מתוך הדברים – "נקודת הכשל המרכזית של מוא"ז מנשה ושל העומד בראשה בענין חריש היא מושג האחריות. אין מנהיגות אחראית שלקחה את הנושא הזה וחשבה עליו קדימה בראיה מרחיקת לכת.כאשר התקבלו ההחלטות בירושלים על חריש, לא קמה המנהיגות האזורית כאן ואמרה –'זה שלי'. ענין חריש הוא לא בעיה פרטית של קומץ חילוני אקראי שהדבר הזה נפל עליו או על תושב ערבי פרטי שנלחם על אדמותיו.

מדינת ישראל החליטה באופן חד צדדי על עתידנו, וכל המנהיגות המקומית התקפלה והתרפסה מול הענין הזה. איפה אנחנו בענין הזה? איפה אנחנו עומדים מול העוול  הזה? לא יתכן שהחלטה כל כך דרמטית, שמשנה את חיינו לנצח, תתנהל ללא שיתוף מהותי של תושבי האזור וללא שיתוף של הציבור. מה עם הצרכים שלנו? אנחנו לא צד בענין? הבן שלי נמצא פה היום. הוא בן 26. אין לו איפה לגור היום, כמו שקורה לצעירים רבים באזור. גם לאוכלוסיה הערבית באזור אין פתרונות דיור הולמים. הממשלה רוצה לייבא לפה לאזור בעיה חברתית שהיא לא שלנו ולא אנחנו יצרנו אותה. אומרים שיש צורך לאומי, אבל הצרכים הבסיסיים שלנו פה באזור לא נמצאים בכלל על שולחן הדיונים. איפה נמצאת נקודת ההשקה בין הצרכים הלאומיים לצרכים שלנו פה באזור? אילן שדה ויתר על הדיון הזה בכלל. הפעולה הראשונה שצריך לדרוש הוא הצהרה בסיסית שהממשלה מכירה בצרכים ובבעיות שלנו פה באזור, וכל הגורמים האלו נלקחים בחשבון כשבאים לדבר על ענין חריש.

המאבק הזה לא נגמר. עוד לא מאוחר לנהל פה מאבק. אני לא מחכה עד הבחירות. אני מתכוונת לקדם את העניין הזה כבר בזמן הקרוב ולהיפגש עם שר הפנים בענין. אם הם יבינו שיש כאן בלאגן, שיש כאן מאבק חברתי לגיטימי, שרק מועצה חזקה כמו מנשה יכולה להוביל אותו, הם ישבו איתנו לשולחן. צריך לגייס את הציבור למאבק הזה. צריך היום להסביר לאנשים מה הם ירוויחו מזה. אנשים לא מבינים מה יהיה כאן בעוד 5-10 שנים.  בתחזיות לעתיד, מועצה אזורית מנשה לא תוכל להחזיק את עצמה. מדובר בצניחה חופשית באיכות החיים שלנו. אילן שדה , לאורך כל שנות כהונתו לא הצליח לייצר ולו יוזמה כלכלית מועצתית מניבת משאבים אחת. כל ההתפתחות הכלכלית באזור נשענת על יוזמות פרטיות של ישובים . אין פיתוח מועצתי ואין חזון לעתיד או ראיה כוללת. הדבר ניכר בכל פעילות המועצה וניכר היטב במדיניות עצימת העינים של אילן שדה לגבי חריש.

אני אוביל כאן מדיניות של אחריות ציבורית שנענית לאתגרים ושמה את הדברים על השולחן."

בדף עמדה שהוצאה שקד לקראת המפגש נכתב –" התנהלות ראש המועצה של מנשה בשנים האחרונות היא התנהלות של בת יענה. במקום להבין את הכיוון ולפעול מול הממשלה עם תוכנית כוללת של פיתרונות דיור ותעסוקה אזוריים הוא לא עושה דבר, נגרר אחר האירועים, מפסיד פעם אחר פעם ולא מאפשר לנו לקדם את האזור."

" להקמת עיר באזור יש השלכות נרחבות על הקהילה מסביב – על הישובים היהודיים והערבית כאחד. לא ניתן לבצע מהלך דרמתי שכזה בלי לערב את ישובי האזור ומבלי להתייחס לצרכים של ישובי מנשה. אנו דורשים שייתנו פיתרונות קודם כול לציבור הגר במקום ובסביבה הקרובה. הפיתרונות צריכים להינתן בחריש עצמה וגם בישובי האזור.

חריש היא הפיתרון לצעירי האזור ורק בהמשך היא יכולה להיות פיתרון לאוכלוסיות אחרות… צריך לראות [בחריש] מהלך אזורי רחב ולא פיתרון צר לאוכלוסיה מיוחדת.

כמו כן מתייחסת שקד בעמדתה לסוגיית הסדרת פתרונות הדיור הנדרשים למגזר הערבי באזור וליצירת אזורי תעשיה ותעסוקה.

עמדתה המלאה מצורפת להלן – התיחסות מיכל שקד- חריש

ביום שלישי יתארח אילן שדה במאחז בחריש ויוכל להגיב על הדברים. דף האירוע בפיסבוק – כאן.

2 Trackbacks

  1. [...] בתחילת דבריו,  סרב להגיב לביקורת שהטיחה בו מיכל שקד, סגניתו ומתמודדת לראשות המועצה בבחירות הקרובות. [...]

  2. [...] חבר קיבוץ מצר, המתמודד על ראשות מוא"ז מנשה.  לאחר הביקורת החריפה שמתחה מיכל שקד על התנהלות המועצה,ולאחרתגובתו של אילן [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*