אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

פרסום מכרזים לחריש, שבוע סוער של הפגנות, תקשורת והמון נרשמים חדשים למגורים – סיכום שבוע.

שבוע סוער ואינטנסיבי עבר עלינו מאז יום שני, בו הכריז אריאל אטיאס על פתיחת המכרזים בחריש.

ביום פתיחת המכרזים חריש סערה במשך כל היום. החשש המרכזי של התושבים הוא שהעיר תשווק באופן בלעדי לציבור החרדי, והתושבים הותיקים לא יוכלו לשמר את אורחות חייהם החילוניות ויאלצו לעזוב את ביתם.

בשעה 10:30 חסמו התושבים את שערי הישוב בזמן מסיבת העיתונאים של שר השיכון. באותה שעה היה אמור להגיע לחריש ניסים דהאן, ביחד עם ועד הרבנים לאכלוס חריש ובכללם גם חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב. דהאן והמשלחת לא הגיעו, אולם האירוע הפך לאלים כאשר אחד מעובדי המועצה ניסה לפרוץ בכוח לישוב ופגע ברכב באחד המפגינים. הנפגע פונה לטיפול והוגשו תלונות במשטרה נגד הפוגע.

תעוד האירוע - כאן.

בשעה 18:00 שוב פשטה השמועה בישוב על ביקור מתוכנן של ועד הרבנים. עשרות מתושבי חריש התאספו מול בנין המועצה ושלטים בידיהם ורצו לחסום את הביקור. אולם בשנית, הסיור בושש להגיע.

לאחר יום מפרך, בשעה 20:30 בערב זיהה אחד התושבים שתי מכוניות פאר נכנסות לישוב ועוצרות מול בית הכנסת. מהמכוניות ירדו חברי הכנסת גפני ומקלב. רבים מהתושבים שהיו עדין בקרבת מקום התגודדו סביבם. חברי הכנסת סירבו לפנות ולדבר עם התושבים. הם סרבו לענות לשאלה מדוע הגיעו דווקה היום לביקור חשאי בחריש. לשאלה האם יש קשר בין ביקורם להצהרת אריאל אטיאס היום על פתיחת השיווק, היתממו חברי הכנסת ואמרו שעוד לא שמעו על כך ויקראו על הנושא בעיתוני הבוקר. הויכוח הפך לסוער וקולני ולבסוף נאלצו חברי הכנסת להיכנס בחזרה למכוניותיהם ועזבו את הישוב בכעס. בדרך החוצה מהישוב עצרו חברי הכנסת ותלשו שלטים שתלו הבוקר התושבים בישוב הקוראים לכך שחריש תהיה עיר פתוחה לכולם ולא רק לחרדים.

וידאו מהמפגש עם גפני ומקלב - כאן.

דווקא בתקשורת החרדית פירגנו לגפני ומקלב על מעורבותם הרבה בקידום תכנית העיר החרדית. באתר 'בחדרי חרדים' נכתב – "ב'יתד נאמן' יודו מן הסתם לחברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב (ויוסיפו כמה מילים על המעקב הצמוד שלהם במהלך החודשים האחרונים לוודא שהכול מתקדם כשורה. אין ספק שהשר אטיאס יודה להם על כך, מה היה עושה ללא עזרתם)", אך כנראה שחברי הכנסת מקלב וגפני רצו להצטנע.

התקשורת דיווחה על פתיחת השיווק בעיר. דה מרקר ו-ynet דיווחו על הצהרת אטיאס – "העיר תהיה פתוחה לכולם".  במעריב הודיעו על הקמת עיר חרדית. בצהרים, לאחר המסיבת העיתונאים עלה חמי בר-אור, מהמטה לעתיד חריש לגלי צה"ל לראיון אצל אורלי וילנאי. היא היתה יותר סקפטית לגבי העיר הפתוחה לכל. את הראיון המלא אפשר לשמוע כאן.

בעתונות החרדית לא התבלבלו לגבי העיר חריש. כותרות האתרים המובילים במגדר החרדי – בחדרי חרדים ו-כיכר השבת חגגו את נצחונו ההיסטורי של אטיאס ואת הקמת העיר החרדית.

בערב שודרה כתבה מפרגנת בחדשות ערוץ 10 על ההפגנות ועל מאחז חריש –כאן.

בימים שאחרי החלה להתהפך המגמה התקשורתית. כתבים שהחלו להתעמק בתכנית העיר ובמכרזים הבינו שאטיאס מכר להם חתול בשק. התקשורת החלה לתקוף את אטיאס. הם הבינו שהמכרזים, שפתוחים לכל מוכרים עיר שכל תכנונה הוא חרדי.

להלן כמה דוגמאות -

ynet – חריש פתוחה לכל? "אטיאס מספר סיפורי סבתא" -http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4273673,00.html

דה מרקר – פורסמו מכרזי הקרקע לחריש: סבסוד של מאות מיליוני שקליםhttp://www.themarker.com/realestate/1.1811117

דה מרקר – נחמיה שטרסלר – כל אחד יוכל לגור בחריש – בתנאי שהוא יהודי - http://www.themarker.com/realestate/1.1811681

ynet  - המאבק על חריש: "מוכרים לחרדים במחיר רצפה" -http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4274580,00.html

חדשות ערוץ עשר שוב עסקו בחריש ומתחו ביקורת על הצהרות אטיאס על העיר הפתוחה לכל - כאן.

ח"כ ניצן הורוביץ דיבר על הנושא אצל רזי ברקאי - כאן.

לדוברי הרוסית שביננו - אתמול בערוץ 9  - הופעה של חמי בר-אור, ראש המטה לעתיד חריש והאזור בתכנית – Город для религиозных - כאן.

וגם אתמול פורסמה כתבה בעמוד הראשי של ynet  שכותרתה - "מוכרים לחרדים במחיר רצפה"

ובעימות מצוין שנערך בין אריק חצור, תושב מענית ואיש המטה לעתיד חריש, לבין אטיאס,אצל לונדון וקירשנבאום, השר מודה בפה מלא – העיר תוכננה לחרדים – כאן.

יש עוד כתבות נוספות שפורסמו, לא נלאה אותכם בכולן.

_______________________________________________________________________

הבטחנו חדשות טובות -

ביום רביעי המכרזים פורסמו, והתחלנו להיות מוצפים בטלפונים ומיילים של אנשים מהאזור, ומכל רחבי הארץ, שמעונינים להשתתף במכרזים ולקנות דירה בחריש. כאשר התחילו להתפרסם המכרזים , והנתונים יצאו לאור – הקרקעות בישוב ניתנות בחינם, והממשלה מסבסדת באופן ניכר את עלויות הפיתוח, ישנם מענקים והחזרים שונים לאור הכרזה על חריש כאזור פיתוח א' – אנשים התחילו להבין שמחירי הדירות בחריש אכן הולכים להיות זולים בצורה חסרת תקדים. דירות 3-4 חדרים בחריש ישווקו לציבור במחירים שבים 450 ל-600 אלף שקל. פסיקת בית המשפט המחוזי שקבעה שכל המכרזים ינתנו באופן שיוויוני לכל הציבור שיחקה לידינו. יתר על כן, הפסיקה קבעה שאם ציבור חילוני גדול יגיע לחריש, משרד השיכון יהיה מחויב לבנות לו מבני ציבור, ולספק לו שירותים עירוניים בהתאם לאורחות חייו.

מאז פתיחת המכרזים, קבוצת חריש הירוקה, שאספה בשנתיים האחרונות כ-1000 משפחות המתענינות במגורים בחריש הוצפה בפניות. למעלה מ-300 איש חדשים נרשמו לקבוצה בשלושת הימים האחרונים. הציבור התחיל להבין שחריש מציעה דיור זול בצורה חסרת תקדים, שבמקום לשבת בבית ולקטר על יוקר מחירי הדיור ועל זכויות היתר שמקבל הציבור החרדי אפשר להתארגן ולעשות מעשה.

אנחנו פועלים במלוא המרץ כדי להמשיך את גל ההתעניינות וההרשמות למגורים בחריש. אנו מגייסים עכשיו כסף בטווח הקצר כדי לשגר קמפיין פירסומי ומיתוג מחודש של חריש כעיר של הזדמנות לכלל צעירי האזור למגורים במחיר חסר תקדים.

התקשרו אלינו בימים האחרונים עשרות אנשים שנרשמו לחריש הירוקה, סיפורי הסבתא של אטיאס על העיר החרדית לא מענינים אותם כהוא זה. כשהם הבינו שניתן לקנות בחריש דירה בחצי מחיר מכל מה שקורה היום באזור, הם נרשמים ומעונינים לבוא לגור כאן. אנחנו בדרך ליצירת גוש חילוני גדול שיעמוד על זכויותיו, ויבוא לגור בחריש! זה ידרוש עבודה מאומצת, המון עבודת פרסום והפצה, הפעלת לחץ ציבורי ופוליטי ושמירה כל הזמן של לחץ משפטי על משרד השיכון.

אתם יכולים לעזור לנו! פנו לכל מי שאתם מכירים והציעו לו להיכנס לאתר חריש הירוקה ולהירשם. דף ההרשמה הוא כאן. בשבועיים הקרובים תתחיל ההרשמה הפורמלית לקבוצה, ופעילי חריש הירוקה יחזרו לנרשמים במייל ובטלפון כדי להסדיר את הצטרפותם למגורים בחריש. הפיצו הלאה!

___________________________________________________________________

פעילויות קרובות במאחז –

היום בערב – קבלת שבת וארוחת ערב צמחונית כמו בכל שבוע, עם סרט לילדים. דף האירוע בפייסבוק – כאן.

ביום שני חבר הכנסת דב חנין יתארח לשיחה במאחז בשעה 18:00. בואו לשמוע ולהשמיע! דף האירוע בפייסבוק - כאן

2 תגובות

 1. לילי בן חיים
  Posted 31 באוגוסט 2012 at 17:15 | Permalink

  חמי כל הכבוד על ריכוז האירועים המדהים כאן! אין דבר כזה כל הכבוד! הכל מתומצת ומרוכז!!!! פשוט נהדר! כך אפשר להפנות לאחרים!

 2. נעם הלל
  Posted 1 בספטמבר 2012 at 14:38 | Permalink

  הצטרפו אלינו למגורים איכותיים ובמחירים חסרי תקדים בחריש !!!
  האדמה היא של כולנו ואם מישהו חשב "לעשות סיבוב" על חשבוננו עלנו לנצל את המצב הנוצר וליצור בחריש מקום איכותי לכולנו !!!
  הצטרפו לחריש הירוקה עוד היום!

One Trackback

 1. [...] לפירוט השתלשלות העניינים [...]

הוספת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תימסר. שדות החובה מסומנים בכוכבית (*)

*
*