אתר הקואליציה למאבק בתוכנית השר אטיאס לבניית עיר של 150,000 תושבים, לחרדים בלבד, על היישוב חריש באזור ואדי ערה

על היער


יער חריש משתרע ומשתלב בכל מרחב אום-אל-פחם–קציר–חריש ומהווה יחידה נופית, טבעית וייחודית של נוף הררי עם מדרונות תלולים וערוצי נחלים עמוקים. באזור נחשפות תצורות גיאולוגיות ייחודיות, התורמות לשימור אקוויפר ההר ואף ניתן למצוא בערוצי הנחלים כמה מעיינות שכבה יפים ושוקקים. צמחיית חורש ים תיכוני צפופה מכסה שטחים נרחבים וחלק מהשטח מכוסה ביערות קק"ל.

יער חריש הוא יער ארץ-ישראלי טיפוסי, כמו היער שנכרת ע"י השלטון העותומאני, כדי להסיק את קטרי הקיטור במלחמת העולם הראשונה. יתכן והיער הזה ניצל אז, כיוון שהוא שזור בשטחים של חקלאות מסורתית של זיתים, כרמים ומטעים. ביער חריש ניתן למצוא את המארג הקלאסי של היער הארץ ישראלי – אלוני תבור, חרובים, אלה אטלנטית, אלה ארץ ישראלית,אשחר, עוזרר, ליבנה ועוד ועוד וזאת בנוסף לפריחה עונתית של שלל פרחי א"י – מרבדי כלניות ורקפות ושפע ומגוון של פרחים עונתיים. חלק מהעצים מהווים פריטים ייחודיים בגילם המשוערך ובגודלם – חלקם נישאים לגובה של יותר מעשרה מטרים. כמו כן, באזור שפע של אתרים ארכיאולוגיים, כגון חוות חקלאיות, כפרים עתיקים ומבני קבורה ופולחן, שבהם ממצאים מתקופות היסטוריות רבות.

וכמובן שתחת כנפי היער מוצאים מסתור שפע של בע"ח – מדורבנים, שועלים,חזירי בר, צבאים ועד מכרסמים שונים, מגוון רחב ביותר של זוחלים וחרקים. מדובר ביחידת נוף טבעית וייחודית שבה משובצים בהרמוניה כל צורות ההתיישבות הכפרית שקיימות בישראל – מקיבוצים , ישובים קהילתיים וכפרים ערביים.

הנוף הנגלה למטייל ביער הוא נוף ישראלי טיפוסי – שילוב של טבע ואדם שהולך ונעלם בתהליך העיור שעובר על מדינת ישראל. במרחב היער שפע של מסלולי טיול ופינות חמד כ"תל זאבים" וערוץ נחל נרבתא. חייבים לשמור על נוף זה לעיניהם של הדורות הבאים. חייבים לזכור – עיר גדולה תבוא על חשבון היער.
חתול ביצות - צילום: אייל ברטוב

החברה להגנת הטבע קובעת:"אין כל צורך להרחיב את העיר החדשה בהיקפים כאלה גדולים, וניתן לתת מענה לדרישות גם בהיקפים קטנים בהרבה, כפי שאושרו. השטח המדובר כולל משאבי טבע ונוף רבים שחשוב לשמרם בבית גידולם הטבעי. המחיר הסביבתי של פיתוח אורבני מסיבי בשטחים ערכיים כאלה עלול להיות כבד ביותר."

המשרד להגנת הסביבה מזהיר: הרחבת גבולות העיר למימדים המוצעים ע"י ועדת הגבולות תגזור כליה על שטחים בעלי רגישות גבוהה מאוד מבחינת ערכי טבע ונוף.

עזרו לנו להציל את היער – חתמו על העצומה, שלחו לחברים את המצגת שלנו באימייל, הפיצו את האתר שלנו, הצטרפו אלינו בפייסבוק והזמינו את כל החברים.